Spis treści
Masz pendrive'a lub kartę pamięci, podłączasz do komputera, próbujesz coś przesłać, a na ekranie pojawia się ten błąd? Nie wyrzucaj pendrive'a do kosza. Spróbuj go uratować za pomocą kilku prostych metod.
To częsty problem, który przez większość użytkowników interpretowany jest jako zepsuty pendrive, którego należy wyrzucić. A wcale nie musi tak być – oczywiście może to świadczyć o nieuchronnym końcu urządzenia, ale może to też być tymczasowy problem, którego można dość łatwo rozwiązać.
Zobaczmy, w jaki sposób możemy zlikwidować błąd o zabezpieczeniu przed zapisem i przywrócić nasze urządzenie do stanu używalności.
Metoda #1 – Zmień literę dysku
To proste rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę w przypadku wielu pendrive'ów i kart pamięci, które wyświetlały błąd o zabezpieczeniu przed zapisem.
Aby to zrobić, należy wejść do Panelu sterowania, a następnie udać się do „System i zabezpiecznia > Narzędzia administracyjne > Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”.
Wyświetli się okno zarządzania dyskami. Na liście wybieramy swojego pendrive'a lub kartę pamięci, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i klikamy „Zmień literę dysku”. Zmieniamy literę na inną, a następnie potwierdzamy edycję.
Teraz należy wyjąć pendrive'a, a następnie włożyć go ponownie. Po tej zmianie zapis powinien być już możliwy.
Metoda #2 – Usunięcie blokady przez edycję rejestru
Często problemem jest nieprawidłowy wpis w rejestrze, który ma ustawioną złą wartość i wymusza ochronę przed zapisem. Możemy go ręcznie dezaktywować.
Aby skorzystać z tej metody, należy najpierw udać się do edytora rejestru. W tym celu wciskamy kombinację klawiszy Windows+R, a następnie w oknie uruchamiania wpisujemy regedit i potwierdzamy przyciskiem Enter.
Wyświetli się okno edytora rejestru. Korzystając z drzewka po lewej stronie udajemy się kolejno do „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies”.
Zaznaczamy klucz „StorageDevicePolicies”, po czym po prawej stronie wyszukujemy wpisu o nazwie WriteProtect. Klikamy w niego dwukrotnie i zmieniamy jego wartość z 1 na 0.
Co zrobić, jeśli nie mamy klucza StorageDevicePolicies? Wtedy należy utworzyć go samemu. Klikamy prawym przyciskiem myszy na kluczu Control i wybieramy „Nowy > Klucz”. Nadajemy mu nazwę „StorageDevicePolicies”.
Klucz już mamy, teraz utworzymy wymagany wpis – klikamy prawym przyciskiem na kluczu „StorageDevicePolicies” i wybieramy „Nowy > Wartość DWORD 32-bitowa”. Nadajemy jej nazwę WriteProtect, a następnie według powyższej porady ustawiamy jej wartość 0.
Metoda #3 – Naprawa za pomocą Diskpart
Jeśli żadna z powyższych opcji nie pomaga, to możemy skorzystać z narzędzia do partycjonowania dysku w wierszu polecenia i wywołać kilka komend, które mogą tchnąć drugie życie w naszego pendrive'a.
W tym celu wciskamy kombinację klawiszy Windows+R i w oknie uruchamiania wpisujemy cmd, po czym potwierdzamy komendę przyciskiem Enter. W oknie wiersza polecenia wpisujemy diskpart.
Po potwierdzeniu aktywuje się narzędzie dyskowe. Kolejną komendą jest wybranie dysku, na którym będziemy wykonywać dalsze komendy. Wpisujemy list disk i naciskamy Enter.
Wyświetli się lista dysków. Musimy teraz rozpoznać na liście naszego pendrive'a (najlepiej po rozmiarze i numerze, zazwyczaj na samej górze są nasze zwykłe dyski, pendrive powinien znajdować się na dole). W moim przypadku jest to dysk oznaczony numerem 2. Musimy go teraz wybrać i wykonać na nim odpowiednie operacje. Wpisujemy poniższe komendy, każdą potwierdzając klawiszem Enter:
select disk 2 (zamiast 2 należy podać nr dysku, jaki wyświetla się w waszym komputerze)
attributes disk clear readonly
clean
create partition primary
format fs=32
Po tych operacjach pendrive powinien znowu działać i zezwalać na zapisywanie danych.
Wersja wideo poradnika: