Spis treści
Jeśli masz iPhone’a, to możesz automatycznie włączać tryb Nie przeszkadzać w telefonie podczas jazdy samochodem. Tryb ten włączy się samodzielnie po wykryciu jazdy autem, a następnie sam się wyłączy, gdy wyjdziesz ze samochodu. Jak z tego korzystać?
Tryb „Nie przeszkadzać” pozwala za jednym zamachem wyciszyć dzwonki, powiadomienia, alarmy i inne elementy, którymi smartfon zwraca naszą uwagę. Tryb ten jest przydatny w nocy, gdy nie chcemy, aby ktoś nam przeszkadzał, a także w trakcie jazdy samochodem, abyśmy nie odwracali wzroku z drogi.
W iOS 11 wprowadzono nową funkcję, która pozwala automatycznie włączać i wyłączać tryb „Nie przeszkadzać”, gdy poruszamy się autem lub z niego wychodzimy. Działa to na prostej zasadzie – iPhone wykrywa samodzielnie, czy znajdujemy się w samochodzie (np. na podstawie Bluetooth lub na podstawie akcelerometru), a następnie włącza tryb „Nie przeszkadzać”. Gdy urządzenie wykryje, że już jesteśmy poza autem, to z powrotem włączy zwykły tryb z dzwonkami lub wibracjami.
Automatyczne włączanie i wyłączanie trybu Nie przeszkadzać w samochodzie
Opcja ta jest dostępna tylko w urządzeniach z systemem iOS 11. Jeśli masz starszą wersję iOS, to zobacz nasz poradnik, w którym opisaliśmy, jak zaktualizować iPhone’a lub iPada do iOS 11. Pamiętaj jednak, że iOS 11 jest dostępny tylko dla iPhone’ów 5S oraz nowszych – starsze urządzenia nie dostały aktualizacji.
Aby aktywować automatyczne włączanie trybu „Nie przeszkadzać” podczas jazdy samochodem, należy wejść do aplikacji „Ustawienia” w swoim iPhone, a następnie wybrać zakładkę „Nie przeszkadzać”.
Wyświetlone zostaną opcje związane z tytułowym trybem. Wyszukaj na liście dostępnych opcji sekcję, która nosi nazwę „Nie przeszkadzać podczas jazdy”. Znajdziesz tu przycisk „Aktywuj” - dotknij go, aby przejść do ustawień włączania i wyłączania trybu „Nie przeszkadzać”.
W tym miejscu możesz wybrać, w jaki sposób tryb „Nie przeszkadzać” ma być uruchamiany. Do dyspozycji są trzy opcje:
1. Automatycznie – tryb „Nie przeszkadzać” będzie włączony za każdym razem, gdy twój iPhone stwierdzi, że poruszasz się samochodem. Do zdefiniowania twojego sposobu poruszania się wykorzystywany jest m.in. akcelerometr i GPS, dzięki czemu iPhone jest w stanie sprawdzić np. szybkość, z jaką się przemieszczasz. Większe szybkości oznaczają prawdopodobnie jazdę samochodem (lub podobną formą transportu), więc urządzenie wtedy włączy tryb „Nie przeszkadzać” automatycznie, aby nie przeszkadzać Ci w prowadzeniu pojazdu. Po zmniejszeniu prędkości poruszania tryb ten się wyłączy.
2. Po połączeniu z sam. (Bluetooth) – najlepsza opcja, dzięki której tryb „Nie przeszkadzać” zostanie automatycznie włączony, gdy iPhone połączy się przez Bluetooth z twoim samochodem. Niestety z tej opcji skorzystają tylko te osoby, które mają w samochodzie Bluetooth. Zapewnia ona jednak praktycznie stuprocentową skuteczność, gdyż tryb „Nie przeszkadzać” włączy się tylko po połączeniu z konkretnym urządzeniem Bluetooth (samochodem) i nie dojdzie do przypadkowego uruchamiania tego trybu np. w trakcie jazdy autobusem lub tramwajem.
3. Ręcznie – domyślna opcja, czyli ręczny tryb wprowadzania urządzenia w tryb „Nie przeszkadzać”. Nic nie jest w tym trybie zautomatyzowane – jeśli chcesz, aby iPhone przeszedł w tryb „Nie przeszkadzać”, to musisz to zrobić ręcznie, wybierając odpowiednią opcję z centrum zarządzania.
Jak zostało to wspomniane, zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z drugiej funkcji. Jeśli jednak nie masz Bluetooth w samochodzie, to wybierz pierwszą opcję, czyli tryb automatyczny. Po wybraniu odpowiedniej opcji urządzenie będzie automatycznie włączać tryb „Nie przeszkadzać”, gdy spełnione zostaną odpowiednie warunki (szybki sposób poruszania się lub wejście w zasięg Bluetooth swojego samochodu). Oczywiście gdy warunki te przestaną istnieć (np. gdy wysiądziemy z samochodu), to iPhone automatycznie powróci do zwykłego trybu.