Aplikacje w wersji portable - co warto nosić na pamięci pendrive?

Lekkie, wygodne, pojemne - pamięci przenośne zdobyły serca użytkowników na całym świecie swoimi niewielkimi wymiarami i sporymi możliwościami. Gdy używasz kilku pecetów albo korzystasz z komputerów innych osób warto mieć zawsze przy sobie kilka najważniejszych aplikacji, bez których trudno by Ci było się obejść.

 

Jak często zdarzyło Ci się usiąść do cudzego komputera i zakląć cicho pod nosem, bo właściciel nie pomyślał o możliwości otwierania plików ODT albo PDF? Warto nosić przy sobie niewielki zestaw narzędzi, które pomogą w wielu "podbramkowych" sytuacjach.

Czym właściwie są aplikacje portable? Te przenośne programy oferują wszystkie (albo większość) funkcji standardowych wersji, jednak nie muszą być instalowane na dysku twardym, lecz z powodzeniem mogą zostać zaimplementowane na pamięci przenośnej.

Edytory tekstu

Używasz go zapewne bardzo często, ale ile razy zdarzyło się, że nie mogłeś otworzyć swojego dokumentu albo prezentacji na innym komputerze, bo np. nie obsługiwał formatów OpenOffice czy też właściciel nawet nie pomyślał o wychodzeniu poza podstawowe narzędzia systemowe? W takich chwilach niewątpliwie przyda się OpenOffice, który pozwala na obsługę tekstu w formatach typowych dla MS Office, ale także swoich autorskich typu ODT.

Jeśli szukasz prostszego edytora, warto zainteresować się GVim, prostym i przejrzystym edytorem tekstu uruchamianym z pamięci przenośnej.

Odtwarzanie plików multimedialnych

Komfortowe oglądanie filmów to nie lada problem, gdy z jakichś przyczyn nie można instalować oprogramowania na dysku twardym (jesteś w pracy? ;-) ). Wiele programów do odtwarzania muzyki czy filmów wymaga instalacji wtyczek i kodeków. Gdy jednak ciągnie Cię do nowego odcinka ulubionego serialu, warto mieć przy sobie VLC Media Player - wygodnym w obsłudze, niezawodnym programem do odtwarzania czego dusza zapragnie. Warto także wypróbować Bestplayer - pamiętaj, by podczas instalacji wybrać wersję portable.

Edytory grafiki

Jeśli potrzebujesz podstawowego edytora grafiki, który poradzi sobie z wyświetlaniem obrazów w wielu formatach, zainstaluj IrfanView. Ten nieskomplikowany program pozwala na przeglądanie i "drobną" edycję plików graficznych. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam Inkscape - edytor pozwalający na obsługę chociażby grafik wektorowych.

Sieć

Dobra przeglądarka internetowa to podstawa, a ponieważ różni ludzie mają różne preferencje, łatwo o problem. Zamiast spierać się na temat wyższości Firefoxa nad Chrome - czy też na odwrót - lepiej przynieść ulubioną przeglądarkę na pendrivie. Wybór należy do Ciebie: Firefox, Chrome, Opera - wszystkie mają także wersje portable.

Komunikacja

Jeśli zalewa Cię nadmiar poczty, a nie przepadasz za przeglądaniem e-maili w przeglądarce, spróbuj Thunderbirda w wersji portable. Klient Mozilli jest lekki i przyjazny w obsłudze, a jednocześnie posiada wszystkie najważniejsze cechy programu pocztowego, takie jak obsługa RSS, standardy IMAP/POP, wyszukiwarka, a nawet skórki.

Pidgin to z kolei świetna aplikacja do zarządzania komunikatorami - z poziomu tego minimalistycznego programu możesz zarządzać kontami w serwisach takich jak AQQ, Gadu-Gadu, Google Hangout, a nawet Facebook. Połączenie internetowe możesz wykonywać z użyciem przenośnego Skype.

Inne przydatne aplikacje

Komentarze