Koniec z piraceniem Photoshopa!

Po niemal 10 latach firma Adobe rezygnuje z pakietu Creative Suite, a także kończy pracę nad dalszymi wersjami programu Fireworks. Wszystkie prace skierowane będą teraz w kierunku ulepszania Creative Cloud - usługi udostępniającej wszystkie potrzebne narzędzia w formie subskrypcji.

Creative Suite 6 jest ostatnią wersją pakietu w tradycyjnej formie. Od tej pory popularna firma będzie udostępniać swoje programy w postaci subskrypcji Creative Cloud (w skrócie: CC). Adobe poinformował także o zakończeniu prac nad edytorem graficznym Fireworks, który tworzony był z myślą o twórcach witryn internetowych. Powodem jest nakładanie się funkcji programów - wszystkie funkcje Fireworksa są również dostępne z poziomu Photoshopa czy Illustratora.

Czy to znaczy, że każdy teraz będzie musiał przerzucić się na “kreatywną chmurkę”? Nie, przynajmniej przez najbliższy czas. Creative Suite 6 nadal będzie dostępny w sprzedaży i będzie można z niego legalnie korzystać. Niestety nie można liczyć na żadne konkretne uaktualnienia, a Creative Suite 7 nie ujrzy światła dziennego.

W czerwcu tego roku pojawią się już kolejne wersje Photoshopa, Illustratora, InDesign, Dreamweavera oraz Premiere Pro. Wszystkie będą należeć do nowej linii aplikacji typu CC (Creative Cloud). Photoshop nie będzie już występował w dwóch wersjach (standardowa i extended) i dostanie poprawione funkcje związane z retuszem zdjęć (ulepszone narzędzie wyostrzania i eliminowania niedoskonałości czy też redukcja drgań aparatu, które widoczne są na zdjęciu). Pozostałe aplikacje również wzbogacą się o nowe funkcje, takie jak Touch Type (możliwość manipulacji pojedynczymi literami tuż po wpisaniu tekstu) w Illustratorze czy też wsparcie 64-bitowej wersji dla InDesign oraz wiele, wiele innych.

Czym jest w ogóle Creative Cloud? To usługa, która oferuje dostęp do produktów w formie subskrypcji. Jak nazwa wskazuje dostajemy także funkcję chmury o pojemności 20GB. Creative Cloud ma pomagać we współpracy przy tworzeniu projektów (zwłaszcza w środowisku rozproszonym) oraz stawia nacisk na funkcje społecznościowe. Integruje się z serwisem Behance, co pozwala na zaprezentowanie własnego portfolio pod swom adresem URL i dołączenie do sieci projektantów na całym świecie.

Osoby, które obecnie posiadają pakiet Creative Suite mogą skorzystać z promocji i wykupić pełen pakiet Creative Cloud Complete za kwotę 29.99$ / mies. Dostaną 20GB powierzchni w chmurze oraz dostęp do wszystkich aplikacji. Pozostali za pełen pakiet muszą zapłacić 49.99$ / mies. Jeżeli jednak nie potrzebujemy dostępu do wszystkich aplikacji to istnieje możliwość wykupienia subskrypcji na tylko jeden program z całego pakietu. Koszt jednego programu z dostępem do chmury wynosi 19.99$ / mies. Dokładne plany subskrypcji dla indywidualnych oraz grupowych licencji można znaleźć na stronie Adobe.

Zgodnie z niektórymi źródłami Adobe już od dłuższego czasu szukało sposobu na ustabilizowanie swoich przychodów. Do tej pory firma liczyła na gwałtowne zastrzyki gotówki za każdym razem, kiedy wydawany był nowy pakiet Creative Suite (czyli co dwa lata). Dzięki subskrypcji przychody powinny być bardziej równomierne. Problemem Adobe jest także piractwo - produkty takie jak Photoshop czy Illustrator trafiają na strony pirackie tuż po swojej premierze.

Komentarze