Asus ROG Rampage IV Extreme - najlepsza płyta główna dla Sandy Bridge-E?
Asus ROG Rampage IV Extreme - najlepsza płyta główna dla Sandy Bridge-E?
Kategorie:
Republic of Gamers (ROG) to linia produktów firmy Asus, która składa się z najlepiej wyposażonych produktów najwyższej jakości. Do linii płyt głównych z serii ROG dołączył właśnie model Rampage IV Extreme, płyta ta została wyposażona w podstawkę LGA 2011 i jest najprawdopodobniej najbardziej zadziwiającą płytą główną od Asusa.
W przypadku opisu wyglądu płyty trudno zdecydować się od czego zacząć, jest to prawdopodobnie najbardziej zaawansowana płyta główna na rynku. Wyliczanie takich komponentów jak porty USB 3.0, Bluetooth, złącza SATA 6.0Gbps czy też wbudowana karta dźwiękowa 7.1 to nic nadzwyczajnego, wiele topowych płyt posiada takie właśnie komponenty. Rampage IV Extreme zadziwia natomiast możliwościami przetaktowywania.
Za zasilanie pamięci oraz procesora odpowiada nowy układ zasilania o nazwie Extreme Engine Digi+ II, dzięki nowoczesnemu zasilaniu pamięci zainstalowane w ośmiu złączach DIMM będą mogły pracować z częstotliwością 2400MHz. Na płycie głównej znajdziemy także przyciski zasilania, resetu oraz resetowania ustawień BIOSu. Ekstremalni overclockerzy będą mogli sprawdzać napięcia dzięki punktom odczytu napięć. Dodatkowo na płycie znajdziemy przycisk, który pozwoli na specjalny tryb uruchamiania w przypadku użycia chłodzenia ciekłym azotem.
Na swojej flagowej płycie Asus zainstalował cztery złącza PCI Express x16, wszystkie cztery działają z prędkością x16. Płyta oczywiście wspiera konfiguracje CrossFireX oraz SLI, w przypadku zainstalowania czterech kart złącza PCI Express będą pracować z prędkością x8.
Dzięki specjalnemu rozwiązaniu o nazwie VGA Hotwire użytkownicy będą mogli monitorować napięcia oraz temperaturę swoich kart graficznych w biosie UEFI płyty lub w programie Asus TurboV EVO.
Mamy także dobrą wiadomość dla miłośników ujemnych temperatur, Rampage IV Extreme posiada specjalne czujniki temperatury ujemnej zarówno dla procesora jak i układu graficznego.
Kolejnym dodatkowym wyposażeniem jest tak zwany Klucz OC (OC Key), który pozwala na podkręcanie karty w czasie rzeczywistym przy użyciu drugiego monitora, OC Key jest podłączany do portu DVI na karcie graficznej.
Jak widać najnowsze dziecko Asusa prezentuje się wyśmienicie, niestety nie wiadomo ile przyjdzie nam zapłacić za tak wyposażoną płytę. Premiera płyty odbędzie się prawdopodobnie 14 listopada razem z wejściem na rynek procesorów Intel Sandy Bridge-E.