Co zrobić, gdy płyta DVD utknie w napędzie?
Najważniejsze przyczyny problemów z otwarciem tacki napędu DVD to brak zasilania oraz konflikt sterowników. W obu sytuacjach nie ma jednak powodów do paniki. Istnieje kilka prostych metod na wydobycie znajdującej się w środku płyty.
Pierwszy sposób wykorzystuje wbudowany w Windowsa mechanizm programowy. Aby z niego skorzystać przechodzimy do okna Komputer, klikamy prawym klawiszem myszy napęd DVD i wybieramy polecenie Wysuń. Czekamy ok. 10 sekund na reakcję podzespołu.
Jeśli to nic nie da uruchamiamy ponownie komputer. W trakcie uruchamiania kilkakrotnie wciskamy klawisz wysuwania na obudowie napędu. Jeśli problem dotyczył sterowników tacka powinna się w takiej sytuacji otworzyć, a my będziemy mogli wyjąć płytę.
Brak reakcji ze strony napędu oznacza, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z problemem hardware'owym. Pierwszym krokiem do jego rozwiązania jest użycie wyprostowanego spinacza lub igły w celu dobrania się do mechanizmu awaryjnego otwierania napędu.
Każdy napęd - zarówno desktopowy, jak i ten w laptopie - ma na obudowie niewielki otwór z ukrytym w środku przyciskiem. Może być on wciśnięty tylko wąskim, zaostrzonym przedmiotem. Efekt? Blokada tacki zostanie zwolniona, powinna się też ona nieco wysunąć z obudowy.
Po wyjęciu płyty tackę zamykamy i sprawdzamy, jak zachowuje się pusty napęd. Jeśli przez kilka sekund mruga dioda, a my słyszymy odgłosy rozruchu, oznacza to, że mieliśmy do czynienia z jednorazową sytuacją. Przy następnym podejściu krążek powinien być już odczytywany.
Jeśli napęd jest całkowicie martwy musimy rzucić okiem na wnętrze obudowy. W komputerze desktopowym jest to bardzo łatwe. Zdejmujemy boczny panel, wyszukujemy odpowiednie kable i sprawdzamy, czy napęd DVD jest prawidłowo podłączony (kabel zasilania, kabel danych).
Jeśli i ten etap nic nie da możemy przypuszczać, że napęd jest trwale uszkodzony. Tego podzespołu się w zasadzie dziś już nie naprawia, więc pozostaje nam zakup nowego.
W przypadku laptopa wymagane jest otwarcie obudowy, co może spowodować utratę gwarancji. Problemu tego nie mają właściciele notebooków z wyjmowanymi napędami. Taki podzespół łatwo przetestować w innym komputerze za pomocą kabla SATA-USB.
W stacjonarnych odtwarzaczach DVD (będących elementami kina domowego) metody na wyjmowanie płyt są różne. Niektóre modele oferują taki sam ukryty przycisk jak warianty pecetowe. Inne odtwarzacze należy wyłączyć, potem włączyć i przytrzymać dłużej klawisz Eject (Wysuń).