AV Audio Editor, czyli prosty, ale potężny edytor audio.
Na rynku aplikacji znajdziemy wiele programów, które oferują funkcje edytowania dźwięku. Najpopularniejszym programem jest dostępny za darmo Audacity. Czy jest jeszcze miejsce na inny darmowy edytor? Wygląda na to, że tak!
O ile Audacity jest bardzo dobrym (i darmowym) edytorem, o tyle interfejs aplikacji nie jest aż tak przyjazny, jak niektórzy początkujący użytkownicy by tego chcieli. Jeżeli poszukujecie prostego programu, który pozwoli wam edytować piosenki czy pliki audio, wycinać poszczególne fragmenty utworów, dodawać proste efekty to AV Audio Editor jest świetnym wyborem.
AV Audio Editor charakteryzuje się ładnym, nowoczesnym i przede wszystkim intuicyjnym interfejsem. Jak na program, który wydawałby się skomplikowany, AV Audio Editor świetnie sprostał wyzwaniu i twórcom udało się zachować prostotę użytkowania. Aby zaimportować nowy plik, należy kliknąć w ikonę “Open” (Otwórz) na pasku narzędzi lub po prostu przenieść piosenkę metodą “przeciągnij i upuść” na panel z lewej strony. Panel boczny wyświetla listę plików audio, które zaimportowaliśmy. Możemy dodawać wiele plików jednocześnie.
Z prawej strony programu znajdziemy dobrze znany graficzny widok ścieżek. Możemy zaznaczać dowolną porcję pliku audio poprzez przeciągnięcie kursorem myszki. Zaznaczenie zostanie podświetlone szarym kolorem. Zaznaczać możemy także przy użyciu pól znajdujących się pod ścieżkami - możemy tam w polu “Selection” (Zaznaczenie) dokładnie określić ramy czasowe zaznaczenia (Begin oraz End). Jest to przydatne, gdy chcemy wyciąć konkretny fragment piosenki.
Na pasku narzędzi znajdziemy przyciski odpowiedzialne za usuwanie, wycinanie, kopiowanie czy wklejanie elementów. Ikona z “magiczną różdżką” pozwala rozwinąć wysuwane menu, w którym znajdziemy dostępne efekty podzielone na kategorie. Są tu najpopularniejsze efekty, z których skorzystamy przy typowo amatorsko-domowych obróbkach, czyli efekty płynnego zgłaśniania / wyciszania , dodawanie echa, efekty chorus i whisper czy też equalizer (korektor dźwiękowy).
Gotowe projekty możemy zapisać do jednego z wielu formatów. Znajdziemy tutaj najpopularniejsze rozszerzenia, takie jak AAC, MP3, WMA i wiele innych. Podczas zapisywania możemy dostosować częstotliwość próbkowania, wybrać kodek, a także określic jakość dźwięku.
W programie mamy także sposobność tworzyć czyste pliki i nagrywać np. swój głos mikrofonem. Wystarczy kliknąć w czerwony przycisk nagrywania - należy jednak pamiętać, że będziemy musieli doinstalować dodatkową (również darmową) aplikację AV Audio & Sound Recorder.