Spis treści
Pieniądze przepływają Ci przez palce? Pod koniec każdego miesiąca zastanawiasz się, jak to się stało, że na koncie pozostało parę groszy? Nie jesteś w odosobnieniu, większość ludzi w natłoku codziennych obowiązków, nie liczy wydawanych pieniędzy. Kilka złotych na kawę na mieście, kilkanaście złotych dziecku na jakąś drobną przyjemność, a do tego codziennie jeszcze trafiają się okazje i promocje.
I tak mija miesiąc za miesiącem, a pieniądze wypływają z konta, a i często równocześnie ze zwiększaniem się długu na karcie kredytowej. A wystarczą proste rozwiązania, które przede wszystkim przywrócą kontrolę nad wydatkami. Z pomocą przychodzą aplikacje do zarządzania domowym budżetem. Jak działają, dlaczego warto z nich skorzystać i co możesz zyskać?
Nie mam czasu na liczenie każdego wydanego grosza
Choć z początkiem roku pojawiają się wielkie postanowienia, w tym zapanowania wreszcie nad domowym budżetem, to tylko nielicznym udaje się w tym wytrwać.
Nie da się ukryć, że siedzenie z długopisem i kartką papieru każdego wieczora i spisywanie wydatków nie należy do przyjemności, dlatego dość szybko zniechęca. A po miesiącu ogarnięcie tych wszystkich zapisków może przyprawiać o ból głowy. Po czym dochodzisz do wniosku, że to bez sensu, pochłania czas, a i tak nie wiesz co możesz zmienić.
Jak działają aplikacje?
Na początek warto wiedzieć, że dobrze sprawdzające się na co dzień aplikacje do zarządzania domowym budżetem nie pociągają za sobą kolejnych wydatków. Wiele z nich jest darmowych, a w codziennym życiu sprawdzają się świetnie. Nic więc nie stoi już na przeszkodzie.
Różne aplikacje do zarządzania domowym budżetem działają na podobnych zasadach. Przeliczają wydatki, pokazują na co wydajesz najwięcej pieniędzy, na czym można zaoszczędzić finanse osobiste i w końcu odpowiadają na pytanie, czy restrykcyjny plan wydatków na kolejny miesiąc ma szansę powodzenia.
Każda aplikacja jest inna, jedne są bardziej rozbudowane, inne mniej, niektóre służą wyłącznie np. do zbierania paragonów. Wybór należy do Ciebie. Możesz przetestować kilka i wybrać jedną, która pozostanie na dłużej.
Zestawienie wydatków
Aplikacje działają w bardzo prosty sposób i same za nas wszystko przeliczą. Wystarczy po każdej wizycie w sklepie, na stacji benzynowej czy u prywatnego lekarza wpisać kwotę i zaznaczyć rodzaj wydatku. Po miesiącu otrzymujemy gotowe zestawienie. Dowiadujemy się, ile pieniędzy wydajemy na produkty spożywcze, ile na chemię, kosmetyki, paliwo, wyjścia na miasto, inne przyjemności.
Wszystkie wydatki są w jednym miejscu, nie musisz nic zapisywać na karteczkach, które prędzej czy później giną w niewyjaśnionych okolicznościach i jak zwykle nic się nie zgadza. Aplikacje do zarządzani domowym budżetem pozwalają w łatwy sposób przeanalizować, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i jakie realne oszczędności przyniesie rezygnacja z różnych wydatków.
Aplikacje bankowe
Banki proponują swoim klientom coraz bardziej rozbudowane aplikacje, dzięki czemu nie ma nawet konieczności ściągania dodatkowej aplikacji. A wystarczy zapoznać się szczegółowo z aplikacją banku, w którym mamy ROR. Aby dokładnie przeanalizować wydatki, wystarczy się trochę przyłożyć, kategoryzując płatności.
Dzięki temu dowiesz się, ile miesięcznie wydajesz na paliwo, a ile na zakupy. Warunkiem płatność kartą. Jeśli często pieniądze pobierasz z bankomatu i wolisz płacić gotówką, to już aplikacja bankowa niekoniecznie się sprawdzi. Lepszym rozwiązaniem okaże się inny program do liczenia domowych wydatków.
Opłaca się prowadzić swoją małą, domową księgowość, wówczas puste konto rzadko zaskakuje na koniec miesiąca. Szukasz więcej porad, odnoszących się do finansów osobistych? Odwiedź portal Financer Polska.