3 darmowe szablony WordPress do edycji
Wprawdzie WordPress oferuje tysiące świetnych szablonów, które sprawią, że nasza strona czy blog będą wyglądały wyjątkowo, ale czasami sami chcemy wpłynąć na wygląd poszczególnych elementów. Dzisiaj przedstawiamy 3 bezpłatne szablony, które można edytować i zmieniać bez umiejętności programowania.
Nie trzeba znać HTML czy PHP i CSS żeby samemu stworzyć własną stronę na WordPressie. Wystarczy trochę chęci i wyobraźni. Ostatnio pokazywaliśmy Wam, jak w prosty sposób stworzyć własny szablon WordPress korzystając z ogólnodostępnych narzędzi. Za darmo, rzecz jasna. Dzisiaj prezentujemy podobny poradnik, tyle że skupiający się na szablonach, które posiadają wbudowaną funkcję edycji.
Co to oznacza w praktyce? Otóż, po pobraniu instalujemy szablon na naszej stronie - tak jak zwykły motyw. Różnica jest taka, że nie otrzymujemy gotowego wyglądu do zastosowania. Szablon z możliwością edycji oferuje mniej lub bardziej rozbudowany edytor dostępny z poziomu Kokpitu administratora WordPress.
Wystarczy przejść do zakładki Motywy i wybrać tryb edycji. Tutaj przeciągając i upuszczając kolejne elementy możemy zdecydować, gdzie znajdzie się nagłówek, gdzie boczny panel, a gdzie główna część strony. Nie trzeba znać się na programowaniu - wystarczy podstawowy zmysł estetyczny i pomysł, jak nasza strona / blog ma wyglądać. Przejdźmy jednak do samego zestawienia motywów na WordPress.
1. Make
Make to rozbudowany szablon oferujący wiele możliwości zmiany ustawień - począwszy od ogólnych, po szczegółowe, dotyczące konkretnych podstron. Po zainstalowaniu Make możemy spersonalizować ogólne ustawienia naszej strony z poziomu zakładki Wygląd > Motywy. Tutaj ustawimy takie funkcje jak krój i rozmiar czcionek, akapity, wygląd linków itp. Ustawimy również logo, favicon, obrazek tła czy przyciski Social Media, które mają być wyświetlane.
Z kolei z poziomu zarządzania i tworzenia stron możemy zdefiniować wygląd dla poszczególnych podstron. Make oferuje takie widoki jak galeria, strona z górnym bannerem, sam tekst czy pusta strona do wypełnienia dowolną zawartością. Pozwala to nie tylko na ustalenie unikalnego wyglądu dla naszej strony, ale również dostosowanie wyglądu do wymagań poszczególnych podstron. W podstawowej wersji Make jest darmowy, jednak jeżeli chcielibyśmy go wykorzystać komercyjnie czy użyć większej liczby zmian - przyjdzie nam zapłacić.
2. Themifly Flow
To darmowe rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli zależy nam na natychmiastowym podglądzie efektów wprowadzanych zmian. Szablon Flow od Themifly posiada wbudowanego buildera, który z poziomu samej strony pozwala na zmienianie poszczególnych elementów szablonu. Sprawdza się to znakomicie, bo mamy poczucie, że wszystkie zmiany widoczne są od razu po ich wprowadzeniu. Wystarczy z poziomu Kokpitu przejść do zakładki Themifly Flow, a następnie - ogólnych ustawień.
Po przejściu do widoku strony możemy zmienićkolor tła i poszczególnych elementów strony, układnagłówka i głównej części, a takżepasków bocznych. Dostępne są również opcje dodania własnego logo, faviconu czy też personalizacja fontów na stronie. Co najciekawsze w tym motywie towyglądedytora strony, który przypomina nieco interfejs Photoshopa lub innego edytora graficznego. Dzięki temu nasza praca jest wygodna i prosta.
3. Layers
Na koniec jeszcze jeden ciekawy motyw na WordPress, który pozwoli nam na spersonalizowanie wyglądu naszej strony czy też bloga. Podobnie jak alternatywne rozwiązania, również szablon Layers pozwala na prostą zmianę wyglądu przez przeciąganie i upuszczanie interesujących nas elementów. Mogą to być tabelki, listy, pola na tekst i obrazki. Z poziomu zakładki Wygląd > Motywy możemy spersonalizować również tło, tzw. slider czy używane na stronie fonty.
Layers obsługuje widgety, posiada sporo opcji jeżeli idzie o nagłówek strony, a także oferuje użytkownikowi palety kolorów. Dzięki temu można łatwo dostosować dobrze wyglądającebarwy na naszej stronie czy też blogu. Szablon, podobnie jak konkurencja, jest responsywny. Oznacza to tyle, że równiedobrze będzie prezentować się na komputerze jak i w komórce czy tablecie.
Na zakończenie zapraszamy do komentowania i wrzucanianazwkonkurencyjnych rozwiązań, z których korzystacie na swoich stronach. Dajcie też znać, jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek problemy z omawianymi tutaj szablonami.