Jeżeli myślisz, że na swojego smartfona/tablet z Androidem możesz instalować aplikacje tylko z Google Play, jesteś w błędzie. Jest jeszcze sporo sklepów oferujących świetne i darmowe aplikacje.
Google Play to domyślny sklep dla Androida. Użytkownicy mogą jeszcze skorzystać ze sklepów producentów takich jak np. Samsung Apps. Ale jest jeszcze kilka innych sklepów, gdzie znajdziemy aplikacje, których nie można na ogół dostać w Google Play.
Z niektórych możemy po prostu korzystać w Androidzie, z innych korzystanie jest trochę trudniejsze. Zobaczcie, dlaczego warto podłączyć się nie tylko do Google Play.
1. AppBrain
Jednak z największych alternatyw dla Google Play. Stawia na funkcje społeczne, dzięki czemu możemy wymieniać między sobą aplikacje, ale też otrzymujemy świetnie dobrane propozycje podobnych programów. Pomaga też w personalizacji aplikacji, które pobieramy na smartfona/tablet.
AppBrain jest dostępny również w polskiej wersji językowej, a korzystać możemy z niego zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji, którą można pobrać z... Google Play.
2. GetJar
GetJar nie posiada jakichś super dopasowanych zestawień, propozycji aplikacji itp. Jego największą zaletą są darmowe aplikacje. Dzięki licznym promocjom możemy pobrać wiele płatnych programów i gier nie wydając ani złotówki z naszego portfela. W tym celu trzeba skorzystać z opcji GetJar gold.
Same aplikacje pobierane są już z Google Play, natomiast dostęp do promocji i obniżek cen powinien przyciągnąć wiele osób, korzystających na co dzień z Androida.
3. F-Droid
To już coś dla osób, które zainteresowane są bardziej zaawansowanymi opcjami w Androidzie. Najlepiej też, jeżeli posiadamy zrootowany telefon. To dlatego, że F-Droid oferuje dostęp do aplikacji, które nigdy raczej nie znajdą się w Google Play. Np. do świetnej blokady reklam, klienta sieci BitTorrent czy aplikacji do wykrywania zabezpieczonych sieci Wi-Fi. Wprawdzie wygląd sklepu jak i informacje o aplikacjach specjalnie nie zachęcają (prosty tryb tekstowy), to jednak ciekawi znajdą w F-Droidzie sporo bardzo interesujących rozwiązań, które mogą przydać się w codziennej pracy.
Aby skorzystać ze sklepu F-Droid musimy najpierw pobrać aplikację ze strony producenta, a następnie zainstalować pakiet APK w naszym mobilnym urządzeniu. Dopiero wtedy będzie można instalować aplikacje z tego sklepu.
4. Fetch
E-sklep z aplikacjami, który znajdziemy jako aplikację w Google Play. Czym różni się Fetch od konkurencji? To przede wszystkim zaawansowane wyszukiwanie, które pozwala na znalezienie aplikacji np. według ceny, kategorii, rankingu itp. Możemy zdecydować, czy chcemy znaleźć gry w 3D czy tylko w 2D.
Tego typu zaawansowane wyszukiwanie może przydać się osobom, które chciałyby znaleźć specyficzny typ aplikacji, bądź też szukają podobnych programów do tych, które już posiadają.