Czy warto aktualizować BIOS-a?

Większość specjalistów od komputerów zaleca regularne aktualizowanie zainstalowanych w pececie programów. Eliminuje to luki w zabezpieczeniach i zwykle zwiększa stabilność. Nieco inaczej wygląda sprawa z BIOS-em.

BIOS (Basic Input/Output System) to zestaw podstawowych procedur programistycznych odpowiedzialnych za współpracę między systemem operacyjnym a podzespołami komputera. Zadaniem BIOS-u jest m.in. kontrolowanie peceta w pierwszych fazach uruchamiania.

BIOS jest umieszczony w pamięci ROM (tylko do odczytu) zlokalizowanej na płycie głównej. Jego aktualizacja jest dużo bardziej skomplikowana niż instalacja nowej wersji pakietu biurowego czy przeglądarki. Update należy wykonywać jedynie w określonych okolicznościach.

A to dlatego, że każda aktualizacja BIOS-u niesie ze sobą pewne ryzyko. Kość ROM może zostać uszkodzona, wersja BIOS-u może okazać się nieprawidłowa. Skutkiem jest brak możliwości uruchomienia komputera, także w trybie awaryjnym lub z płyty CD/DVD czy pendrive'a.

BIOS-a aktualizujemy tylko wtedy, gdy w pececie występuje jakiś problem (zwykle sprzętowy) i nie mamy wątpliwości, że to właśnie ten podstawowy zestaw instrukcji za niego odpowiada. Pierwszym krokiem w aktualizowaniu jest sprawdzenie wersji BIOS-a.

W tym celu wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+R i w panelu Uruchamianie wpisujemy regedit. W nowo otwartym Edytorze rejestru przechodzimy do podkatalogu Komputer/LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System/Bios.

Znajdujemy tam dwa klucze - SystemBiosDate, BIOSReleaseDate lub podobny oraz SystemBiosVersion, BIOSVersion lub podobny. Wersja BIOS-a może być oznaczona tradycyjnie - zestawem cyfr. Może też zawierać dodatkowe informacje.

W moim przypadku jest to np. model laptopa. Wersja BIOS-a to K53SV.315. Oznacza to, że mamy do czynienia z oprogramowaniem przeznaczonym dla określonej serii komputerów. Szukając nowej wersji musimy to uwzględnić.

Nowego BIOS-a pobieramy zawsze ze strony producenta laptopa lub płyty głównej. Sprawdzamy dokładnie, czy znaleziona wersja jest prawidłowa. Czytamy opis wydania szukając informacji o występującym w naszym komputerze problemie sprzętowym.

Mniej zaawansowani użytkownicy powinni używać podczas aktualizacji BIOS-a dedykowanego oprogramowania. Np. w laptopach ASUS-a jest to aplikacja Asus LiveUpdate. Użytkownicy desktopów zwykle uzyskają ze strony WWW producenta plik EXE, który wystarczy uruchomić.

Komentarze