5 najlepszych ROMów na Androida - 2013

Powodów, dla których warto zainstalować ROM na Androida może być sporo. Osobiście uważam, że często są to bardziej stabilne i oferujące więcej możliwości wydania Androida, niż oficjalne. Spora część użytkowników decyduje się na takie rozwiązanie, chcąc dostać najnowszą wersję Andka, której często nigdy nie otrzymają na swojego smartfona.

Wybierając ROM powinniśmy kierować się 3 rzeczami:

1. Wydanie musi być stabilne
2. Wydanie musi być wspierane
3. Wydanie musi być w 100% zgodne z moim smartfonem/tabletem

Odradzam zatem ściąganie ROM-ów tworzonych przez domorosłych deweloperów, jednoosobowe zespoły czy mało znane ekipy. Takie wydania mogą tylko narobić bałaganu w naszym urządzeniu. Lepiej korzystać ze sprawdzonych, najpopularniejszych rozwiązań. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są najlepsze ROM-y na Androida.

1. Cyanogen Mod
Moim zdaniem jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy ROM dostępny w internecie. Zespół odpowiedzialny za jego powstanie niedawno przekształcił się w pełnoprawną firmę, możemy więc liczyć na długie wsparcie dla wielu urządzeń.

Czym cechuje się Cyanogen Mod? Obsługą ogromnej liczby urządzeń, bardzo wieloma funkcjami dodawanymi do systemu, stabilnością i własnymi aplikacjami (oczywiście możemy je usunąć). Co więcej, system oferuje sporo narzędzi do ochrony prywatności użytkownika, jak chociażby blokowanie lokalizowania czy obsługa OpenVPN.

Do tego mamy niezłą dawkę tematów tworzonych przez fanów, możliwość personalizacji ustawień itp.

2. AOKP
AOKP to skrót od Android Open Kang Project. To stosunkowo nowy projekt, który rozwija się jednak całkiem prężnie. AOKPoferuje sporo funkcji znanych z Cyanogen Mod, ale w odróżnieniu od tamtego oferuje nieco więcej możliwości personalizacji ustawień osobistych, wstawiania dodatków itp. Mamy więc osobne zakładki w Ustawieniach do personalizacji blokady ekranu czy funkcji przycisku klawisza wyłączającego urządzenie.

Moim zdaniem AOKP charakteryzuje się jednak przede wszystkim większą stabilnością i szybkością działania. Twórcy tego ROM-a postawili na niezawodność, co stawia go niekiedy na wyższej pozycji niż Cyanogen Mod. AOKP jest również bardzo lekki, dzięki czemu pobierając system nie uświadczymy żadnych śmieci, które zamiast pomagać w pracy, tylko zapychają smartfona.

3. MIUI
Jeżeli zależy Wam nie tylko na dobrze działającej, ale również ładnej modyfikacji Androida, warto przyjrzeć się bliżej MIUI. Nie jest to z pewnością najbardziej rozbudowany ROM, nie oferuje też dostępu do wielkiej liczby dodatków. MIUI charakteryzuje się świetnie dobranymi tematami, ładnymi ikonami i tapetami. Wygląd nie jest jednak kosztem działania - ROM ten to jedna z najszybszych modyfikacji Androida.

Ważnym elementem MIUI jest silne wsparcie ze strony twórców. Mamy więc stałą obsługę Google Apps, ciekawe i gotowe do personalizacji blokady ekranu, zestawy ikon czy całkowity root systemu. Lista obsługiwanych urządzeń jest również całkiem spora.

4. Paranoid Android
To wydanie Androida przeznaczone jest - trochę zgodnie z nazwą - dla osób, które uwielbiają grzebać w systemie. Co jeszcze można zmieć i dopracować? Paranoid Android oferuje nieomal nieograniczoną paletę narzędzi do personalizacji ustawień w smartfonie czy tablecie. Podzielone są one na specjalne kategorie.

Jedną z ciekawszych opcji jest tzw. tryb hybrydowy, który pozwala na bardzo poważne zmiany w interfejsie Androida, skalowanie aplikacji itp. Ciekawym rozwiązaniem jest system powiadomień HALO, który pojawia się w formie mini okienek. Paranoid Android nie jest tak dużym projektem co Cyanogen Mod czy AOKP, ale z pewnością zasługuje na uwagę.

5. P.A.C. ROM
Ten ROM jest kompilacją trzech najciekawszych ROM-ów dostępnych na Androida. Paranoid + AOPK + Cyanogen = PAC. Zawiera on wszystkie najlepsze rozwiązania i udogodnienia w nich zawarte. W ten sposób nie musimy wybierać, które z wcześniejszych wydań Androida nas interesuje - możemy mieć wszystkie naraz.

Komentarze