Aktualizacja Windowsa 10 jest dość prosta i na większości komputerów działa bez zastrzeżeń. Od tej reguły są jednak wyjątki i może się zdarzyć, że po uaktualnieniu i zalogowaniu się do systemu przywita nas czarny ekran. Co wtedy zrobić?
Niestety w moim przypadku aktualizacja systemu nie przebiegła tak, jak się tego spodziewałem. System co prawda wykrył uaktualnienie i umożliwił szybką instalację, ale po uruchomieniu zaczęły się problemy. Windows nie ładował powłoki systemowej, na czarnym ekranie widoczny był tylko kursor myszy, a w górnym lewym rogu ekranu wyświetlał się komunikat o nieodpowiadającej usłudze personalizacji pulpitu.
Jak naprawić czarny ekran po aktualizacji do Windows 10
Błąd ten pojawiał się już wcześniej przy instalacji poszczególnych wydań Windows 10 Technical Preview. Na szczęście nie jest to (w większości przypadków) błąd krytyczny i można go naprawić bez utraty danych. Jako że kursor myszy działa i system reaguje na skróty klawiszowe, to nadal możemy wywołać poszczególne funkcje, by zdiagnozować błąd i wprowadzić potrzebne poprawki. Oto kilka rzeczy, które możemy wykonać, aby pozbyć się błędu.
Krok 1: Przeskanuj dysk za pomocą komendy sfc /scannow
Wciśnij CTRL + Shift + Delete, aby wywołać okno Menedżera zadań. Jeśli się nie pojawi, to możesz wywołać je w inny sposób - wciśnij CTRL + ALT + Delete, a następnie wybierz "Menedżer zadań".
W Menedżerze wybierz "Plik > Uruchom nowe zadanie". Wyświetli się okno uruchamiania, w którym możesz wywołać poszczególne programy.
Wpisz w nim polecenie cmd, a następnie zaznacz opcję "Utwórz to zadanie z uprawnieniami administracyjnymi" i kliknij OK. Spowoduje to wywołanie Wiersza polecenia w trybie administratorskim.
Wpisz w nim komendę "sfc /scannow" (bez cudzysłowów) i potwierdź przyciskiem Enter.
Dysk zostanie teraz przeskanowany w poszukiwaniu błędów - jeśli coś zostanie znalezione, to system automatycznie spróbuje naprawić problemy. Możesz teraz przejść do kolejnego kroku.
Krok 2: Usuń z Rejestru systemowego klucz odpowiedzialny za aktualizację Pulpitu
W rejestrze systemowym podczas aktualizacji / instalacji Windowsa tworzony jest klucz, który odpowiada za konfigurację Pulpitu. Czarny ekran sygnalizuje, że coś poszło nie tak i nie mogło dojść do ukończenia konfiguracji - należy w takim wypadku usunąć klucz, który jest prawdopodobnie uszkodzony i powoduje błąd.
Ponownie uruchom Menedżer zadań i wybierz "Plik > Uruchom nowe zadanie". Tym razem wpisz polecenie regedit i naciśnij OK.
W oknie Edytora rejestru przejdź do poniższej ścieżki, rozwijając każdy folder w pasku bocznym po lewej stronie:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ActiveSetup\Installed Components\
Po rozwinięciu klucza "Installed Components" znajdziesz listę pomniejszych kluczy o losowych nazwach. Musimy znaleźć klucz, który posiada wartość domyślną o nazwie "Windows Desktop Update". Sprawdzamy po kolei każdy klucz aż znajdziemy ten, który posiada wspomnianą wartość.
Gdy go znajdziemy, to musimy go usunąć. Klikamy w znaleziony klucz po lewej stronie prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Usuń". Po usunięciu możemy zamknąć Edytora rejestru.
Krok 3: Uruchom komputer ponownie w trybie awaryjnym
Na sam koniec musimy uruchomić komputer jeden raz w trybie awaryjnym, aby "przeszedł" przez etap zalogowania się do systemu z minimalną ilością włączonych rzeczy.
W tym celu w oknie Menedżera zadań wywołujemy menu "Plik > Uruchom nowe zadanie", a następnie wpisujemy komendę msconfig. Potwierdzamy ją przyciskiem OK.
W nowym oknie przechodzimy do zakładki "Rozruch" i na dole zaznaczamy pole "Bezpieczny rozruch". Resztę opcji zostawiamy domyślnie i restartujemy komputer. Aby to zrobić, wciskamy CTRL + ALE + Delete, a następnie w dolnym prawym rogu wybieramy opcję restartu.
Komputer uruchomi się w trybie awaryjnym i po zalogowaniu się powinien wyświetlić się działający Pulpit z paskiem zadań i menu Start. Na sam koniec musimy wyłączyć tryb awaryjny - jest to bardzo proste, wystarczy ponownie wywołać narzędzie msconfig, przejść do zakładki "Rozruch" i odznaczyć opcję "Bezpieczny rozruch". Po ponownym uruchomieniu włączy się normalny system z działającym Pulpitem.