Jakie są najciekawsze rozwiązania w przeglądarce Safari na iPhone i iPada? Prezentujemy naszą listę z funkcjami, które przyśpieszą pracę i przeglądanie internetu.
1. Szybkie wpisywanie adresów internetowych
Jeżeli chcesz szybko wpisać adres strony WWW, warto skorzystać z pomocy klawiatury w Safari. Tuż obok spacji znajdziesz rozwijaną listę najpopularniejszych rozszerzeń internetowych (.com, .org., .net itp.).
2. Safari Reader
Zamiast męczyć sobie wzrok na oglądanej stronie, stuknij ikonę tekstu w lewej części paska adresowego. Tekst artykułu zostanie wyświetlony w bardziej przystępnej formie. W ten sposób uzyskamy łatwiejszy i bardziej wygodny dostęp do interesujących nas materiałów.
3. Zapisz tekst na później
Jeżeli zainteresował Cię jakiś artykuł, a nie masz teraz czasu na jego czytanie, stuknij ikonę dzielenia się, a następnie – Do listy Czytelnia. Artykuł zostanie zapisany w pamięci telefonu, a my będziemy mogli przeczytać go później. Nawet bez dostępu do internetu.
4. Dodawanie stron do ulubionych
Warto zapisać sobie ulubione witryny internetowe i serwisy informacyjne. Wystarczy stuknąć ikonę dzielenia się po odwiedzeniu interesującej nas strony. Następnie z rozwijanej listy wybieramy ikonę Zakładka i gotowe.
5. Wyszukiwanie na stronie
Interesujące nas słowa czy frazy możemy znaleźć nie tylko za pomocą komputerowej przeglądarki. Również Safari oferuje taką funkcję. Wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania interesującą nas frazę czy słowo – będąc na danej stronie internetowej. U dołu listy podpowiedzi pojawi się sekcja „Na tej stronie”, a poniżej lista wszystkich miejsc, gdzie znaleziono wpisaną frazę.
6. Szybkie zamykanie wielu kart
Jeżeli otworzyłeś wiele kart w przeglądarce, można je szybko zamknąć. Z paska u dołu ekranu wybieramy ostatnią ikonkę, a kiedy pojawi się widok 3D kart, stukamy Prywatne. Pojawi się nowe okienko z pytaniem, czy chcemy zamknąć wszystkie karty.
7. Prywatne przeglądanie
Tryb incognito lub inaczej tryb prywatny w Safari jest bardzo prosty do włączenia. Wystarczy stuknąć ostatnią ikonę w dolnym pasku narzędziowym, a następnie Prywatne. Ważne, aby wykonać to na pustej stronie, nie zaś otwartej już witrynie internetowej. W ten sam sposób wracamy do normalnego przeglądania. W trybie prywatnym wszystkie paski narzędziowe i inne elementy Safari są ciemnoszare.
8. Blokowanie stron
W Safari możemy oczywiście zablokować niektóre strony internetowe. Aby to zrobić, wchodzimy w Ustawienia – Ogólne – Ograniczenia. Tutaj podajemy kod, którym będzie chroniony dostęp do czarnej listy stron. Następnie wpisujemy adresy internetowe, do których Safari nie będzie mieć dostępu.
9. Otwieranie stron w Chrome
Z poziomu Safari możemy otwierać strony internetowe w przeglądarce Chrome. Aby to zrobić, wystarczy podać przed adresem strony skrót „googlechrome://”. W ten sposób, wpisując np. googlechrome://www.download.net.pl” otworzymy stronę download.net.pl w Google Chrome.
10. Szybki dostęp do historii
Szybki dostęp do historii przeglądania w Safarii wygląda następująco. Po odwiedzeniu kilku adresów internetowych, długo przytrzymujemy jedną ze strzałek (w przód, w tył) do nawigacji między odwiedzanymi stronami. Po chwili wyskoczy okienko z pełną historią ostatniego przeglądania.