Blokada hasłem Facebooka, Messengera, Skype'a i Whatsapp w Androidzie

Na Androidzie mamy z pewnością zainstalowanych sporo aplikacji społecznościowych i do rozmów z innymi. Nierzadko prowadzimy tam bardzo prywatne rozmowy i nie chcielibyśmy, aby ktoś wziął nasz telefon i przeczytał nasze wiadomości lub zrobił nam dowcip. Możemy na szczęście zabezpieczyć dostęp do takich aplikacji hasłem.

Gdy zabezpieczymy aplikacje społecznościowe i do rozmów hasłem, to nikt nie będzie mógł z nich skorzystać ani odczytać naszych wiadomości na naszym telefonie bez podania hasła. Hasło może być numeryczne lub w postaci wzoru, jak na ekranie blokady. Wszystkiego dokonamy za pomocą jednej aplikacji Chat Lock (Facebook Chat Heads). Zabezpiecza ona hasłem nawet dymki czatów z Messengera.

Blokujemy Facebooka, Messengera, Skype'a i Whatsapp na hasło

Instalujemy aplikację Chat Lock, a następnie ją uruchamiamy. Wyświetli się teraz niewielki kreator, który wyświetli nam, co musimy wykonać w celu prawidłowej konfiguracji programu.

Pierwszym krokiem jest włączenie monitorowania dymków czatu z Facebook Messengera, dzięki czemu nie będzie można obejść blokady samej aplikacji. W tym celu zaznaczamy „Monitor Facebook Chat Heads”.

Wyświetli się ekran ułatwień dostępu na liście usług wybieramy „Chat Lock” i nadajemy aplikacji uprawnienia do obserwacji działań. Wybieramy OK i wracamy do konfiguracji.

Drugim krokiem jest ustanowienie hasła, którym będziemy aplikacje odblokowywać. Wybieramy „Setup Password”, a następnie wskazujemy, czy chcemy hasło na podstawie wzoru (Pattern) czy też na podstawie kodu (Number).

Ja wybiorę dla przykładu hasło na podstawie kodu. Wpisujemy dwukrotnie hasło i wybieramy OK. Ostatnim krokiem jest wybranie przycisku „Self Protection” i nadanie aplikacji uprawnień administratorskich – dzięki temu nie będzie możliwe usunięcie jej bez znajomości hasła.

Po wszystkim klikamy OK i w zasadzie wszystko już gotowe. Program automatycznie wykrywa zainstalowane w smartfonie aplikacje do komunikacji z innymi i wyświetla je na liście.

Domyślnie powinny być wszystkie zablokowane, czyli posiadać ikonę kłódki. Możemy wybrane pozycje sobie odblokować dotykając je na liście. Od teraz za każdym razem, gdy spróbujemy włączyć Facebooka, Messengera, Skype'a lub Whatsapp, na ekranie wyświetli się ekran z prośbą o podanie hasła. Po podaniu hasła aplikacja od razu pojawi się na ekranie.

Dodatkowe ustawienie dla Messengera

Jedyną „dziurą”, jaką znalazłem w aplikacji Chat Lock jest to, że nie ukrywa ona powiadomień od Messengera. Powiadomienia na pasku statusu wyświetlają skrót otrzymanej wiadomości wraz z imieniem i nazwiskiem nadawcy, ale można sobie z tym w prosty sposób poradzić – wystarczy w opcjach samego Messengera wyłączyć opcję podglądu wiadomości w powiadomieniach.

Włączamy aplikację Messenger i udajemy się do ustawień za pomocą ikony z kołem zębatym. Przechodzimy do zakładki „Powiadomienia” i odznaczamy na liście „Podgląd powiadomień”. Nadal będziemy otrzymywać komunikaty z informacją o nowej wiadomości, ale tym razem bez skrótu treści.

Komentarze