Pomimo wprowadzenia do Windowsa 8 interfejsu Modern UI wielu użytkowników stara się go unikać i ograniczać jedynie do tradycyjnego pulpitu. Jest to oczywiście zrozumiałe, ale niestety, jeżeli chcemy w pełni skorzystać z wyszukiwarki systemowej, to musimy się przemóc i otworzyć ekran startowy. Można jednak temu zaradzić za pomocą alternatywy dla standardowej wyszukiwarki.
Z pomocą przychodzi program Copernic Desktop Search (darmowa wersja Home na użytek domowy), który pozwala na dokładne i błyskawiczne wyszukiwanie plików z poziomu tradycyjnego pulpitu. Aplikacja indeksuje zawartość naszych dysków, dzięki czemu wyniki wyszukiwania pojawiają się w mgnieniu oka. Dodatkowo pozwala na ograniczanie wyników do poszczególnych typów plików (np. tylko do zdjęć, dokumentów, zapisanych wiadomości e-mail czy multimediów). W wersji 3.7 dodano pełne wsparcie dla systemu Windows 8.
Instalacja programu jest bardzo prosta - użytkownik wybiera wersję programu (Home) oraz sposób indeksowania plików (pliki lokalne, historia przeglądania stron, ulubione zakładki). Okno programu wygląda bardzo klasycznie, co z pewnością spodoba się osobom lubiącym tradycyjne rozwiązania.
Aby w pełni skorzystać z szybkości i dobrodziejstw programu CDS Home, należy pozwolić mu wykonać indeksowanie plików. Domyślnie indeksowanie następuje tylko wtedy, gdy nasz komputer jest w stanie spoczynku i rozpocznie się po 10 sekundach od zaprzestania używania systemu. Możemy jednak wymusić indeksowanie, aby rozpoczęło się natychmiastowo - w tym celu, należy udać się do “Tools > Options”, a następnie w zakładce “Indexing & Performance” zaznaczyć opcję “Unrestricted (uses all computer resources)”.
W górnej części programu znajdziemy zakładki, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy różnymi trybami wyszukiwania. Dostępne są tryby pozwalające przeszukiwać wszystkie pliki, wiadomości poczty e-mail, muzykę, zdjęcia, pliki wideo, kontakty, ulubione oraz historię przeglądania stron. Z kolei z lewej strony wyświetla się pasek boczny z właściwą wyszukiwarką. Poza polem na wpisanie słowa kluczowego(nazwy pliku) znajdziemy tutaj także dodatkowe pola pozwalające na dokładniejsze określenie tego, czego szukamy.
Pola te zmieniają się w zależności od wybranej zakładki - przeszukując muzykę będziemy mogli wpisać nazwę artysty, albumu lub piosenki (program przeszukuje tagi piosenek), z kolei przeszukując zasoby zdjęć można określić datę wykonania fotografii lub rozmiary. W przypadku przeszukiwania ogólnego (wszystkich plików) możemy ograniczyć się do konkretnych rozszerzeń plików, rozmiaru lub daty ostatniej modyfikacji.
Wyszukiwanie można rozpocząć dla poszczególnego typu plików lub dla wszystkich, a następnie ograniczać uzyskane wyniki poprzez przełączanie się pomiędzy dostępnymi zakładkami. Możemy także ograniczyć ilość wyświetlanych wyników dla konkretnych typów plików. Plusem programu jest możliwość błyskawicznego podglądu w oknie aplikacji niektórych wyników - można odtwarzać znalezioną muzykę, podglądać zdjęcia, a nawet przeszukiwać zawartość dokumentów.
W programie możliwe jest także tradycyjne wyszukiwanie plików w zawartości poszczególnych folderów. Każda zakładka posiada opcję “Folder”, gdzie możemy ręcznie wskazać katalog na dysku i rozpocząć wyszukiwanie tylko w jego obrębie.