Spis treści
Obsługa Smart TV za pomocą standardowego pilota jest uciążliwa. Można jednak użyć Androida jako pilota do telewizora, co znacznie ułatwia sprawę dzięki możliwości wpisywania tekstu na klawiaturze dotykowej smartfona.
Kiedyś do zwykłego telewizora CRT wystarczał prosty pilot, którym zmienialiśmy kanały. Wraz z rozwojem telewizorów i zintegrowaniem w nich funkcji Smart TV zmienił się też sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z odbiornikiem. Piloty jednak dużo się nie zmieniły i wciąż wyglądają podobnie do tych, z których korzystaliśmy 20 lat temu.
W przeciętnym telewizorze z funkcją Smart TV znajdziesz przeglądarkę internetową, a także usługi typu YouTube, Netflix, Player.pl i inne. Obsługa części z nich nie należy do najłatwiejszych, gdyż wpisanie czegokolwiek w pasku adresu przeglądarki lub w wyszukiwarce YouTube’a jest niesamowicie niewygodne na zwykłym pilocie. Możesz jednak użyć swojego smartfona lub tabletu z Androidem i zamienić go w pilot do telewizora.
W jaki sposób można sterować telewizorem za pomocą Androida?
Dzięki odpowiedniej aplikacji możliwe jest wykorzystanie swojego smartfona do sterowania telewizorem. Przykładowo, dla telewizorów LG dostępna jest oficjalna aplikacja pilota, która wyświetla gładzik na ekranie telefonu – za jego pomocą możemy poruszać kursorem myszy na telewizorze, tak samo jak to robimy na laptopie za pomocą touchpada.
Co więcej, gdy wybierzesz jakiekolwiek pole tekstowe (np. pasek adresu w przeglądarce czy pole wyszukiwania w aplikacji), to możesz wpisać do niego tekst za pomocą klawiatury dotykowej w telefonie. Koniec z wybieraniem pojedynczych literek za pomocą strzałek na pilocie.
Podobne aplikacje zostały stworzone dla innych modeli telewizorów – niektóre z tych aplikacji są nieoficjalne, ale działają równie dobrze. Dzięki temu nie musisz kupować bezprzewodowej klawiatury czy myszki do częstszego korzystania ze Smart TV.
Android jako pilot do TV
Wszystkie poniższe aplikacje do działania wymagają, aby zarówno smartfon z Androidem jak i telewizor były podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Tylko wtedy będzie możliwa komunikacja między urządzeniami. Gdy oba urządzenia są w tej samej sieci Wi-Fi, to kolejnym krokiem jest pobranie odpowiedniej aplikacji na swój telefon.
-
Dla telewizorów LG – aplikacja LG TV Remote
Jeśli posiadasz telewizor firmy LG, to producent przygotował dla Ciebie oficjalną aplikację, która zamienia twój smartfon lub tablet w pilota. Wystarczy ściągnąć aplikację LG TV Remote.
Po jej uruchomieniu wybierz układ klawiszy – dla smartfona (Phone) lub dla tabletu (Tablet). Następnie musisz sparować telewizor z Androidem. Wybierz opcję „Scan devices”. Pojawi się ekran wykrywania telewizora w sieci Wi-Fi. Wybierz swój telewizor na liście (upewnij się, że jest włączony i podłączony do sieci). Przy próbie parowania na ekranie telewizora wyświetli się kod potwierdzający. Wpisz go w telefonie.
Po pomyślnym sparowaniu wyświetli się ekran pilota. Masz tu dostęp do podstawowych przycisków zmiany programów czy głośności. Jeśli interesują Cię funkcje Smart TV, to możesz kliknąć „My Apps”, aby wysunąć listę aplikacji.
Na samym dole znajdziesz ikonę kursora myszki. Dotknięcie jej spowoduje wysunięcie gładzika – możesz teraz poruszać kursorem poprzez przesuwanie palcem. Jeśli dotkniesz jakiegokolwiek pola tekstowego, to automatycznie w telefonie wyświetli się klawiatura dotykowa, za pomocą której możesz np. wpisać adres strony do przeglądarki.
-
Dla telewizorów Samsung – aplikacja Smart TV Remote
Jeśli masz telewizor firmy Samsung, to możesz użyć aplikacji Smart TV Remote. Zasada działania jest podobna, co wyżej. Po uruchomieniu aplikacji dotknij ikony zasilania w górnym prawym rogu aplikacji.
