Gdy Windows przestanie prawidłowo działać jedną z metod jest uruchomienie komputera za pomocą ratunkowej płyty DVD lub pendrive'a. Pozwala to usunąć wirusy czy naprawić pliki systemowe. Czasami jednak włączenie peceta w ten sposób nie jest możliwe - co na to poradzić?

Pierwsza opcja, którą warto rozważyć, to skorzystanie z ukrytej partycji systemowej zawierającej czystą kopię Windowsa. Wariant ten nie sprawdzi się wtedy, gdy doszło do poważniejszego uszkodzenia dysku, albo gdy komputer przestaje działać przed pojawieniem się menu startowego.

W takiej sytuacji jesteśmy skazani na próbę uruchomienia peceta za pomocą zewnętrznego nośnika. Wiele komputerów jest tak skonfigurowanych, że automatycznie wykrywa płytę lub pendrive systemowy i zaczyna ładować z nich dane. Mają one pierwszeństwo przed tymi, które znajdują się na HDD.

Jeśli po włożeniu krążka lub pamięci flash nic się nie dzieje, najprawdopodobniej ustawiona jest nieprawidłowa kolejność bootu w BIOS-ie. Aby przejść do BIOS-a uruchamiamy komputer i szukamy podczas startu komunikatu "Press ... for setup" lub podobnego.

W miejscu wielokropka znajduje się taki klawisz jak Delete czy F2. Szybsze maszyny uruchamiają się tak błyskawicznie, że komunikat można łatwo przeoczyć. Wtedy musimy próbować z różnymi klawiszami albo sprawdzić w internecie komendę, której używa nasza płyta główna.

Klawisz zaczynamy w takiej sytuacji wciskać od razu po uruchomieniu maszyny. Robimy to kilkakrotnie, mniej więcej co sekundę. W pewnym momencie komputer załapie o co nam chodzi i przejdzie do BIOS-a.

BIOS to podstawowy zestaw procedur, które odpowiadają za komunikację między Windowsem a podzespołami. Zawiera najważniejsze elementy konfiguracyjne peceta. Jedna z sekcji BIOS-u nosi nazwę Boot.

BIOS

Przechodzimy do niej i szukamy ustawień Boot Priority, Boot Options, Boot Configuration itp. Jeśli płyta DVD lub pendrive nie działały najpewniej na pierwszym miejscu jest coś w rodzaju Hard Drive. HDD ma priorytet i jeśli na nim znajduje się system, zawsze ładowany jest on pierwszy.

W zależności od typu nośnika ratunkowego ustawiamy płytę DVD lub pendrive (USB Hard Disk, USB Memory itp.) na pierwszym miejscu. Dysk twardy przesuwamy na drugie. Potem szukamy opcji Save & Exit albo Save & Reset (zwykle klawisz F10).

Komputer uruchomi się ponownie. Tym razem zewnętrzny nośnik powinien zostać już prawidłowo wykryty. Windows załaduje się z niego zamiast z HDD.