7 webowych usług Google, o których najprawdopodobniej nigdy nie słyszałeś

Gmail, Dysk, Mapy czy Google+ - te serwisy zna prawie każdy z nas. Właściciele najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie oferuje jednak znacznie więcej aplikacji online. Niektóre są mało znane, a przy tym całkiem przydatne.

Pierwsza usługa na naszej liście nazywa się Encrypted Google. Jest to w zasadzie standardowa wyszukiwarka Google, która wykorzystuje jednak protokół szyfrowania HTTPS. Dzięki temu korzystając np. z sieci w publicznym hotspocie nikt nie może podejrzeć wpisywanych przez nas słów kluczowych.

Kolejna ciekawa propozycja to Google Scholar. Serwis ten jest skierowany do studentów, doktorantów, dziennikarzy i profesjonalnych blogerów. Jest to wyspecjalizowana wyszukiwarka, która koncentruje się na artykułach naukowych, książkach oraz orzeczeniach sądowych. Analizuje zasoby uniwersytetów czy instytucji publicznych.

Google Transliterate to z kolei aplikacja webowa umożliwiająca pisanie w obcych językach wykorzystujących alfabety inne niż łaciński. W połączeniu z Tłumaczem Google pozwala na tworzenie całkiem rozbudowanych tekstów praktycznie bez znajomości np. rosyjskiego czy arabskiego.

Do osób ciekawych świata (nie tylko naszego) skierowano z kolei usługę Google Mars. Jest to rozszerzenie znanego programu Google Earth. Zamiast map Ziemi możemy jednak podziwiać topografię Czerwonej Planety. Dane nie są oczywiście tak szczegółowe, jak w przypadku naszego globu.

Podobny charakter co Google Mars ma Google Art Project. Witryna ta działa na takiej samej zasadzie jak Street View w mapach. Zamiast eksploracji ulic i ciekawych obiektów w różnych miastach umożliwia jednak wybieranie się na wirtualne wycieczki po znanych muzeach i galeriach sztuki.

Do bardziej zaawansowanych użytkowników skierowano usługę Power Searching. Jest to baza wiedzy na temat korzystania z wyszukiwarki Google. Zawiera mnóstwo porad i wskazówek związanych z używaniem jednej z najpopularniejszych stron WWW na świecie.

Po raptem kilku minutach spędzonych w witrynie można nauczyć się znacznie lepiej wykorzystywać Google'a, poznać różnego rodzaju operatory, rodzaje wyszukiwań czy zaawansowane ustawienia ułatwiające filtrowanie wyników przy użyciu specjalistycznych kryteriów.

Doświadczeni internauci powinni również zainteresować się serwisem Google Moderator. Jest to otwarte forum dyskusyjne umożliwiające wymianę pomysłów oraz otrzymywanie opinii na praktycznie wszystkie tematy.

Jak widać katalog Google'a jest bardzo rozbudowany. Przedstawione wyżej serwisy i aplikacje nie są może tak przydatne jak Dysk czy Gmail. Warto jednak pamiętać, że są to usługi bardzo wyspecjalizowane, skierowane do konkretnych grup odbiorców i profesji.

Komentarze