Wiele osób sądzi, że regularne opróżnianie pamięci podręcznej przeglądarki i innych programów jest niezbędne w celu zapewnienia wysokiej wydajności. Uważa się, że cache to po prostu zbiór zbędnych plików, które nie są przez kiepsko napisane aplikacje usuwane.
Nie jest to do końca prawdą. Współczesne strony internetowe zawierają mnóstwo elementów, które nie zmieniają się wcale lub są modyfikowane bardzo rzadko. Pamięć podręczna przechowuje te rzeczy, więc w praktyce przyśpiesza ładowanie witryn.
Każdy z tych elementów waży po kilkanaście czy kilkadziesiąt kilobajtów. Gdy jednak pomnożymy to razy kilkaset wychodzi nam całkiem spora ilość danych. Ilość, której pobieranie nawet na szybkim łączu może zająć trochę czasu. Cache eliminuje tę konieczność.
Warto przyjrzeć się w tym momencie chociażby zasadzie działania kaskadowych arkuszy stylów (CSS-ów). Te pliki zawierają wszystkie dane związane z ułożeniem elementów na stronie. CSS działa tylko wtedy, gdy zostanie w całości pobrany z serwera przez przeglądarkę.
Dlatego warto mieć go na dysku. Arkusz nie zmienia się zbyt często - modyfikacje są wprowadzane tylko wtedy, gdy administratorzy decydują się na premierę nowego lub zmienionego layoutu. Na tej samej zasadzie działają paczki danych używane przez aplikacje online.
Cache należy czyścić tylko w niektórych sytuacjach. Pierwsza to taka, gdy pamięć podręczna rozrośnie się do monstrualnych rozmiarów i zajmie np. ponad 1 GB. Wtedy faktycznie możemy zaobserwować spadek wydajności. Pamięć czyścimy też wtedy, gdy mamy małą partycję systemową (np. 24- czy 32 GB dysk SSD).
Inna sytuacja wymagająca czyszczenia to uszkodzenie plików zawartych w cache'u. Objawem jest wtedy nie tyle wolna praca przeglądarki, ale problemy z ładowaniem stron WWW. Uszkodzenie to efekt fragmentacji dysku twardego lub pojawienia się na nim bad sectorów.
Pamięć podręczną opróżniamy też wtedy, gdy obawiamy się o swoją prywatność. Cache zawiera różnego rodzaju pliki cookie, dane logowania, historię odwiedzanych stron WWW itp. Jeśli z komputera korzysta kilka osób czyszczenie pamięci może być wskazane.
Z drugiej strony warto wtedy rozważyć korzystanie z trybu prywatnego lub założenie kilku kont użytkownika w systemie Windows. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze. Zdeterminowana osoba zawsze może próbować odzyskać z dysku usunięte z cache'u pliki.