Formularze Google to specjalne narzędzie do tworzenia ankiet, pytań, sond itp. w darmowym pakiecie Dokumenty Google. W tym poradniku pokażemy, jak w prosty sposób ładnie osadzić stworzony przez nas formularz z pytaniami na naszej stronie działającej dzięki wsparciu platformy Wordpress.

Dokumenty Google to dzisiaj jedna z bardziej zaawansowanych aplikacji biurowych. W dodatku darmowa. Oprócz standardowych narzędzi takich jak Arkusze, edytor tekstu czy Prezentacje, do dyspozycji mamy również mniej znane, ale równie dobre narzędzia. Wśród nich są również Formularze Google - proste, łatwe w obsłudze narzędzie do tworzenia pytań i ankiet internetowych.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu takiej ankiety, Formularz Google pozwoli osiągnąć to w kilka minut. Wyniki ankiety będą prezentowane w wygodnym i łatwym w obsłudze zestawieniu. Co jednak, jeżeli chcielibyśmy osadzić ankietę na naszej stronie lub blogu? Albo jeżeli chcielibyśmy stworzyć prostą sondę, w której udział będą mogli brać nasi czytelnicy.

Tworzenie i publikowanie Formularzy Google

Zacznijmy od stworzenia formularza, czyli ankiety lub sondy. W tym celu logujemy się na naszym Dysku Google i wybieramy w lewym pasku menu czerwony przycisk "Nowy". Z rozwijanego menu wybieramy Formularz i przechodzimy do tworzenia interesującego nas dokumentu.

Możemy ustawić pytania dla ankietowanych, dodać obrazki, zmienić fonty, dodać wideo czy sekcje pytań. Sam proces tworzenia jest banalnie prosty, nie będziemy więc tutaj go szczegółowo opisywać. Dość powiedzieć, iż gdy stworzymy formularz i jesteśmy pewni, że chcemy go opublikować, klikamy w górnej części okna przycisk "Wyślij".

Kiedy pojawi się okienko wysyłania stworzonego przez nas właśnie formularza, wybieramy ostatnią zakładkę oznaczoną "< >". Następnie kopiujemy i zapisujemy w bezpiecznym miejscu kod, który został wyświetlony na stronie. Za jego pomocą będziemy mogli opublikować naszą ankietę czy sondę na witrynie internetowej, którą prowadzimy.

Umieszczanie formularzy na stronie - metoda pierwsza

Na początek najprostszy sposób publikowania gotowych formularzy na stronie powstałej dzięki Wordpressowi. Czyli po prostu wklejenie kodu w odpowiednie miejsce.

W tym celu logujemy się do panelu administracyjnego Wordpress i przechodzimy do interesującego nas wpisu lub pod-strony. Tutaj otwieramy widok "Tekstowy" naszego wpisu i w odpowiednim miejscu po prostu wklejamy skopiowany wcześniej kod formularza. Zapisujemy wpis czy stronę - gotowe. Teraz każdy będzie mógł odpowiadać na pytania przez nas zadane za pomocą Formularza Google.

Warto tutaj zauważyć, że w dość prosty sposób możemy zmienić wysokość i szerokość osadzonego na stronie formularza. Wystarczy zmienić w skopiowanym kodzie wartości "width" (szerokość) oraz "height" (wysokość). Domyślnie ich wartości liczone są w pikselach - np.:

  • width="760"
  • height="500"

Wartosci "760" czy "500" możemy zmienić na dowolne inne, jakie nam bardziej pasują do naszego motywu strony. Możemy też, jeżeli np. chcielibyśmy aby szerokość formularza była taka sama jak szerokość strony, ustawić w polu "width" wartość "100%" (width="100%"). Wówczas nasza ankieta będzie miała szerokość strony.

Wtyczka Wordpress do Formularzy - metoda druga

Jak to zwykle bywa, możemy też skorzystać w tym przypadku ze specjalnej wtyczki, która pozwoli na osiągnięcie podobnych efektów z większą liczbą dostępnych ustawień. Na potrzeby tego poradnika polecamy darmowy plugin o nazwie Google Forms WordPress.

Po jego zainstalowaniu i aktywacji, dodatek będzie dostępny z poziomu zakładki Google Forms. Po jego otwarciu klikamy przycisk "Add New Google Form". Najpierw wpisujemy nazwę dla naszej ankiety, sondy czy formularza, a następnie w polu "From URL" wklejamy link do naszego Formularza Google. Link ten możemy uzyskać klikając z poziomu Formularza przycisk "Wyślij", a następnie zakładkę "Link". Uwaga - link do formularza to nie to samo, co opisywany w poprzedniej metodzie kod formularza.

Po wklejeniu linku możemy już kliknąć przycisk "Opublikuj". Wówczas wystarczy z ogólnego widoku Google Forms skopiować skrót (sekcja Short Code), który potem umieszczamy we wpisie czy na pod-stronie w zakładce "Tekstowy" - tak samo jak w poprzedniej metodzie. Skrót będzie miał formę [wpgform id='NUMEREK FORMULARZA'].

Możemy też skorzystać z dodatkowych ustawień dodatku Google Forms. Możemy np. ustawić powiadomienie e-mail o każdej dodanej odpowiedzi. Wystarczy w polu "Email" zaznaczyć opcję "On", a następnie w polu "Send To" wkleić swój adres e-mail.

Dodatek pozwala też oczywiście na ustalenie rozmiaru formularza, dodanie własnych CSS-ów czy podziału na kolumny. Możemy też powiadomić uczestnika mailowo o poprawnym dodaniu odpowiedzi na naszą ankietę lub sondę.

Google Forms pozwala też na ustawienie globalnych zmian dla wszystkich formularzy, z których będziemy korzystać na stronie. W tym celu udajemy się do zakładki Ustawienia > Google Forms. Tutaj możemy ustalić np. globalneCSS-y dla wszystkich formularzy, dodać dodatkowe potwierdzenie typu Captcha (lub je usunąć), potwierdzeniee-mailem czy nadpisać standardowe pola przycisków i funkcji w Google Forms za pomocą własnych tekstów.