Co to jest światłowód? Gdzie jest wykorzystywany?

//

Internet o prędkości nawet 500 Mb/s? Bez światłowodów nie moglibyśmy nawet o nim pomarzyć. Jest to rozwiązanie, które ze względu na niewyobrażalnie wysoką prędkość i dużą odległość, na jaką można przesyłać informacje, zdominowało wszystkie gałęzie telekomunikacji, pozostawiając daleko w tyle starsze systemy transmisyjne. Co to jest światłowód? I do czego jest wykorzystywany? Podpowiadamy, jak działa światłowód i dlaczego zyskał miano rewolucyjnego wynalazku!

Co to jest światłowód?

Światłowodem nazywamy specyficzny rodzaj falowodu, który pozwala na transmisję fali widzialnej, czyli światła. Najczęściej spotykaną odmianą medium transmisyjnego fali elektromagnetycznej jest światłowód włóknisty, stworzony z transparentnego włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Jego największą zaletą jest to, że za pomocą światła jest w stanie błyskawicznie przesyłać wszelkie dane, nie będąc przy tym narażonym na niekorzystne warunki atmosferyczne czy zakłócenia pola elektromagnetycznego. Ze względu na szybkość i jakość przepływu informacji, światłowody bardzo szybko stanęły ponad wszelką konkurencją, dając możliwość wykorzystania szerokiego pasma zarówno w zakresie telefonii, jak i telewizji cyfrowej oraz transmisji danych.

Historia światłowodów

Pierwsze próby wykorzystania światłowodów w celach telekomunikacyjnych miały miejsce w latach 70. ubiegłego stulecia - pierwszy w historii światłowód telekomunikacyjny zainstalowano na okręcie Szóstej floty USA, krążowniku USS Little Rock. Drugi taki przypadek odnotowano natomiast w Wielkiej Brytanii, kiedy policja z hrabstwa Dorset w 1975 roku otrzymała pierwsze w Europie łącze światłowodowe, po tym, jak ogromna burza uszkodziła instalację telekomunikacyjną na ich posterunku. Mniej więcej w tym samym okresie ze światłowodów zaczęła korzystać US Navy (marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych) i amerykańskie lotnictwo wojskowe.

Zaledwie kilka lat później miały miejsce pierwsze zastosowania cywilne światłowodów, czego przykładem są światłowody zainstalowane w sieciach telefonicznych w Chicago, Long Beach czy Martlesham Heath. Dziś technologia światłowodowa jest powszechnie wykorzystywana i daje nam nieograniczone możliwości. To najpewniejszy sposób dostępu nie tylko do telefonii, ale też telewizji i internetu, którego przyszłość stanowi przede wszystkim FTTH, czyli infrastruktura pozwalająca na łączenie centrali bezpośrednio z mieszkaniem klienta właśnie przy pomocy światłowodu.

Internet światłowodowy - zalety FTTH

Technologia FTTH (Fiber To The Home) to zdecydowany przełom na rynku usług szybkiej transmisji danych. Oznacza to brak jakichkolwiek barier pomiędzy dostawcą a odbiorcą, które mogłyby spowolnić transfer. Technologia FTTH zapewnia nie tylko internet światłowodowy o najwyższej prędkości, ale jednocześnie jego niezawodność, co sprawia, że światłowody bardzo szybko wypierają starsze systemy połączenia z siecią, charakteryzujące się wysoką awaryjnością łącza i niską odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Różnica pomiędzy działaniem tradycyjnych systemów, a nowoczesnymi możliwościami światłowodów dotyczy również samych parametrów łącza - podczas gdy starsze systemy pozwalały na średnią możliwą przepustowość na poziomie ok. 10 Mb/s, technologia światłowodowa zapewnia prędkość internetu średnio na poziomie 120 Mb/s. Ogromną zaletą technologii FTTH są także niebywale niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań oraz wyjątkowo długa żywotność tej technologii. Okazuje się też, że zastosowanie światłowodów podnosi poziom bezpieczeństwa, bowiem przechwycenie czy podsłuchanie takiej transmisji jest o wiele trudniejsze do zrealizowania.

Internet światłowodowy - prędkość bez granic

Rosnące wymagania użytkowników, oczekujących coraz szybszego transferu danych, sprawiają, że dostawcy internetu cały czas podnoszą technologiczną poprzeczkę. Efektem tych działań jest m.in. oferowany przez UPC Polska internet światłowodowy bez zobowiązań o prędkości nawet 500 Mb/s, w bardzo atrakcyjnej cenie w pakiecie z telewizją cyfrową. Tak szybkie łącze internetowe może przełożyć się nie tylko na ogólną przyjemność korzystania z internetu, ale też odtwarzania multimediów, których przyszłość stanowi przede wszystkim telewizja internetowa.

Czy naprawdę potrzeba nam takiej szybkości internetu?

Zanim uznamy, że internet o prędkości 250 czy 500 Mb/s jest tak naprawdę zbędnym udogodnieniem dla przeciętnego gospodarstwa domowego, musimy uświadomić sobie, że w naszych domach z roku na rok przybywa nowych urządzeń elektronicznych i tendencja ta z pewnością się nie odwróci. Telewizory, komputery, smartfony, tablety czy konsole do gier - dziś przynajmniej 2-3 urządzenia tego typu znajdują się w domu każdego z nas. Jednak to dopiero początek. Na przestrzeni kilku następnych lat na pewno rozwinie się trend Smart Home, który pozwala na połączenie urządzeń AGD z systemem monitoringu w sieci. Abyśmy jednak mogli korzystać z tych innowacyjnych rozwiązań, potrzebne jest szybkie łącze, które może nam zagwarantować tylko nowoczesna technologia światłowodowa.

Internet światłowodowy zmieni też całkowicie oblicze treści audiowizualnych, które zyskają dużo lepszą jakość, zaś odbiorcy płynność odtwarzania. Warto zwrócić uwagę na obserwowany od kilku lat trend przenoszenia cyfrowych multimediów do tzw. chmury - muzyki, filmów, gier komputerowych, a nawet książek, co wymaga dobrej jakości łączności internetowej, by móc korzystać bez ograniczeń z wszelkich interesujących nas treści.

Komentarze