Pale Moon to przeglądarka bazowana na Firefoksie, która jednak nieco się od niego różni. Przede wszystkim oferuje klasyczny interfejs (twórcy nie zdecydowali się na przeniesienie interfejsu Australis) i skupia się na szybkości działania. Czy warto zamienić Firefoksa na Pale Moon?
Mozilla udostępnia Firefoksa na otwartym kodzie źródłowym. Oznacza to, że każdy może użyć kodu Firefoksa, odpowiednio go zmodyfikować i udostępnić dalej pod inną nazwą. Dzięki temu powstaje wiele alternatyw dla przeglądarki z liskiem, które bazowane są na oryginalnej przeglądarce, ale skupiają się na konkretnym zastosowaniu, eliminując lub modyfikując poszczególne funkcje. Jedną z takich popularniejszych alternatyw jest Pale Moon.
Interfejs przeglądarki
Pale Moon przede wszystkim zrezygnował z wprowadzenia interfejsu Australis do przeglądarki, co już może być dla wielu wystarczającym powodem do przeniesienia się z oryginalnego Firefoksa. Chcesz mieć klasyczny interfejs, a jednocześnie otrzymywać wszystkie aktualizacje i byc na bieżąco? Wybierz Pale Moon.
Domyślna kompozycja wizualna w Pale Moon opiera się na klasycznym rozkładzie i nawiązuje, jak nazwa mówi, do "bladego księżyca". Nie dziwi więc fakt, że na górnym pasku znajdziemy obrazek z księżycem. Zmianie uległa również domyślna strona startowa - Pale Moon kieruje do strony http://start.palemoon.org, gdzie znajdziemy szybki dostęp do wyszukiwarki, a także odnośniki do najpopularniejszych stron (Facebook, Gmail, DeviantArt, Google +, Yahoo, Wikipedia, YouTube i inne).
Jako że nie ma wspomnianego interfejsu Australis, to wszystkie funkcje znajdują się w starych miejscach. Menu przeglądarki jest dostępne pod niebieskim przyciskiem w górnym lewym rogu, skąd z rozwijanej listy znajdziemy odnośniki do opcji, dodatków i innych funkcji.
Zmieniona strona startowa czy kompozycja wizualna z księżycem nie są oczywiście elementami obowiązkowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić stronę startową czy motyw okienka.
Na czym skupia się Pale Moon?
Pale Moon skupia się przede wszystkim na przyspieszeniu Firefoksa i pozbyciu się zbędnych funkcji, które są nieużywane przez większość użytkowników. Tak, jak w Windowsie jest sporo funkcji, z których nie korzystamy, tak samo w przeglądarce znajdą sie takie pozycje, a Pale Moon stara się je wyeliminować, aby odchudzić program i go przyspieszyć.
W Pale Moon nie znajdziemy dodatkowych opcji ułatwień dostępu czy kontroli rodzicielskiej. Wyłączenie tych funkcji odciąża przeglądarkę i przyspiesza prędkość otwierania stron. Co więcej, Pale Moon znacznie optymalizuje kod wynikowy przeglądarki, tak, aby działała szybciej i była bardziej kompatybilna oraz wydajna na starszym sprzęcie.
Pomimo różnić zarówno pod maską jak i w kwestii interfejsu, przeglądarka z księżycem posiada normalne wsparcie dla dodatków dostępnych dla Firefoksa, więc ewentualne brakujące funkcje mogą zostać przywrócone na nasze życzenie.
Pale Moon - gdzie jest język polski?
Domyślnie Pale Moon instaluje się w języku angielskim, ale wystarczy, że pobierzemy polski pakiet językowy dla Pale Moon i go zainstalujemy. Następnie w pasku adresu wpisujemy about:config, po czym wyszukujemy pozycji "general.useragent.locale" i zmieniamy jej wartość z "en-US" na "pl".
Dla kogo jest Pale Moon?
Dzięki poniższej tabeli możecie zobaczyć więcej różnic, jakie są pomiędzy poszczególnymi wersjami Firefoksa i Pale Moon.
Jak można zauważyć, Pale Moon przede wszystkim przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie wzrost szybkości działania przeglądarki, jak również klasyczny interfejs. Stary układ elementów, brak interfejsu Australis, dostęp do klasycznego menedżera plików czy możliwość wyświetlania otwartych kart na dole okna przeglądarki sprawiają, że Pale Moon to świetna alternatywa dla osób, które nie są zadowolone z nowego interfejsu Australis i szukają sposobu na przywrócenie starego wyglądu.