6 sposobów na wykorzystanie starego smartfona z Androidem
Pod choinką znalazł się nowy smartfon lub tablet? Nie zapominaj o swoim starym urządzeniu – pokazujemy kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie swojego starego urządzenia z Androidem.
Wiele osób po otrzymaniu nowego smartfona lub tabletu sprzedaje swoje stare urządzenia. Możemy jednak je wykorzystać w dość ciekawy sposób. Android jest niesamowicie otwartym systemem i dzięki odpowiednim aplikacjom możemy wykorzystać swój stary telefon do różnych zastosowań.
1. Dysk zewnętrzny lub sieciowy
Ze smartfona z Androidem możemy zrobić dysk zewnętrzny lub przenośny. Pliki możemy przenosić za pomocą kabla USB lub, jeśli wolimy, postawić serwer FTP lub WebDAV, podłączyć telefon do naszej sieci Wi-Fi w domu i stworzyć dysk sieciowy, do którego uzyskamy dostęp z każdego miejsca przez Internet.
W przypadku chęci stworzenia serwera mogą przydać się któreś z następujących aplikacji: Servers Ultimate, FTP Server, WebDAV Server.
2. Dedykowany odtwarzacz MP3 lub filmów
Spora część smartfonów posiada 4, 8 lub nawet 16 GB wbudowanej pamięci. W połączeniu z kartą SD możemy stworzyć bardzo pojemny, dedykowany odtwarzacz MP3 lub filmów, który przyda się zwłaszcza w podróżach – nie będziemy musieli do odtwarzania wykorzystywać baterii z naszego głównego urządzenia.
3. Wykorzystaj telefon do map lub nawigacji
Świetnym sposobem na wykorzystanie swojego starego Androida jest użycie go jako GPS w samochodzie. Wystarczą nam do tego aplikacje z mapami, które działają bez dostępu do Internetu (a więc nie wymagają np. połączenia mobilnego z karty SIM). Przydatne w tym wypadku okażą się doceniane przez wielu kierowców mapy Nokia HERE, które do niedawna były tylko dostępne dla użytkowników Windows Phone.
Mapy w Nokia HERE mogą zostać w całości pobrane do pamięci smartfona, a tej powinno nam wystarczyć do wielu regionów, jeśli nie zamierzamy z telefonu korzystać w innym celu. Dla wygody wystarczy tylko dokupić uchwyt samochodowy, dzięki czemu przyczepimy smartfona do przedniej szyby.
4. Zamień Androida w pilota do komputera lub telewizora
Pokazywaliśmy już kilka sposobów na zdalne sterowanie komputerem przy użyciu Androida. Możemy kontrolować za pomocą telefonu YouTube'a w komputerze, zmieniać piosenki w Foobarze2000, zdalnie kontrolować iTunes, zarządzać Spotify na komputerze z telefonu oraz wiele, wiele innych.
Jeśli mamy kompatybilne urządzenia, to możemy skorzystać z aplikacji IR Universal Remote, która pozwala sterować urządzeniami na podczerwień – telewizorem, dekoderem telewizji kablowej i innymi.
W przypadku telewizorów Smart TV często dostępne są także oficjalne aplikacje, które zamieniają w Androida w pilota do telewizora – możemy wtedy łatwiej i przyjemniej korzystać z YouTube'a w telewizorze czy przeglądarki internetowej.
5. Zrób z Androida przenośną konsolę do gier
Po co kupować przenośne konsole PSP, PS Vita lub Nintendo DS, skoro można pograć na Androidzie? Oczywiście nie wszystkie gry na Androida dorównują poziomem oraz grafiką tym, które są dedykowane na prawdziwe konsole przenośne, ale jest to dobry (i tani) sposób na to, aby zrobić sobie lub swojemu dziecku przyjemność.
W Sklepie Play znajdziemy mnóstwo ciekawych gier, a jeśli to za mało, to możemy zainstalować emulatory starszych konsol na Androida, dzięki którym możliwe będzie odpalenie gier z NESa, SNESa, PSX, Nintendo 64 i wielu innych urządzeń.
6. Wykorzystaj go jako kamerkę internetową do Skype na komputerze
Brakuje Ci kamerki internetowej przy komputerze? Koszt takiego urządzenia nie jest wysoki, ale po co wydawać pieniądze, skoro masz teraz niewykorzystanego smartfona z Androidem? Za pomocą specjalnej aplikacji i programu na komputerze możliwe jest podłączenie telefonu kablem USB do komputera i wykorzystanie go jako zwykłej kamerki internetowej.
Nasz Android będzie wykryty w Panelu sterowania jako zewnętrzna kamera i możemy ją wybrać jako domyślną w ustawieniach Skype'a lub jakiegokolwiek innego programu wykorzystującego nasze nagrania na żywo.