5 darmowych programów do rozmów głosowych dla graczy
Gracie w gry online i chcecie mieć kontakt głosowy ze swoją drużyną? A może po prostu szukacie programu, za pomocą którego przeprowadzicie rozmowy grupowe ze swoją paczką znajomych? Jeśli tak, to przedstawiamy kilka aplikacji, które wam w tym pomogą.
Na rynku programów do komunikacji głosowej znajdziemy wiele aplikacji. Prym wiedzie najpopularniejsze narzędzie, czyli Skype. Jednak czy jest on jest najlepszym wyborem do rozmów z dużą ilością osób, a zwłaszcza podczas gry? Skype znany jest z faktu, że potrafi nieźle “zamulić” system i pobierać sporo zasobów, co w przypadku gier jest niekorzystne. Spójrzmy na kilka alternatyw, które z pewnością przypadną do gustu graczom, ale także przydadzą się zwykłym użytkownikom, którzy lubią porozmawiać ze swoimi znajomymi.
Bardzo dobre i darmowe narzędzie do grupowych rozmów głosowych. Aby rozmawiać ze znajomymi nie musimy do nikogo “dzwonić” - wystarczy, że zalogujemy się na serwerze i wejdziemy w dowolnej chwili do grupy (kanału), w której znajdują się nasi znajomi. Oficjalne serwery Raidcall dostępne są zarówno w Europie jak i w USA. Wchodząc na któryś z serwerów możemy założyć własną grupę (która działa nieco jak oddzielny serwer), którą to z kolei można jeszcze dodatkowo dzielić na kanały. To świetne narzędzie dla grupy znajomych, którzy chcą sobie porozmawiać lub razem pograć.
W programie znajdziemy także dużo dodatkowych funkcji, które pozwalają dostosować głośność dźwięku i mikrofonu, odtwarzać muzykę oraz wybierać sposób transmisji (transmisja ciągła, “naciśnij by mówić” etc). Możemy także przesyłać pliki między użytkownikami, a także dzielić się zrzutami ekranów lub filmami na YouTube. Jeżeli nie mamy mozliwości utworzenia własnego serwera i szukamy ciekawej alternatywy dla Skype’a, to Raidcall może być jednym z lepszych narzędzi do darmowej komunikacji ze znajomymi.
Ventrilo to jedna z popularniejszych aplikacji wśród graczy. Pozwala na rozmowę komunikacyjną na odpowiednich serwerach. Składa się zatem z dwóch komponentów - klienta oraz serwera. W przeciwieństwie do Raidcall, w Ventrilo sami musimy założyć serwer, do którego przyłączą się potem znajomi. Jedna osoba zakłada serwer na swoim komputerze, a następnie reszta podłącza się do serwera w dowolnym momencie i wchodzi na odpowiedni kanał.
Popularny “Vent” charakteryzuje się dobrą jakością dźwięku (kodeki Speex), a także posiada opcję “Push to talk” (naciśnij by mówić), dzięki czemu nie musimy - jak ma to miejsce na Skype - transmitować ciągłego dźwięku z mikrofonu, tylko samemu możemy decydować o tym, kiedy reszta osób nas słyszy. Niestety, ktoś ze znajomych musi postawić serwer, abyśmy mogli się łączyć. Możemy także poszukać darmowego serwera publicznego, na którym założymy własny kanał.
Przez wiele lat rozwoju gier online utarło się przekonanie, że to właśnie Teamspeak jest najlepszym i jedynym słusznym wyborem w kwestii komunikacji głosowej. Z pewnością jest to jeden z najstarszych (ale wciąż rozwijanych) projektów do rozmów grupowych. Program jest łatwy w obsłudze, dostępny na Windowsa, Maka i Linuksa, a także dla urządzeń mobilnych z Androide lub iOS.
Posiada funkcje Push-to-Talk, a także transmisji głosu tylko wtedy, gdy mówimy (automatyczne uruchamianie transmisji przy określonej głośności). Podobnie jak w przypadku Ventrilo, Teamspeak działa na zasadzie serwer-klient i któryś z użytkowników musi postawić serwer lub musimy szukać darmowego serwera publicznego.
Narzędzie do komunikacji głosowej przygotowane specjalnie z myślą o graczach. Program jest ekstremalnie lekki i responsywny, nie “zamula” systemu, jest dostępny na wiele platform, a także posiada zestaw pluginów, które pozwalają np. na włączenie funkcji pozycjonowania dźwięku w zależności od tego, w którym miejscu znajomi stoją w grze.
Mumble jest całkowicie darmowy i podobnie jak poprzednicy, stworzony został na bazie architektury serwer-klient. Możemy postawić własny serwer za darmo (bez jakichkolwiek ograniczeń) i zapraszać znajomych do łączenia się lub poszukać publicznego serwera udostępnianego za darmo.
Na koniec najnowsza propozycja od firmy zajmującej się tworzeniem prestiżowego sprzętu dla graczy. Razer postanowił nie ograniczać się do sprzętu i postawił na oprogramowanie, a dokładnie na aplikację do rozmów grupowych. Podobnie jak w przypadku Skype’a czy Raidcall, użytkownicy Razer Comms nie muszą zakładać własnych serwerów - program posiada scentralizowany serwer, na którym użytkownicy zakładają wyodrębnione kanały (pokoje) dla swoich znajomych.
Aplikacja posiada listę znajomych, funkcję tworzenia grup, pokoje czatowe, a także pozwala kontrolować sposób transmisji dźwięku (wspomniana przy poprzednich aplikacjach funkcja “push-to-talk”). Program wykrywa także nasze gry, a zatem możemy z jego miejsca uruchamiać od razu wybrane tytuły. Minusem jest jednak to, że program wciąż jest w fazie bety (i to dość wczesnej), przez co mogą zdarzyć się bugi i niedociągnięcia. Warto jednak dać programowi szansę albo chociaż śledzić jego rozwój i poczekać na finalną wersję.