Jeśli masz Androida i przymierzasz się do zainstalowania innej wersji (np. CyanogenModa), to z pewnością spotkasz się z terminem Custom Recovery, a co za tym idzie z takimi narzędziami, jak ClockworkRecovery Mod (CWM) czy TeamWin Recovery Project (TWRP). Czym są te recovery i jaka jest różnica między tym, co jest oryginalnie wgrane w telefonie?
Pierwsze kroki w świecie modyfikacji do Androida mogą być dość trudne ze względu na dużą ilość terminów do przyswojenia. Aby wgrać nowy ROM lub bardziej zaawansowane modyfikacje, musimy zrootować Androida, a także zmienić Recovery w Androidzie. Jesteśmy zasypywaniu terminami typu "Custom Recovery", "CWM", "TWRP" i nie wiemy, od czego nawet zacząć.
Od początku... czym w ogóle jest Recovery w Androidzie?
Recovery jest specjalnym trybem, w który możemy wprowadzić nasze urządzenie z Androidem, aby wykonać bardziej zaawansowane operacje. To tryb odzyskiwania, który oryginalnie służy do ręcznego wgrywania oficjalnych aktualizacji czy resetowania telefonu do ustawień fabrycznych. Aby wejść do trybu Recovery, zazwyczaj należy wyłączyć telefon i uruchomić go ponownie przytrzymując odpowiednią kombinację przycisków. Recovery nie obsługuje ekranu dotykowego i po opcjach poruszamy się za pomocą przycisków głośności, a ich wybór potwierdzamy przyciskiem zasilania.
W oryginalnym Recovery znajdziemy takie funkcje, jak "Apply Update.zip", za pomocą którego możemy zainstalować oficjalne aktualizacje, "Wipe data/ factory reset", które umożliwia przywrócenie ustawień domyślnych telefonu, a takżę "Wipe cache partition" pozwalające wyczyścić pamięć podręczną.
Oprócz tego znajdziemy jeszcze jedną opcję "Reboot", która umożliwia po prostu ponowne uruchomienie telefonu w standardowym trybie. Możemy zatem porównać tryb recovery do trybu awaryjnego w Windowsie, z poziomu którego możemy wykonać różnego rodzaju operacje naprawcze.
Czym są Custom Recovery i czym się one różnią od oryginalnego trybu odzyskiwania?
Custom Recovery to niestandardowe, zmodyfikowane tryby odzyskiwania, które wyposażone są w znacznie większą ilość funkcji i umożliwiają obsługę nieoficjalnych pakietów ZIP. Dzięki nim możemy właśnie zainstalować paczki ZIP z nieoficjalnymi ROMami (np. CyanogenMod czy MIUI) na naszym telefonie, sformatować system oraz zmodyfikować Androida na różne sposoby.
Obecnie dostępnych jest kilka takich niestandardowych trybów recovery. Są to ClockworkRecovery MOD (CWM), TeamWin Recovery Project (TWRP), a także zyskujący na popularnosci PhilZ Touch. Zdecydowanie najbardziej godnym zaufania i najbardziej kompatybilnym jest CWM. TWRP nie jest w żadnym wypadku gorszy, ale CWM polecany jest przez większość osób udostępniających modyfikację. W teorii wszystkie powinny sprawować się tak samo, a wybór zależy od gustów użytkownika. W praktyce możemy jednak znaleźć pojedyncze modyfikacje, które należy instalować tylko za pomocą CWM.
Abyśmy mogli zainstalować inne recovery w naszym smartfonie, konieczne jest zrootowanie naszego Androida. Tak samo, jak nie ma jednej, uniwersalnej metody rootowania, która zadziałałby absolutnie na każdym urządzeniu, tak nie ma jednego instalatora CWM, TWRP lub PhilZ Touch, który będzie kompatybilny z każdym urządzeniem. Musimy mieć pliki instalacyjne przeznaczone bezpośrednio dla naszego modelu telefonu, które zazwyczaj znajdziemy w wyszukiwarce Google lub na forum XDA Developers w dziale poświęconym naszemu telefonowi.
Zainstalowanie CWM, TWRP lub PhilZ Touch zastępuje oryginalne Recovery w telefonie. Znajdziemy w nim dużo dodatkowych funkcji, takich jak "install zip from sdcard", które pozwala zainstalować dowolny, kompatybilny pakiet .ZIP z modyfikacjami lub innym ROMem, "backup and restore", czyli funkcję tworzenia i przywracania kopii zapasowej całego systemu ze wszystkimi danymi (tzw. nandroid backup), a także możliwość formatowania partycji cache czy czyszczenia dalvik cache. Dodatkowo w CWM możliwe jest także podłączenie Androida do komputera kablem USB w trybie pamięci masowej (jak pendrive'a). Niektóre tryby Recovery wprowadzają także obsługę opcji za pomocą dotyku.
Zrootowanie Androida czy też wgranie niestandardowego recovery może unieważnić gwarancję telefonu lub tabletu. Wszystko zależy od producenta i serwisu gwarancyjnego.