Czym zastąpić systemowy Notatnik?
Korzystacie często z notatnika? Ta systemowa aplikacja towarzyszy nam w codziennym użytkowaniu komputera i potrafi otworzyć właściwie każdy plik zawierający jakąkolwiek treść. Czy to do zapisywania notatek czy też do edycji stron internetowych w HTML’u, Notatnik towarzyszy nam często. A gdyby tak zastąpić go czymś lepszym?
Skoro w notatniku możemy tworzyć i edytować różnego rodzaju pliki, a nawet programować, to może warto pomyśleć nad ciekawszą alternatywą dla notatnika, która nadal będzie lekka i przyjemna, ale zaoferuje nieco więcej funkcji. Jeśli macie ochotę sprawdzić coś innego to powinny was zainteresować trzy poniższe alternatywy.
1. Xint
Xint jest bardziej zaawansowanym wydaniem systemowego notatnika, które dodaje mnóstwo dodatkowych funkcji, a jednocześnie wciąż pozostaje lekkim programem nie pochłaniającym zasobów systemowych.
Program jest niesamowicie szybki i prosty, a wszystkie funkcje są dostępne z rozwijanego menu w pasku narzędzi, z menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy oraz z poziomu skrótów klawiszowych. Dzięki temu interfejs pozostał minimalistyczny i zbliżony do klasycznego notatnika. Xint posiada funkcję numerowania wierszy, wyświetla status dokumentu (zapisany czy nie zapisany), pozwala wprowadzać aktualną datę do tekstu oraz wiele innych. Zaletą jest także podgląd schowka, licznik znaków oraz lista “ostatnio otwartych dokumentów”. Mamy też błyskawiczny dostęp do tablicy znaków, co pozwala na umieszczanie rzadko spotykanych znaków w tekście.
Esteci mogą także pobawić się nieco z preferencjami wizualnymi, które pozwalają na zmianę kolorów tekstu (zwykłego i zaznaczonego), tła oraz kolorów poszczególnych elementów. Z kolei osoby programujące docenią funkcję snippetów, czyli możliwość tworzenia fragmentów kodu, które następnie możemy szybko wybierać i wklejać do projektów.
2. Subpad
Subpad jest aplikacją w dużej mierze podobną do wspomnianego Xinta, z tą różnicą, że jest nieco okrojony w porównaniu do swojego poprzednika. Interfejs aplikacji jest prosty, w zasadzie bardzo podobny do Xint - w podobny sposób uzyskujemy dostęp do wszystkich funkcji.
Zaletą Subpada jest to, że program występuje w wersji portable. Oznacza to, że nie musimy go instalować - wystarczy rozpakować plik w wybrane miejsce i zawsze będzie działać. Możemy go dołączyć do listy innych programów na pendrive lub w chmurze i mieć je zawsze pod ręką. Podobnie jak Xint, Subpad również posiada funkcję liczenia znaków, wykrywania adresów URL, zawijania wierszy, cofania zmian, zmiany kolorów oraz listę ostatnio uruchamianych dokumentów.
Subpad jest świetnym kompromisem między klasycznym notatnikiem a Xintem. Jeżeli ten pierwszy to dla was za mało, ale ten drugi przytłoczy was swoimi funkcjami, to Subpad okaże się świetnie zbalansowanym programem.
3. Notepad++
Notepad++ jest jednym z najpopularniejszych zamienników dla notatnika. To w zasadzie bardzo mocno podrasowana wersja systemowego notatnika, z dużą ilością funkcji. Aplikacja jest polecana zwłaszcza tym osobom, które programują w notatniku lub dokonują jakiś zmian np. w kodzie HTML. Obsługuje takie języki, jak C/C++, Java, XML, HTML czy też PHP.
Notepad++ podświetla składnie na różne kolory, ułatwiając tym samym pracę z kodem. Kolorowanie składni możemy sami edytować, a nawet korzystać z gotowych schematów kolorystycznych. Program posiada także interfejs zakładkowy, dzięki czemu otwarte dokumenty wyświetlają się w jednym oknie z podziałem na karty - jak strony w przeglądarce internetowej. Możemy wybrane dokumenty dodawać do ulubionych, co pozwoli na szybki dostęp w późniejszym czasie.