Co oznaczają poszczególne pozycje w Menedżerze zadań Windowsa?
Korzystając z Menedżera zadań Windowsa możemy zobaczyć kilka kart prezentujących różne informacje. Domyślnie aktywna jest zakładka Procesy, która zawiera listę wszystkich uruchomionych plików EXE. Obok niej są jednak także Usługi oraz inne rzeczy.
Przypomnijmy: dostęp do Menedżera zadań jest możliwy po kliknięciu prawym klawiszem myszy paska zadań i wybraniu odpowiedniego polecenia.
Pierwsza karta Menedżera to Aplikacje. W praktyce jest to lista wszystkich programów, które aktualnie są uruchomione i zajmują miejsce na pasku zadań. Zakładka ta nie uwzględnia aplikacji, które znajdują się w zasobniku systemowym oraz tych działających w tle.
Opisywana karta pozwala ponadto na zamykanie programów oraz uruchamianie nowych (przycisk Nowe zadanie...). Nie jest to zbyt wygodne i w praktyce się z tego nie korzysta.
Druga karta to Procesy. Tak jak wspomniałem mamy tu listę wszystkich aktywnych w systemie plików EXE - włącznie z programami z zasobnika oraz tymi działającymi w tle. Są tu również procesy systemowe. Aplikacje wieloprocesowe (jak Chrome) będą tu występowały kilkakrotnie.
Trzecia zakładka nazywa się Usługi. Są to przede wszystkim oferowane przez Windowsa oraz programy funkcje, jak np. wyszukiwarka plików, bufor wydruku, narzędzia aktualizacji aplikacji czy faks. W kolumnie Stan sprawdzimy, czy usługa jest uruchomiona czy zatrzymana.
Usługa, w przeciwieństwie do procesu, nie jest powiązana z programami, z którymi użytkownik ma do czynienia na co dzień (obsługuje je klawiaturą i myszą, wchodzi w interakcje). Usługa ma się do procesu trochę tak, jak program zwykły do aplikacji działającej w tle.
Kolejna pozycja na naszej liście to Wydajność. Mamy tu informacje o obciążeniu procesora i zajętej pamięci RAM. Prezentowane są dane aktualne i historyczne oraz dodatkowe rzeczy - liczba procesów, czas pracy, liczba wątków czy całkowita ilość pamięci.
Ostatnie dwie karty to Sieć i Użytkownicy. Pierwsza zawiera informacje o obciążeniu różnych połączeń sieciowych, a druga listę użytkowników komputera. W większości sytuacji będzie tu tylko jedna pozycja - chyba, że z peceta korzysta kilka osób.