Spis treści
Asystent Google mówi już po polsku! Pokazujemy, jak włączyć lub wyłączyć Asystenta Google w Polsce, jakie komendy i funkcje obsługuje w naszym języku, a także jak z niego korzystać po polsku na swoim telefonie.
Głosowi asystenci to już standard jeśli chodzi o różnego rodzaju urządzenia. Posiadacze iPhone'ów mają do dyspozycji asystentkę głosową Siri, w Windows 10 znajdziemy Cortanę od Microsoftu, w Amazonie ludzkim głosem przemawia Alexa, a w Androidzie znajdziemy wspomnianego Asystenta Google. Niestety, do niedawna żaden nie przemawiał po polsku. Ten trend został w końcu przełamany przez Google, bowiem Asystent Google zaczął oficjalnie mówić po polsku!
Na ten moment trzeba było czekać dość długo, ale w końcu rewolucja w komunikowaniu się ze swoimi urządzeniami wkroczyła do Polski. Od teraz możemy ze swoim urządzeniem komunikować się głosowo, wydawać mu komendy i prosić o zmianę piosenki na Spotify, wytyczenie trasy w Mapach Google, napisanie wiadomości e-mail w Gmailu i o wiele, wiele innych rzeczy. Z pewnością ułatwi to codzienną pracę ze smartfonem dla wielu osób.
Na jakich urządzeniach działa Asystent Google po polsku?
Asystent Google jest wbudowany w podstawową aplikację Google i można z niego skorzystać na każdym smartfonie z Androidem w wersji 5.0 (Lollipop) lub nowszej. Wystarczy upewnić się, że mamy najnowszą wersję aplikacji Google ze Sklepu Play. Skorzystamy z niego również na dedykowanych mu słuchawkach.
Co ciekawe, z Asystenta Google będziemy mogli korzystać także w iPhone! Wystarczy, że z App Store pobierzemy aplikację Google i zainstalujemy ją w swoim telefonie. To z pewnością ciekawa informacja dla osób, które nie są zadowolone z obecnej funkcjonalności Siri w Polsce.
Jak włączyć lub całkowicie wyłączyć funkcję Asystenta Google w Polsce?
Asystent Google jest zintegrowany z aplikacją Google, która jest zainstalowana fabrycznie we wszystkich smartfonach z Androidem. Trzeba tylko się upewnić, że mamy najnowszą wersję, a jeśli nie, to należy pobrać aktualizację ze Sklepu Play. W przypadku chęci korzystania z Asystenta Google w iPhone, należy samodzielnie pobrać aplikację Google z App Store.
To właśnie w ustawieniach aplikacji Google możemy sterować tym, czy Asystent Google ma działać, czy też ma być całkowicie wyłączony.
Gdy mamy najnowszą wersję aplikacji Google, to wystarczy ją włączyć, a następnie dotknąć przycisku „Więcej” w dolnym prawym rogu. Wyświetli się menu, w którym wybieramy zakładkę „Ustawienia”, aby przejść do ustawień Google.
W ustawieniach Google na samej górze powinniśmy znaleźć sekcję „Asystent Google”. Tuż pod nią dotykamy przycisku „Ustawienia”. Zostaniemy przekierowani do ustawień Asystenta Google.
W tym miejscu wejdź do zakładki „Asystent”, a następnie na samym dole w sekcji „Urządzenia z Asystentem” wybierz „Telefon”. Pojawią się opcje Asystenta dla naszego telefonu, a także główny przełącznik „Asystent Google”.
Za pomocą głównego przełącznika „Asystent Google” możesz kontrolować, czy funkcja asystenta głosowego ma być włączona w Twoim telefonie, czy też nie. Jeśli chcesz mieć możliwość korzystania z tej opcji, to musisz upewnić się, że ta opcja jest zaznaczona. Jeżeli jednak Asystent Google kompletnie Cię nie interesuje, to odznacz to pole.
