10 nowości w Androidzie 5.1, dla których warto czekać na aktualizację
Android 5.1 pojawił się już dla Nexusów, a wkrótce – miejmy nadzieję – trafi także inne urządzenia, które zostały już zaktualizowane do wersji Lollipop 5.0. Zobaczmy, dlaczego warto czekać na Androida 5.1.
Początkowe wydanie Androida Lollipop nie było zbyt udane. Nie dość, że wersja ta trafiła na bardzo małą ilość urządzeń, to na dodatek miała sporo błędów, z której najgorszym był chyba wyciek pamięci, powodujący spowalnianie telefonu wraz z upływem czasu. Na szczęście wersja 5.1 wprowadza kilka nowych funkcji, a także naprawia ogromną ilość błędów, które były popularne wśród Lollipopa 5.0.
1. Wyciek pamięci został usunięty (prawdopodobnie)
Wciąż nie minęło zbyt wiele czasu od premiery Androida 5.1 więc nie możemy być pewni, ale wszystkie przesłanki wskazują na to, że charakterystyczny błąd związany z pamięcią został naprawiony.
Poprzednia wersja miała problem, który objawiał się spowalnianiem urządzenia z Lollipopem 5.0 wraz z upływem czasu. Im więcej korzystaliśmy z telefonu i uruchamialiśmy aplikacje, tym szybciej telefon spowalniał – dopiero po restarcie urządzenia wszystko wracało do normy i tak w kółko. Na szczęście problem ten wydaje się być już przeszłością.
2. Brak powracających aplikacji do listy ostatnio uruchamianych
Kolejny błąd, który irytował w Androidzie 5.0 dotyczył listy ostatnich aplikacji, czyli menu, w którym możemy zobaczyć ostatnio uruchamiane aplikacje i ewentualnie je zamknąć. Błąd polegał na tym, że w jakiś magiczny sposób aplikacje powracały do tej listy nawet po ich usunięciu. Teraz na szczęście tego problemu już nie ma.
3. Obsługa wielu kart SIM i kolory dialera
Android 5.0 posiada teraz natywną obsługę dwóch kart SIM. Do każdej karty SIM, czyli do każdego naszego numeru, możemy przypisać osobny kolor.
Dzięki temu dialer, czyli klawiatura wyboru numeru zmieni swój wygląd w zależności od wybranego koloru, abyśmy mogli w prosty sposób rozpoznać, z jakiego numeru wykonujemy połączenie. Przy wybieraniu numeru wyświetla się także zapytanie, w którym możemy wybrać kartę SIM do wykonania połączenia.
4. Nowe animacje w pasku szybkich ustawień
Każdy przycisk, taki jak obracanie ekranu, jasność, latarka czy tryb samolotowy ma teraz zupełnie nowe animacje włączania i wyłączania. Nawet zegar został nieco przebudowany i oferuje zupełnie inne animacje, co znacznie uprzyjemnia pracę z Androidem.
5. Dioda LED działa teraz we wszystkich trybach dźwięku
We wcześniej wersji przypomnienia o powiadomieniach za pomocą diody LED były nieco uszkodzone. Gdy telefon był w trybie cichym bez dźwięków, to dioda LED również się nie świeciła. Teraz zostało to naprawione i możemy mieć włączony tryb cichy, a dioda nadal będzie mrugać, gdy dostaniemy np. SMS'a.
6. Rozwijane menu w opcjach szybkiego dostępu
Zmiany trafiły także do sposobu korzystania z menu szybkiego dostępu. Gdy wysuniemy górny pasek powiadomień i przełączymy się do widoku szybkich ustawień, to do tej pory mogliśmy tu np. uaktywnić Wi-Fi czy Bluetooth, ale nie mogliśmy wybrać sieci bezprzewodowej czy urządzenia. W tym celu byliśmy przenoszeni do aplikacji ustawień. Teraz za to mamy dostępne rozwijane menu.
Gdy dotkniemy np. pozycji Wi-Fi, aby uaktywnić połączenie z siecią, to od razu wyświetli się nam także lista pobliskich sieci bezprzewodowych, do których możemy się połączyć. To samo znajdziemy w przypadku Bluetootha. Bardzo prosta zmiana, ale niesamowicie wygodna, gdyż nie trzeba już wchodzić głęboko w ustawienia, aby wybrać sieć Wi-Fi.
7. Ulepszony Sklep Play
Zaktualizowany Sklep Play (wersje 5.3.5+) w Androidzie 5.1 wygląda teraz znacznie lepiej. Dodano mnóstwo pomniejszych animacji np. do przełączania się między aplikacjami czy kategoriami, dzięki czemu nawigacja po Sklepie Play jest teraz znacznie przyjemniejsza.
8. Powiadomienia mogą być odłożone na później
W Androidzie Lollipop powiadomienia wyświetlają się w postaci niewielkich kart na górze ekranu. Do tej pory, gdy taką tabliczkę z powiadomieniem przesunęliśmy poza ekran, to zostało ono czyszczone, gdyż system uznawał, że się z nim zapoznaliśmy.
Teraz działa to nieco inaczej. Jeżeli w danej chwili nie chcemy czytać danego powiadomienia, ale chcemy zachować je na później, to wystarczy, że chwycimy je i przesuniemy w górę poza ekran. Powiadomienie zostanie ukryte (więc np. nie będzie nam przeszkadzać podczas gier), ale nadal będziemy mieli ikonę na pasku statusu, która informuje nas o tym, że mamy coś do sprawdzenia / przeczytania. Po wysunięciu panelu powiadomień możemy ponownie zapoznać się z tym, co wyrzuciliśmy poza ekran.
9. Lepsza ochrona danych w przypadku kradzieży
Opcja początkowo dostępna dla Nexusa 6 i 9, ale wkrótce trafi także do innych modeli. W Androidzie 5.1 możemy uaktywnić opcję lepszej ochrony w przypadku kradzieży. Nasz telefon zostanie wtedy na swój sposób całkowicie zaszyfrowany przy pomocy konta Google.
Do tej pory wiele blokad i haseł można było obejść w przypadku kradzieży poprzez zwykłe zresetowanie telefonu do ustawień fabrycznych. Nowe zabezpieczenia Google'a potrafią przetrwać nawet i to, więc po zresetowaniu ustawień do domyślnych i tak trzeba się zalogować na konto Google, aby odblokować telefon.
10. Poprawki związane z zamykaniem się niektórych aplikacji
Część aplikacji w Androidzie Lollipop potrafiła się zamykać bez większej przyczyny. Nagle wyskakiwał komunikat o tym, że aplikacja przestała działać i wracaliśmy na główny ekran. W Androidzie 5.1 dołożono starań, aby wyeliminować tego typu błędy i zwiększyć stabilność działania różnego rodzaju aplikacji, więc powinniśmy tego typu błędy widzieć znacznie rzadziej.