Korzystasz często z Internetu mobilnego? Rzadko masz dostęp do sieci Wi-Fi? Jeśli tak, to zobacz nasz zestaw porad (ogólnych i związanych z popularnymi aplikacjami), dzięki którym zaoszczędzisz dane komórkowe i unikniesz zbyt szybkiego wyczerpania miesięcznego transferu.
Oszczędzanie danych komórkowych bywa trudne, zwłaszcza, gdy mamy dużo aplikacji w telefonie, które z Internetu korzystają. Oczywiście można całkowicie wyłączyć Internet, gdy go nie potrzebujemy, ale to już nie rozwiązanie na dzisiejsze czasy - dziś potrzebujemy stałego dostępu do sieci, kontaktu ze znajomymi i dostępności dla innych. Zamiast tego pokażemy, jak zminimalizować zużycie danych komórkowych, zarówno podczas przeglądania sieci, jak i chociażby podczas odbierania wiadomości e-mail.
1. Przede wszystkim monitoruj zużycie danych na bieżąco
Jednym z ważniejszych elementów oszczędzania danych jest monitorowanie aktualnego zużycia miesięcznego transferu na bieżąco. Android posiada wbudowaną opcję, która pozwala ustawić pewne limity i sprawdzić, które aplikacje wykorzystują najwięcej transferu. Wystarczy przejść do "Ustawienia > Użycie danych". W zależności od marki smartfona opcja ta może występować jeszcze pod nazwą "Licznik danych" lub "Zarządzanie transmisją danych".
Jeśli wbudowana opcja do śledzenia zużycia danych wam nie wystarcza, to możecie ze Sklepu Play pobrać jakieś dedykowane narzędzie, które posiada więcej opcji. Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja My Data Manager, która umożliwia ustawienie alarmów informujących użytkownika o zbliżeniu się do miesięcznego limitu transferu. Pozwala także szczegółowo prześledzić, które aplikacja wykorzystały najwięcej megabajtów.
Osobiście zalecam także zainstalowanie aplikacji od naszego operatora komórkowego. Aplikacje te umożliwiają bezpośredni wgląd na stan naszego konta, dzięki czemu widzimy, ile operator naliczył nam zużytego transferu.
Dla użytkowników Orange: Mój Orange
Dla użytkowników Play: Play24
Dla użytkowników Plus: Plus Online
Dla użytkowników T-Mobile: MiBOA
To najpewniejsze źródło informacji o zużyciu, a niektórzy operatorzy oferują naprawdę potężne narzędzia do sprawdzania tego, w jakich dokładnie godzinach i dniach zużyliśmy najwięcej danych.
2. Ogranicz pobieranie danych w tle przez mniej ważne aplikacje
Z pewnością mamy w telefonie aplikacje ważne i mniej ważne. Warto przejrzeć sobie wykresy zużycia danych komórkowych i ograniczyć dostęp do Internetu przez dane komórkowe tym aplikacjom, które masowo z niego korzystają.
To bardzo proste - wystarczy przejść do "Ustawienia > Użycie danych", a następnie wejść w szczegóły wybranej aplikacji, która zużywa dużo danych. W szczegółach przesuwamy się na sam dół, gdzie znajdziemy opcję "Ogranicz transmisję danych w tle".
Dzięki tej opcji wybrana aplikacja nie będzie łączyć się z Internetem bez naszej zgody - z powodzeniem możemy z niej jednak korzystać na połączeniu Wi-Fi bez żadnych opóźnionych powiadomień itp. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku ograniczania pobierania danych w tle na Androidzie - znajdziesz tam także informację o tym, w jaki sposób ograniczyć transmisję w tle wszystkim aplikacjom.
3. Zablokuj reklamy na stronach podczas korzystania z limitowanego połączenia internetowego
Reklamy na stronach są potrzebne, gdyż są głównym źródłem przychodów praktycznie wszystkich stron, które odwiedzacie. Jednak faktem jest, że niektóre reklamy mogą znacznie zwiększyć zużycie danych komórkowych. W takim wypadku zablokowanie reklam w trakcie korzystania z limitowanego połączenia internetowego jest zrozumiałe.
Jest kilka metod na zablokowanie reklam przy korzystaniu z połączenia 3G/4G/LTE. Możemy pobrać aplikację AdBlock Plus (plik APK do ręcznej instalacji) i skonfigurować ją bez roota do blokowania reklam na połączeniu mobilnym.
Alternatywnie możemy pobrać przeglądarkę zintegrowaną z modułem blokowania reklam - AdBlock Browser. Istnieje także możliwość pobrania dodatku AdBlock Plus dla przeglądarki Firefox w Androidzie - to też dobry pomysł, zwłaszcza, że Firefox ma jeszcze jedną, przydatną opcję do oszczędzania danych - zobacz nizej.
4. Zapisuj artykuły do przeczytania offline dzięki aplikacji Pocket (również zintegrowane w Firefox)
Pocket to aplikacja, która umożliwia zapisanie dowolnego artykułu, newsa czy po prostu jakiejkolwiek podstrony do "przeczytania później". Zaletą Pocket jest to, że tak oznaczona podstrona jest zapisywana w całości w naszym telefonie i możemy ją otworzyć i przeczytać bez dostępu do Internetu. Istnieje też możliwość zapisywania filmików w Pocket.
Z Pocket możemy skorzystać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pobranie osobnej aplikacji Pocket ze Sklepu Play. Po jej zainstalowaniu wystarczy odwiedzić w dowolnej przeglądarce np. stronę z artykułem, który chcemy zapisać. Wybieramy opcję udostępnienia strony za pomocą funkcji przeglądarki (Udostępnij / Share) i wybieramy udostępnianie do aplikacji Pocket - strona zostanie zapisana i możemy ją otworzyć nawet bez dostępu do Internetu.