Jak korzystać z Asystenta Google po polsku?
Asystenta Google można wywołać poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku głównego na ekranie aplikacji Google lub poprzez wydanie komendy głosowej „OK, Google”.
Przy pierwszym skorzystaniu z Asystenta Google zostanie nam zaoferowana opcja skonfigurowania funkcji Voice Match, czyli rozpoznawania naszego głosu. Dzięki temu Asystent Google powinien reagować tylko na nasz głos, a nie na głos znajomego lub innej osoby, która w pobliżu nas przemawia do swojego urządzenia.
Wyraź zgodę na użycie tej opcji, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Aplikacja poprosi Cię o kilkukrotne powtórzenie frazy „OK, Google”, aby stworzyć próbkę twojego głosu i utożsamić ją z użytkownikiem wywołującym Asystenta Google.
Gdy to zrobisz, możesz już przejść do wydawania komend i korzystania z Asystenta. Wystarczy, że przytrzymasz główny przycisk lub powiesz „OK, Google”, a następnie wypowiesz odpowiednią komendę, która jest jest kompatybilna z polską wersją Asystenta Google.
Jakie komendy głosowe obsługuje Asystent Google po polsku?
Asystent Google umożliwia głosowe sterowanie telefonem, począwszy od wykonywania podstawowych czynności (np. dzwonienie do osób z listy kontaktów) aż po bardziej zaawansowane, związane z obsługą konkretnych aplikacji (dyktowanie wiadomości w Gmailu, wytyczanie trasy w Mapach Google, zmiana piosenek w Spotify).
Asystent Google pozwala za pomocą komend głosowych sterować między innymi takimi funkcjami, jak:
-
rozmowy (np. „Zadzwoń do Taty” lub „Połącz się z pocztą głosową”)
-
wiadomości SMS (np. „Wyślij SMS do Taty o treści Wrócę wieczorem”
-
wiadomości e-mail w Gmailu (np. „Wyślij e-mail do Gosi” wraz z funkcją dyktowania treści)
-
wyszukiwanie w Google (obsługuje nie tylko suche komendy wyszukiwania, ale też zapytania typu „Kim jest Andrzej Duda?”)
-
nawigacja w Mapach Google (np. „Pokaż drogę do najbliższego kina”)
-
pogoda (np. „Jaka jest pogoda w Warszawie?" lub "Czy potrzebuję dziś parasola?")
-
zegar i alarmy (np. „Która jest godzina” lub „Obudź mnie o 8:00”)
-
przeliczanie walut i jednostek (np. „Ile kilometrów ma mila?”)
-
tłumaczenie przy użyciu Tłumacza Google (np. „Jak się mówi Rower po hiszpańsku?”)
…oraz wiele, wiele innych.
Więcej informacji na temat wspieranych funkcji wraz z przykładowymi komendami znajdziesz na oficjalnej stronie możliwości Asystenta Google. Na oficjalnej stronie możesz wyszukać konkretnych aplikacji lub funkcji i sprawdzić, czy można je kontrolować głosowo, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Oprócz tego warto wspomnieć, że Asystent Google nie ogranicza się tylko i wyłącznie do obsługi funkcji natywnych dla Androida i ekosystemu Google. Jest on otwarty na współpracę z innymi aplikacjami firm trzecich, dzięki czemu każdy deweloper może sprawić, że jego aplikacja będzie kompatybilna z asystentem głosowym. Dzięki temu Asystent Google pozwala również zmieniać głosowo piosenki w Spotify czy zamawiać przejazd Uberem.
W przyszłości z pewnością coraz więcej aplikacji będzie integrować się z asystentem głosowym, a nasz sposób korzystania z urządzeń mobilnych może się zmienić nie do poznania. A wam jak się podoba Asystent Google? Interesuje was ten sposób sterowania swoim telefonem, czy jesteście raczej tradycjonalistami?