Oficjalna aplikacja Facebooka jest stale aktualizowana, ale jej wydajność nie należy do najlepszych. Facebook na starszych telefonach może chodzić znacznie wolniej. W Sklepie Play znajdziemy jednak sporo alternatywnych aplikacji, za pomocą których możemy obsłużyć najpopularniejszy serwis społecznościowy.
Wydajność i optymalizacja aplikacji to jedno. Aplikacje do obsługi Facebooka różnią się jednak nie tylko wydajnością, ale także wyglądem. Co więcej, część z nich oferuje mniej lub więcej funkcji, dzięki czemu w zależności od potrzeb możemy Facebooka nieco odchudzić lub dodać brakujące nam funkcje.
Seesmic to aplikacja, która obsługuje zarówno Facebooka jak i Twittera. Uruchomienie jej i skonfigurowanie to kwestia sekund – wystarczy zalogować się na swoje konto Facebookowe, a aplikacja od razu wyświetli wszystkie aktualności. Możemy także dodać swoje konto na Twitterze, a następnie na ekranie głównym wybrać, który serwis społecznościowy przeglądać.
Interfejs jest dość profesjonalny, można nawet rzec biznesowy. Utrzymano prostą stylistykę i układ elementów przy zachowaniu dobrej czytelności. Co ciekawe, wszystkie zdjęcia załączone do postów są dość mocno pomniejszone, po to, aby w strumieniu aktualności skupić się na wpisach, a nie na zdjęciach. Możemy jednak dotknąć wybranej miniatury aby ją powiększyć.
Szybkość działania aplikacji jest zadowalająca. Osobiście korzystałem z niej jako zastępstwa dla Facebooka na swoim starym smartfonie, który miał duże problemy z oficjalną aplikacją. Seesmic chodził zdecydowanie lepiej, więc warto go przetestować jeśli mamy słabszy telefon.
To bardzo popularna aplikacja, która pełni zastępstwo dla oficjalnego klienta Facebooka na Androida. Wygląda bardzo ładnie i nowocześnie – interfejs utrzymany jest w zgodzie z dzisiejszymi standardami. Friendcaster nawet nieco przypomina oficjalnego Facebooka, ale w tym przypadku obsługa pewnych elementów jest nieco inna.
Aplikacja dość mocno skupia się na gestach przesuwania palcem, co jest bardzo dobrze opracowane, gdyż szybko możemy przełączać się między zdjęciami, informacjami czy aktualnościami. Posiada obsługę kilku kont, dzięki czemu przy uruchomieniu aplikacji możemy wybrać, na jakie konto się zalogować.
Ta aplikacja jest dość elastyczna i możemy ją dostosować do swojego gustu. Już przy pierwszym uruchomieniu aplikacja poprosi nas o wybór układu i stylu kolorystycznego.
W zależności od naszego wyboru zdjęcia mogą być większe lub mniejsze na liście aktualności i wyświetlać się na różne sposoby. Cała aplikacja może być w kolorach białych, szarości, czarnych, a także w nieco bardziej odważnych, np. w niebieskim.
W aplikacji znajdziemy także sporo opcji, które pozwalają dalej dopasować program pod siebie. Sama obsługa jest dość prosta – strumień aktywności wygląda w miarę standardowo, nie odbiegając od tego, do czego przyzwyczaiła nas oficjalna aplikacja Facebooka. Przesuwając palcem z prawej strony możemy wysunąć menu boczne z powiadomieniami, wiadomościami i wydarzeniami.
Z kolei przesuwając palcem z lewej strony wyświetlimy szczegóły swojego profilu lub osoby, którą odwiedzamy. Znajdziemy tu zdjęcia czy informacje o danej osobie, edycję statusu oraz odnośniki do najważniejszych sekcji. Fast for Facebook, jak sama nazwa wskazuje, stara się też być bardzo szybki i dobrze zoptymalizowany. Warto więc go przetestować jeśli jesteśmy posiadaczami nieco słabszego urządzenia, na którym oficjalna aplikacja Facebookowa lubi spowalniać.