Czy Java jest niebezpieczna dla mojego komputera?

Java to jeden z najpopularniejszych na świecie języków programowania. Firma Oracle, obecny właściciel tej technologii, chwali się, że korzysta z niej ok. 3 mld urządzeń na świecie. Z drugiej strony Java rzekomo naraża komputer na infekcję wirusami oraz malware'em. Jak jest naprawdę?

Java (nie mylić z JavaScriptem - to coś zupełnie innego) najprawdopodobniej znajduje się na Twoim komputerze. Być może nawet o tym nie wiesz. Środowisko programistyczne pojawia się na pececie często podczas instalacji innego programu, który wymaga Javy do prawidłowej pracy.

Rozwiązanie firmy Oracle jest dostępne również w formie wtyczki do przeglądarki. Umożliwia to uruchamianie obiektów na stronach WWW napisanych przy użyciu Javy. Zazwyczaj są to bardziej rozbudowane aplikacje webowe, jak np. edytory tekstu online czy przeglądarkowe programy graficzne.

Zagrożenia związane z desktopową częścią Javy to głównie skutek braku świadomości użytkownika. Jeśli nie wiesz, że masz coś zainstalowane w systemie, to trudno od Ciebie wymagać regularnych aktualizacji takiego programu. Korzystasz ze starej wersji, która jest dziurawa i może ułatwiać pracę wirusom.

Wtyczka do przeglądarki sprawia jeszcze więcej problemów. Zdaniem Kaspersky'ego ten element był odpowiedzialny za 50% cyberataków w 2012 r. Znany producent oprogramowania antywirusowego radzi, aby całkowicie wyłączyć opisywaną wtyczkę w swojej przeglądarce.

Dzięki rozwojowi JavaScriptu i HTML5 Java w przeglądarce jest coraz rzadziej potrzebna. Ostatnio natknąłem się na aplikację webową korzystającą z technologii Oracle'a kilka miesięcy temu - pierwszy raz w ciągu 2012 r.

Jak wyłączyć wtyczkę Java?

Jeśli korzystasz z Chrome'a wpisz w pasku adresu polecenie chrome://plugins, odszukaj na liście wtyczkę Java i kliknij polecenie Wyłącz. W Firefoksie przejdź do wtyczek za pomocą menu Narzędzia / Dodatki.

Osoby, które nie uruchamiają programów desktopowych opartych na Javie mogą również odinstalować aplikację windowsową. Jak wspomniałem jest ona raczej bezpieczna, ale wymaga regularnych aktualizacji, zajmuje miejsce w zasobniku systemowym i czasami próbuje instalować śmieciowe oprogramowanie.

Komentarze