Dlaczego dyski USB oraz pendrive-y są niebezpieczne i jak się przed nimi chronić
Pamięć przenośna w postaci dysków USB bądź pendrive’ów jest dziś bardzo popularna. Prawie każdy z nas posiada przenośny sprzęt tego typu, ale pewnie mało komu przyszło do głowy, że te poczciwe urządzenia również mogą być nośnikiem zainfekowanych plików. Radzimy, jak zabezpieczyć nasze przenośne dyski przed wirusami.
Na dyskach USB również może znajdować się szkodliwe oprogramowanie, które uruchomi się na naszym komputerze w momencie podłączenia pendrive’a lub przenośnego dysku. Jeżeli często używamy dysków USB do wymiany danych pomiędzy różnymi urządzeniami lub pożyczamy pendrive’y swoim znajomym, to warto zwrócić uwagę na kilka aplikacji, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
To cały pakiet typu „wszystko w jednym”, który daje bardzo dużo możliwości zabezpieczenia się przed atakiem wirusów rezydujących na dyskach USB. O ile większość programów na rynku ogranicza się do zabezpieczania samego dysku przed infekcją, o tyle USB Disk Security chroni także nasz komputer przed atakiem już istniejących na pendrive’ach wirusach.
W skład pakietu wchodzą takie narzędzia, jak USB Shield (zapora, która chroni komputer w czasie rzeczywistym), USB Scan (skaner dysków USB), USB Access Control (zapobiega kopiowaniu plików na dysk USB) oraz USB Drive Control (pozwala kontrolować podłączanie dysków USB i ich działanie).
Wiele wirusów na dyskach USB opiera się o mechanizm automatycznego uruchamiania tuż po podłączeniu urządzenia do komputera (funkcja autorun). BitDefender USB Immunizer to bystre narzędzie, które zabezpiecza nasz dysk USB przed tego typu wirusami poprzez utworzenie własnego pliku odpowiedzialnego za automatyczne uruchamianie (autorun.inf). Pliku nie można usunąć ani zastąpić dopóki nie zdecydujemy się sformatować urządzenia. Dzięki temu wirusy nie są w stanie przejąć kontroli nad funkcją autorun.
Ciekawa aplikacja, która opiera się na prostym mechanizmie zabezpieczania urządzeń USB. Aplikacja automatycznie wypełnia całe pozostałe na dysku miejsce tzw. plikiem dummy. Dummy nic nie wnosi, nie posiada żadnej wartości merytorycznej – to po prostu plik, który ma za zadanie wypełnić każdy bajt wolnej przestrzeni. Twórca programu wyszedł z prostego założenia – skoro na dysku nie będzie wolnego miejsca, to i żaden wirus nie będzie mógł się tutaj zagnieździć. Proste, ale skuteczne.
Wiele osób ignoruje kwestie bezpieczeństwa w kontekście dysków przenośnych, jednak warto pamiętać, że przeniesienie danych od znajomego może w ekstremalnych przypadkach skończyć się infekcją całej sieci domowej bądź innymi nieprzyjemnymi sytuacjami.