Mając dużą kolekcję MP3 nie trudno o to, aby zapanował w niej chaos i bałagan. Tagi piosenek często się nie zgadzają, przez co odtwarzacze muzyczne źle wyświetlają albumy, a nas przeraża konieczność naprawiania wszystkiego ręcznie. Nie ma się jednak czym martwić, gdyż całą kolekcją można zarządzać za pomocą specjalnych programów, które ułatwiają zadanie i pozwalają przywrócić w niej ład i porządek.
Kiepsko uporządkowana biblioteka, nieuzupełnione tagi i złe oznaczenia dadzą się nam we znaki później, gdy nie będziemy mogli łatwo wyszukiwać naszych utworów w programach muzycznych oraz nie skorzystamy z dobrodziejstw funkcji odtwarzaczy, które na podstawie tagów wyświetlają naszą kolekcję z podziałem na albumy, artystów czy gatunki. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z poniższych narzędzi, które pomogą w poprawianiu opisów utworów.
MP3Tag to lekki program z dość dużymi tradycjami. Pomimo swojego wieku, MP3Tag wciąż pozostaje jedną z najlepszych aplikacji do zarządzenia metadanymi naszych piosenek. Program wspiera większość formatów tagów (ID3v1, ID3v2.3, ID3v2.4, Vorbis, WMA, iTunes MP4 oraz wiele innych), dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z organizowaniem naszych piosenek bez względu na to, z jakiego źródła pochodzą.
MP3Tag obsługuje system kodowania Unicode podczas edycji tagów, pozwala edytować wiele piosenek jednocześnie, importuje tagi z popularnych baz danych (Amazon, MusicBrainz, Discogs, FreeDB) oraz z nazw plików i - poza MP3 - wspiera także formaty AAC, OGG, MP4, FLAC, WMA, OPUS oraz wiele innych.
Kiedy używać MP3Tag? Jeśli potrzebujemy szybko wyedytować jednorazowo naszą kolekcję lub kilka albumów bez konieczności sięgania po zaawansowane funkcje. Możemy nim także szybko dodawać okładki do naszych albumów.
Czasem może się okazać, że bałagan w piosenkach jest tak spory, że edytowanie istniejących tagów jest już zbyt kłoptliwe. Warto wtedy wyzerować wszystkie informacje onaszych utworach. Zwłaszcza, gdy chcemy na czysto ustawić tagi od początku, korzystając z programów, które automatycznie analizują nasze utwory. W usunięciu tagów pomoże właśnie ID3Remover.
Wystarczy, że uruchomimy program, a nastepnie przeciągniemy do jego okna piosenki, których tagi mają zostać wyczyszczone. Po wszystkim wystarczy kliknąć w przycisk “Clear all”, a program automatycznie wyzeruje wszystkie informacje.
Kiedy używać ID3 Remover? Wtedy, gdy tagi dla pojedynczych albumów są wymieszane, znajdują się tam niepoprawne lub uszkodzone wpisy i chcemy rozpocząć proces tworzenia wszystkich metatagów od zera.
MusicBrainz jest jedną z największych baz, w której znajdziemy informacje o milionach albumów. Aplikacja z dopiskiem Picard jest darmowym programem, który łączy się z bazą MusicBrainz i dopasowuje odpowiednie metatagi do naszych piosenek. O ile większość tego typu programów robi to na podstawie nazw plików (które również nie zawsze są poprawne i adekwatne do utworów), o tyle MusicBrainz Picard akustycznie analizuje i skanuje nasze piosenki, dopasowując wykryte utwory do odpowiednich wpisów w bazie.
MusicBrainz Picard to jedna z najlepszych aplikacji do zarządzania kolekcją piosenek i z pewnością jedno z najszybszych rozwiązań do błyskawicznego naprawienia naszej kolekcji. Dodatkowo na oficjalnej stronie programu znajdziemy ilustrowany poradnik, jak automatycznie otagować utwory z użyciem techniki skanowania.
Kiedy używać MusicBrainz Picard? Wtedy, gdy nie chcemy korzystać z MP3Tag, nie mamy zbytnio czasu na ręczne poprawianie błędów i chcemy szybko wprowadzić porządek do naszej kolekcji.
O ile powyższe propozycje służą tylko i wyłącznie do zarządzania kolekcją, o tyle MediaMonkey jest w takim samym stopniu menedżerem jak i odtwarzaczem piosenek. Można rzec, że jest to połaczenie iTunesa z MP3Tag.
MediaMonkey posiada wbudowanego edytora tagów, który nie tylko uzupełnia podstawowe informacje, ale także wzbogaca tagi o teksty piosenek. Znajdziemy tu również automatyczny moduł tagowania, który potrafi uzupełniać poszczególne metatagi na podstawie nazw folderów lub plików (przydatne, gdy posiadamy bałagan w tagach, ale mamy zachowaną odpowiednią strukturę katalogów). Możemy także automatycznie zmieniać nazwy plików na podstawie tagów oraz organizować muzykę w pomniejsze kolekcje, do których przynależą osobne playlisty.
Kiedy używać MediaMonkey 4? Wtedy, gdy poszukujemy narzędzia typu “wszystko w jednym”. Nie tylko możemy zeskanować naszą kolekcję i ją otagować, ale także możemy odtwarzać naszą muzykę bezpośrednio w MediaMonkey oraz segregować ją w pomniejsze kolekcje (np. gatunkowe).
Podsumowanie
Wizja poprawiania tagów w dużej kolekcji może nas przytłaczać, ale dzięki powyższym programom możemy znacznie ten proces ułatwić i przyspieszyć. Nie musimy poprawiać tagów ręcznie - dzięki zaawansowanym modułom skanowania programy takie jak MP3Tag, MediaMonkey czy MusicBrainz Picard zrobią to za nas, co z kolei pozwoli cieszyć się nam wszystkimi dobrodziejstwami odtwarzaczy muzycznych. Tylko dzięki uporządkowanej kolekcji jesteśmy w stanie komfortowo przeglądać piosenki i filtrować je po gatunkach, albumach czy artystach.