Wysuniesz ekran parowania urządzenia. Wybierz pierwszą opcję „Network”, czyli wyszukiwanie urządzenie Samsung w sieci bezprzewodowej. Po znalezieniu telewizora włączonego do sieci Wi-Fi wybierz opcję parowania.
Po lewej stronie znajdziesz standardowe przyciski, takie jak zmiana kanału czy regulacja głośności. Nieco bardziej dokładne funkcje dostępne są w zakładce „Smart”, która wyświetla się z prawej strony. Po jej dotknięciu wysuniesz główną część interfejsu, podzieloną na trzy zakładki – Text, Smart oraz Media.
W zakładce „Smart” znajdziesz standardowy wygląd „krzyżaka” ze strzałkami z pilota, a także cztery kolorowe przyciski (czerwony, zielony, żółty, niebieski). Jeśli najedziesz na jakieś pole tekstowe (np. w przeglądarce internetowej) i zechcesz coś wpisać, to przesuń palcem od lewej do prawej, aby przełączyć się do zakładki „Text”.
W tym miejscu możesz wpisać dowolny tekst i kliknąć „Wyślij”, aby przesłać go do aktywnego pola tekstowego w telewizorze. Z kolei jeśli odtwarzasz np. plik wideo MP4 przez wbudowany odtwarzacz w telewizorze, to możesz nim sterować w zakładce „Media”.
-
Dla telewizorów Sony – aplikacja Video & TV SideView : Remote
Video & TV SideView : Remote to oficjalna aplikacja od Sony, która umożliwia sterowanie swoim telewizorem z poziomu Androida.
Pobierz aplikację, a następnie ją uruchom. Rozpocznie się skanowanie sieci Wi-FI w poszukiwaniu telewizora. Gdy telewizor zostanie znaleziony, to wybierz go, a następnie potwierdź w telewizorze chęć sparowania urządzeń.
Interfejs aplikacji jest dość prosty i czytelny. Na głównym ekranie znajdziemy standardowe funkcje pilota, takie jak zmiana kanałów, zmiana głośności czy standardowy „krzyżak” ze strzałkami. Jeśli zechcesz sterować kursorem myszy za pomocą gładzika, to na samej górze wybierz zakładkę z myszką. Identycznie należy postąpić w sytuacji, gdy chcemy coś wpisać – wystarczy wybrać pole tekstowe na telewizorze lub przejść do zakładki z klawiaturą.
-
Dla telewizorów Philips – aplikacja Philips TV Remote
Jeśli masz model telewizora firmy Philips z roku 2014 lub późniejszego, to możesz skorzystać z aplikacji Philips TV Remote. Oczywiście działa to tak samo, jak w przypadku pozostałych aplikacji – zarówno telewizor jak i smartfon muszą znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi.
Po sparowaniu aplikacja zastępuje całkowicie pilota, dając dostęp do zmiany programów (świetna integracja z telewizorem – aplikacja wyświetla ikony kanałów telewizyjnych dla poszczególnych numerków) oraz sterowania funkcjami SmartTV.
Podobnie jak w innych aplikacjach tego typu możemy także wpisywać tekst za pomocą klawiatury dotykowej. Po wybraniu pola tekstowego klawiatura powinna wysunąć się automatycznie, dając użytkownikowi dostęp do szybkiego wpisania tekstu. Masz także możliwość sterowania funkcjami oglądania filmów za pomocą wbudowanego odtwarzacza. Po otwarciu pliku z filmem (np. MP4) możesz dostosować różne elementy, takie jak np. wybór pliku z napisami.
-
Dla pozostałych telewizorów – piloty uniwersalne
Jeśli twój model telewizora Samsung, Sony, LG czy Philips nie działa z powyższymi aplikacjami lub masz telewizor mniej znanej firmy, dla której nie ma dedykowanej aplikacji w Sklepie Play, to możesz spróbować skorzystać z aplikacji typu „pilot uniwersalny”. Jest ich kilka.
Działanie tych aplikacji jest nieco bardziej ograniczone w porównaniu do tych, które są dedykowane konkretnym markom, ale dzięki temu masz szansę połączyć się z urządzeniem starszym lub nierozpoznawalnym przez inne programy.
Idea działania jest taka sama – za pomocą sieci Wi-Fi (lub przez podczerwień) łączymy się z telewizorem, parujemy go ze smartfonem, a następnie korzystamy z dotykowego interfejsu do obsługi telewizora. W zależności od aplikacji uzyskamy dostęp do większej lub mniejszej ilości funkcji.