Wiemy już, że formatowanie baterii to relikt przeszłości, nadal kultywowany przez początkujących i nieuświadomionych użytkowników (i co gorsze, również niedouczonych sprzedawców), zaś skrajne temperatury mogą negatywnie wpłynąć na wszystkie parametry jej pracy. Dziś dowiemy się, czy podczas przechowywania urządzeń z bateriami trzeba zachować jakiekolwiek środki ostrożności i zasady.
Przechowywanie rozładowanej baterii – zły pomysł
Oczywiście pomijamy takie kwestie, jak miejsce przechowywania baterii – piekarnik, szafka w łazience czy półka w lodówce to miejsca, w których nie powinna znaleźć się bateria, ani jakiekolwiek urządzenie elektroniczne. O tym wie każdy rozgarnięty użytkownik tego typu sprzętu, ale jak wygląda zasada związana ze stopniem naładowania baterii? Wydaje się, że chowanie naładowanej baterii mija się z celem i w większości przypadków staramy się wykorzystać jej sprawność do końca. Jak się okazuje, jest to błąd – przechowywanie w pełni rozładowanej baterii może negatywnie wpłynąć na jej późniejszą wydajność i sprawność. W skrajnych przypadkach bateria może mieć problemy z utrzymaniem stałego napięcia, a to z kolei doprowadzi do jej całkowitego uszkodzenia.
Już wspominaliśmy w poprzednich częściach cyklu, że rozładowywanie baterii całkowicie do zera nie jest dla niej zbyt pozytywną praktyką. Oczywiście nie oznacza to, że po rozładowaniu smartfona czy laptopa powinniśmy niezwłocznie spieszyć do ładowarki, ale jeśli po rozładowaniu mamy zamiar przechowywać wyłączone urządzenie lub baterię osobno przez kilka tygodni lub miesięcy, najlepszym pomysłem będzie „doładowanie” jej do poziomu około 50 procent.
Skoro nie pusta, to pełna?
No właśnie. Skoro przechowywanie baterii po całkowitym rozładowaniu jest błędem, w takim razie naładowanie do pełna powinno być idealnym rozwiązaniem. Niestety tu też pojawia się problem. Jeśli planujemy przechowywać baterię przez dłuższy czas, naładowanie jej do pełna również może źle wpłynąć na jej wydajność – długość pracy zostanie ograniczona, spadnie wydajność baterii etc. Jak już wspominaliśmy, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie baterii naładowanej do około 50 procent. W takim przypadku, bateria może być przechowywana przez około 6 miesięcy bez uszczerbku „na zdrowiu”. Jeśli bateria ma być przechowywana przez krótki okres czasu, nie musimy się martwić poziomem naładowania pamiętając, aby unikać stanu całkowitego rozładowania.