Innym sposobem na korzystanie z Pocket jest przeglądarka Firefox. Mozilla zintegrowała Pocket bezpośrednio z Firefoksem, więc jeśli korzystacie z Liska na Androidze (swoją drogą opcja ta jest też dostępna na komputerze) to nie musicie już doinstalowywać osobnej aplikacji Pocket. Wystarczy w Firefoksie przejść do artykułu, który chcemy zapisać, a następnie wysunąć menu i wybrać ikonę książki z plusem.
Artykuły zostają zapisane do sekcji "Do przeczytania" i możemy je odczytać nawet bez dostępu do Internetu. W ten sposób możemy na połączeniu Wi-Fi zapisać sobie sporo podstron i artykułów do przeczytania, a następnie będąc na połączeniu mobilnym czytać je bez zużycia danych.
5. Skorzystaj z przeglądarki Opera Mini do przeglądania Internetu na połączeniu mobilnym
Pocket czy Firefox to świetne sposoby na przeczytanie wcześniej już przygotowanych artykułów czy podstron, ale jeżeli jesteśmy na limitowanym połączeniu i chcemy na bieżąco przeglądać Internet, to warto wyposażyć się dodatkowo w przeglądarkę Opera Mini.
Posiada ona tryb Turbo, który oszczędzane dane komórkowe w świetny sposób - zanim strona zostanie nam wyświetlona, jest ona najpierw kompresowana przez serwery Opery, a dopiero potem przesyłana do nas w mniejszej formie. Możemy dostosować, jaką chcemy odbierać jakość zdjęć itp. Tryb Turbo obniża zużycie danych komórkowych nawet o 70-80%! Jeśli macie Internet mobilny z limitem typu 1GB miesięcznie, to koniecznie musicie wyposażyć się w tę przeglądarkę.
Jeśli się na nią zdecydujecie, to więcej przeczytacie w naszym poradniku, jak jeszcze lepiej oszczędzać dane z Operą Mini.
6. Wyłącz automatyczne wyświetlanie zdjęć w Gmailu
Jeśli odbieracie często pocztę, korzystając z Gmaila, to warto wyłączyć automatyczne wyświetlanie zdjęć, aby zaoszczędzić dane komórkowe. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dostajemy dużo ofert reklamowych, które przeglądamy - są one zazwyczaj opatrzone ogromną ilością zdjęć i obrazków. Możemy przełączyć wyświetlanie zdjęć w tryb "pytaj przed wyświetleniem", dzięki czemu sami zdecydujemy, czy chcemy obrazek otworzyć.
Aby to zrobić, wchodzimy do aplikacji Gmail, a następnie wysuwamy menu boczne z opcjami. Przesuwamy się nieco w dół i wybieramy "Ustawienia". W ustawieniach przechodzimy do zakładki z naszym kontem (jeśli mamy podpięte więcej, niż jedno konto, to musimy skonfigurować każde z osobna). Gdy wyświetlą się opcje konta, to na samym dole znajdziemy opcję o nazwie "Obrazy" - wystarczy ją przełączyć do trybu "Pytaj przed wyświetleniem".
7. Korzystasz z Twittera? Wyłącz podgląd zdjęć i autoodtwarzanie filmów
Na Twitterze wyświetlają się nie tylko krótkie tekstowe wiadomości, ale można także publikować zdjęcia czy filmy. I tu zaczyna się mały problem - Twitter na Androidzie domyślnie ustawiony jest tak, że automatycznie wyświetla podgląd zdjęć, a także automatycznie rozpoczyna odtwarzanie filmów, nawet wtedy, gdy jesteśmy połączeniu za pomocą sieci 3G.
Aby to wyłączyć, uruchamiamy aplikację Twitter, a następnie wysuwamy opcje w górnym prawym rogu. Przechodzimy do "Ustawienia > Ogólne" i odznaczamy opcję "Podgląd zdjęć na osi czasu". Na samym dole z kolei znajdziemy opcję "Autoodtwarzanie filmu" - przełączamy tę opcję do "Korzystaj tylko z Wi-Fi" lub całkowicie wyłączamy ją, zaznaczając "Nie odtwarzaj filmów automatycznie".
8. Zmniejsz zużycie danych przez Snapchata
Snapchat również potrafi pobrać sporo danych - oczywiście jeśli otwieramy snapy od znajomych lub sami wysyłamy filmiki czy zdjęcia, to niewiele da się zrobić, by zaoszczędzić transfer. Jednak Snapchat ma jeszcze funkcję "Story". To taka Snapchatowa oś czasu, na której znajomi i osoby obserwowane mogą publikować zdjęcie, które zobaczą inni. Jeśli obserwujemy dużo osób, które korzystają z tej opcji, to za każdym razem, gdy otwieramy Snapchata, aplikacja ładuje wszystkie nowe zdjęcia z zakładki "Story".
Na szczęście można to wyłączyć - wystarczy, że uruchomimy Snapchata, a następnie przesuniemy palcem od góry ekranu w dół. W górnym prawym rogu przechodzimy do opcji, stukając palcem w ikonę koła zębatego. W ustawieniach wchodzimy do "Usługi dodatkowe" i zaznaczamy "Tryb podróży". Teraz żadne zdjęcia z ekranu Story nie będą automatycznie pobierane - aby je zobaczyć, będziemy musieli sami wywołać ich pobranie.