Nazywają go Białym Ekranem Śmierci WordPress. Kiedy po wprowadzeniu zmian na swojej stronie zamiast oczekiwanych poprawek zobaczysz białą stronę - nie załamuj rąk. Są sposoby na naprawienie białego ekranu po zalogowaniu i przywrócenie strony do użyteczności.

Na czym polega tzw. Biały Ekran Śmierci w Wordpress (White Screen of Death)? To nieprzewidziany wynik wprowadzanych przez nas zmian na naszej stronie czy blogu z zainstalowanym WordPressem. Błąd może spowodować włączenie wtyczki, zmiany w kodzie, nieobsługiwany lub zawierający bugi motyw. Powodów jest wiele, na szczęście jednak możemy sobie z nimi poradzić. W tym poradniku zamieściliśmy najlepsze sposoby na rozwiązanie problemu z białym ekranem śmierci w WordPress.

1. Sprawdź limit pamięci

I nie chodzi o pamięć PHP przeznaczoną np. dla używanych wtyczek. Często problem białej strony powodowany jest ze względu na ograniczenia hostingu, z którego korzystamy. W tym celu będziemy musieli skorzystać z menadżera plików FTP. Zwykle jest on wbudowany w narzędzie phpMyAdmin, do którego mamy dostęp z poziomu strony usługodawcy hostingu. Można też skorzystać z darmowych programów jak np. FileZilla.

Kiedy już otworzymy menedżera plików, należy odnaleźć folder public_html, a następnie plik o nazwie wp-config.php, który znajduje się wewnątrz wzmiankowanego folderu. Otwieramy plik w Notatniku lub innym edytorze TXT, a następnie dodajemy następującą linijkę kodu:

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘64M’);

Zapisujemy plik i aktualizujemy go na serwerze. Jeżeli przyczyną błędu są problemy z pamięcią, to rozwiązanie powinno rozwiązać problem.

2. Sprawdź działanie wtyczek

Jeżeli tuż przed "wykrzaczeniem się" naszej strony na WordPressie instalowaliśmy jakąś wtyczkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z jej powodu nastąpiły błędy. Najprostszy sposób, żeby się o tym przekonać, to wyłączenie wtyczek na naszej stronie czy blogu.

W tym celu z poziomu eksploratora plików FTP przechodzimy do folderu public_html, a następnie do folderu wp-content. Tutaj zaznaczamy folder z wtyczkami (plugins) i zmieniamy jego nazwę - na dowolną (np. plugins-wylaczone). Ten prosty tirck pozwoli na oszukanie WordPressa, który stwierdzi teraz, że na naszej stronie nie ma żadnych zainstalowanych wtyczek.

Jeżeli po tej zmianie strona działa, wiemy już, co spowodowało błąd i możemy rzeczywiście usunąć wtyczki. Jeżeli nadal jest zablokowana - zmieniamy z powrotem nazwę folderu z wtyczkami na domyślną. Problem najwyraźniej leży gdzie indziej.

3. Sprawdź motyw, z którego korzystasz

Być może problem ze stroną został spowodowany przez szablon (motyw), z którego korzystasz. Błędy nie musiały pojawić się po instalacji nowego szablonu, ale np. po jego aktualizacji. W każdym razie, jeżeli poprzednie sposoby nie pomogły - sprawdźmy ten.

Postępujemy analogicznie jak w poprzednich sposobach. W folderze public_html odnajdujemy folder themes i otwieramy go.Tutaj odnajdujemy folder z nazwą szablonu, z którego akurat korzystamy. Teraz - tak samo jak w pkt. 2 - zmieniamy nazwę folderu. WordPress stwierdzi, że nie ma już motywu, z którego korzystamy i skorzysta z innego.

4. Sprawdź logi

Jeżeli powyższe metody nie pomogły, należy przejrzeć logi WordPressa i sprawdzić, czy za ich pomocą możemy odnaleźć prawdziwe przyczyny błędów na stronie. W tym celu ponownie otwieramy folder public_html i plik o nazwie wp-config.php. Oczywiście, w Notatniku.

Do tekstu, który znajduje się w pliku wp-config.php doklejamy następujące linie:

define(‘WP_DEBUG’, true);
define(‘WP_DEBUG_LOG’, true);
define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false);

Wpisany przez nas kod będzie skutkował stworzeniem pliku o nazwie debug.log, który znajdziemy w tym samym folderze, co wp-config.php. Pobieramy plik na nasz komputer i otwieramy w Notatniku. Informacje zapisane w debug.log powinny podpowiedzieć nam, co jest powodem błędów na stronie.

Jeżeli nie wprowadziliśmy jakichś bardzo poważnych zmian na stronie, któraś z powyższych metod powinna pomóc w rozwiązaniu problemów z białym ekranem śmierci WordPress. Jeżeli jednak będziecie mieli jakiekolwiek problemy ze swoją stroną czy blogiem - napiszcie o tym. Postaramy s znaleźć najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu będzie można przywrócić Twoją stronę do pełnej sprawności. Dajcie t znać, jeżeli macie własne sposoby na radzenie sobie z tego typu błędami.