Masz problem z ikonami na Pulpicie Windows 10? Ustawiasz je wedle własnego uznania, a po restarcie systemu są one ułożone w inny sposób? Część użytkowników Windowsa 10 boryka się z tym problemem - zobacz, jak możesz go rozwiązać.
Jeśli ułożymy sobie ikony i skróty na Pulpicie zgodnie z naszymi upodobaniami, a następnie zrestartujemy komputer, to teoretycznie powinny one pozostać dokładnie w takim samym stanie, jak je uporządkowaliśmy. Tak przynajmniej było do tej pory. Niestety w Windowsie 10 może dojść do pewnych komplikacji, w wyniku których pozycja ikon jest resetowana po każdym ponownym uruchomieniu komputera. Podobnie może dziać się w przypadku ustawienia innego widoku dla wybranego folderu w oknie Eksploratora (np. Duże ikony, Małe ikony, Szczegóły, Lista itp.). Restart systemu przywraca widok "Szczegóły" i ignoruje nasze ustawienia.
Kiedy pojawia się problem z resetowaniem preferencji użytkownika?
Często problem pojawia się w wyniku działania programu antywirusowego, czego przykładem są tu programy zabezpieczające ze stajni ESET. Zawierają one moduł czyszczący (Cleaner), który działa po wykryciu potencjalnie szkodliwego oprogramowania na komputerze. Podczas swojego działania zmienia on pewien klucz w rejestrze, który odpowiada m.in. za ustawienie ikon na Pulpicie czy wybór widoku folderu w oknie Eksploratora. Program po prostu przywraca go do domyślnych ustawień, przez co tracimy nasze własne opcje.
Jak rozwiązać problem ze zmieniającą się pozycją ikon na Pulpicie?
Najprawdopodobniej problem ten zostanie rozwiązany w następnej aktualizacji programów ESET. Jeśli nam na nim nie zależy, to możemy go tymczasowo odinstalować i skorzystać z innego programu zabezpieczającego. Jeśli jednak wolimy go zostawić, to póki co możemy rozwiązać ten problem poprzez samodzielną edycję rejestru. Możecie wykonać modyfikację ręcznie lub ściągnąć i uruchomić gotowy plik, który zmodyfikuje odpowiedni klucz za was.
Pobierz gotową modyfikację rejestru
Jeśli preferujecie wykonać modyfikację samemu i nie ufacie gotowcom, to w takim wypadku należy wcisnąć kombinację klawiszy Windows + R, aby wywołać okno uruchamiania, a następnie wpisać w nim "regedit". Uruchomi się Edytor rejestru.
Musimy dokonać zmian w kluczu InProcServer32, który znajduje się w dwóch poniższych miejscach:
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}\InProcServer32
oraz
HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}\InProcServer32
Przechodzimy najpierw do pierwszej ścieżki i zaznaczamy klucz "InProcServer32".
Po prawej stronie wyświetlą się szczegóły, gdzie znajdziemy wpis "(Domyślna)". Jego prawidłowa wartość to:
%SystemRoot%\system32\windows.storage.dll
W naszym wypadku prawdopodobnie będzie on miał inną wartość, która np. wskazuje na plik "shell32.dll" lub inny. Klikamy na wpisie "(Domyślna)" dwukrotnie lewym przyciskiem myszy i zmieniamy mu wartość na powyższą, którą wskazuje na "windows.storage.dll".
Jeśli wyświetli się komunikat, że nie mamy uprawnień do edycji tego wpisu, to znaczy, że musimy "stać się właścicielami" klucza InProcServer32. W tym celu klikamy na ten klucz prawym przyciskiem myszy i przechodzimy do "Uprawnienia...". W nowym oknie klikamy w przycisk "Zaawansowane", a następnie w polu "Właściciel" klikamy w przycisk "Zmień" i ustawiamy naszą nazwę użytkownika jako właściciela wpisu.
Gdy już zmienimy wartość wpisu "(Domyślna)" w pierwszym kluczu InProcServer32, to teraz należy udać się do drugiej, wyżej wspomnianej ścieżki i dokonać tam dokładnie takich samych zmian.
Bez względu na to, czy skorzystaliśmy w gotowego pliku rejestru, czy sami dokonaliśmy modyfikacji, po wprowadzeniu zmian należy uruchomić komputer ponownie.