Większość nowych smartfonów i tabletów posiada wbudowane diody LED, które informują użytkownika o nowych powiadomieniach. Zobacz, jak kontrolować mruganie diody LED, zmienić jej kolor, a także ustawić unikalną barwę dla poszczególnych powiadomień.

W zależności od producenta urządzenia, nasz Android może być wyposażony w opcje związane z kontrolowaniem diody LED. W większości przypadków pozwalają one jedynie na podstawową kontrolę – możemy diodę wyłączyć lub włączyć oraz skonfigurować podstawowe ustawienia.

Na szczęście jest kilka innych sposobów na kontrolowanie diody LED – możemy zainstalować aplikację Light Flow lub Light Manager, a jeśli mamy CyanogenModa 11, to znajdziemy tu wbudowane opcje diody powiadomień.

Metoda #1 – Aplikacja Light Flow Lite

Light Flow w wersji Lite to darmowa wersja jednej z najpopularniejszych aplikacji do kontroli powiadomień i diody LED. W darmowej wersji możemy zmienić kolor diody dla najważniejszych funkcji telefonu, natomiast płatna wersja obsługuje aż 600 różnych aplikacji.

Pobierz Light Flow Lite

Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się komunikat informujący o uprawnieniach Light Flow. Musimy zezwolić aplikacji na odczytywanie powiadomień – w tym celu wciskamy w wyświetlonym komunikacie „Yes”, a następnie zaznaczamy Light Flow na liście aplikacji uprawnionych do odczytu powiadomień.

Light Flow Lite - uprawnienia do odczytu powiadomień

Po powrocie do głównego ekranu aplikacji wchodzimy do sekcji „Powiadomienia”. Wyświetlona zostanie lista różnych zdarzeń oraz aplikacji, które wyświetlają powiadomienia. W darmowej wersji możemy zmienić kolor diody m.in. dla:

  • nieodebranych połączeń
  • połączeń przychodzących
  • nieprzeczytanych wiadomości SMS i MMS
  • powiadomień z hangoutów
  • przypomnień z kalendarza
  • aplikacji pocztowej
  • powiadomień z Gmaila
  • niskiego poziomu baterii

Light Flow Lite - wybór powiadomienia do edycji

Po wybraniu danego typu powiadomienia wyświetlą się opcje podzielone na kilka zakładek. W zakładce „Powiadomienie” możemy włączyć/wyłączyć dany typ powiadomienia, a także uaktywnić podświetlanei ekranu.

W zakładce „Światło” znajdziemy najistotniejsze dla nas opcje, czyli kontrolowanie diody LED – możemy wyłączyć jej podświetlanie dla danego typu powiadomienia, a także ustawić kolor i długość podświetlenia. Do dyspozycji mamy kilka gotowych kolorów, jak również opcję ustawienia niestandardowej barwy.

Light Flow Lite - zmiana barwy

Light Flow Lite może jednak nie działać na wszystkich urządzeniach. Jeżeli będziemy mieli z nim problemy, to warto zajrzeć do jego ustawień – znajdziemy tam tzw. „tryb bezpośredni”, który po uaktywnieniu w inny sposób przejmuje kontrolę nad diodą. Możemy także nadać uprawnienia roota (jeśli go posiadamy), aby rozwiązać ewentualne problemy z kompatybilnością.

Metoda #2 – Light Manager

Nieco mniej popularna aplikacja, ale moim zdaniem potrafi spełniać swoje zadanie lepiej, niż wyżej opisana Light Flow (współpracuje także lepiej z Samsungami). Light Manager jest przede wszystkim całkowicie darmowy i nie ogranicza naszych ustawień – możemy zmienić kolor diody dla każdej aplikacji i dodać dowolną pozycję do listy unikatowych kolorów.

Pobierz Light Manager

Najpierw musimy nadać aplikacji uprawnienia do odczytu powiadomień. W tym celu udajemy się w Androidzie do „Ustawienia > Zabezpieczenia > Dostęp do powiadomień”. Na kolejnym ekranie zaznaczamy „Light Manager”.

Nadanie uprawnień dla Light Managera

Teraz możemy włączyć program. Na samej górze możemy dostosować typ pracy programu, a także dostosować ustawienia zaawansowane (np. automatyczne uruchamianie przy starcie telefonu).

Przesuwając się nieco niżej znajdziemy listę różnych powiadomień i aplikacji, a obok każdej z nich unikatowy kolor (jeśli kolor się nie wyświetla, to znaczy, że dane powiadomienie wykorzystuje domyślną barwę diody lub jest nieskonfigurowane).

Light Manager - główny ekran

Aby zmienić kolor, wystarczy dotknąć palcem wybranego powiadomienia i ustawić inny kolor w sekcji „Kolor”. Dla danej aplikacji możemy także całkowicie wyłączyć powiadomienie odznaczając je opcje „Włącz LED” w jej szczegółach.

Light Manager - ustawienia koloru

Możemy także do listy dodawać własne aplikacje i konfigurować ich kolorystykę powiadomień – wystarczy wybrać opcję „Dodaj aplikacje” i wskazać ją na liście.

Metoda #3 – Wbudowana opcja w CyanogenMod 11

Jeśli posiadasz CyanogenModa, to nie musisz niczego instalować. W opcjach systemu jest wbudowana opcja, pozwalająca kontrolować kolory i działanie diody LED.

Ustawienia Androida - CyanogenMod

Udajemy się do „Ustawienia > Wyświetlacz i diody > Pulsująca dioda”. Wyświetlą się szczegóły diody powiadomień. W tym miejscu możemy całkowicie wyłączyć diodę powiadomień, a także zmienić jej kolory.

Edycja ustawień diody w CyanogenMod

Aby ustawić własne kolory, zaznaczamy na liście opcję „Użyj własnych wartości”. Poniżej możemy ustawić kolory dla nieodebranych połączeń i SMS, jak również dodać do listy własne aplikacje przyciskiem „+” w górnym prawym rogu i wybrać dla nich dowolną barwę.