Jak naprawić Games for Windows Live w Windows 8 i Windows 10
Masz problem z uruchomieniem gier Microsoftu w komputerze z Windows 8, Windows 8.1 lub Windows 10? Jest to spowodowane najprawdopodobniej problemem z działaniem programu Games for Windows Live w nowszych wydaniach systemu Microsoftu. W tym poradniku pokażemy, jak radzić sobie z tym problemem.
Spora część gier Microsoftu wydanych na Windows 7 czy Windows Vista potrzebuje do poprawnego działania programu Microsoft Games for Windows Live. Jest to klient dawnej sieci Microsoftu umożliwiającej weryfikację gier pod kątem ich legalności, a także synchronizację ustawień czy kontakt z innymi graczami. A także współpracę z konsolą Xbox.
Program jednak został zakończony przez Microsoft, a co gorsza nie działa on poprawnie w nowszych wydaniach systemu, takich jak chociażby Windows 10, Windows 8.1 czy Windows 8. Najwięcej problemów pojawia się w wersji Pro Windows 10 oraz Windows 8. A także w wydaniu 64-bitowym systemu. Czy zatem nie da się uruchomić starszych gier w najnowszych wersjach oprogramowania firmy Microsoft? Spróbujmy naprawić ten błąd.
Instalacja Games for Windows Live w Windows 10
Jeżeli korzystacie np. z Fable 3 i po uruchomieniu widać jedynie czarny ekran z kursorem albo gdy któraś z gier Microsoftu nie działa w komputerze, należy poprawnie zainstalować program Games for Windows Live. Nie jest to wcale takie oczywiste, dlatego zachęcamy do uważnego przeczytania poniższego sposobu, a następnie do dokładnego wprowadzenia go w życie.
Ważne jest, aby wprowadzić dokładnie metodę, nie pomijając żadnego z opisanych tutaj kroków. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że metoda zadziała.
Po pierwsze, jeżeli mamy w komputerze zainstalowaną jedną z poniższych aplikacji, należy je całkowicie usunąć. Najlepiej z poziomu Panelu sterowania lub jakiegoś oprogramowania do kasowania programów (np. CCleaner). Oto programy, które należy skasować z naszego komputera:
- Microsoft Games for Windows - LIVE Redistributable
- Microsoft Games for Windows Marketplace
Następnie koniecznie należy zrestartować komputer. Dopiero po ponownym uruchomieniu naszego peceta możemy przejść do następnego punktu tego poradnika.
Teraz pobieramy program Games For Windows Live - darmowy program Microsoftu. Koniecznie z naszego linku. Nie instalujemy programu, ale po zakończeniu pobierania programu na nasz komputer klikamy go prawym przyciskiem myszy. Następnie wybieramy z menu kontekstowego polecenie o nazwie: "Rozwiąż problemy ze zgodnością". Notabene szerzej na temat tego rozwiązania piszemy w osobnym poradniku na łamach serwisu download.net.pl.
Następnie przechodzimy przez krótki proces zmiany ustawień uruchamiania programu. W jego trakcie wybieramy polecenie, które nazywa się: "Rozwiąż problemy z programem", a następnie z listy dostępnych opcji zaznaczamy pole "Program działał w starszych wersjach Windows, ale teraz nie można go zainstalować ani uruchomić". W kolejnym widoku należy z listy dostępnych opcji wybrać "Windows 7".
Na koniec testujemy wybrane ustawienia i zapisujemy je dla programu Games For Windows Live. Pamiętajmy, że wszystkie zmiany wprowadzaliśmy dla pliku instalatora - nie zaczęliśmy jeszcze nawet instalować programu w komputerze. Dopiero teraz przejdziemy do tego kroku poradnika.
Na sam koniec klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę instalatora Games For Windows Live. Z dostępnych opcji wybieramy polecenie o nazwie "Uruchom jako administrator". Dopiero teraz w opcji administratora instalujemy program w naszym komputerze. Po jego poprawnym zainstalowaniu - z ustawieniami dla Windows 7 - uruchamiamy jeszcze raz grę, która nie działała w Windows 10. Teraz powinna uruchamiać się poprawnie.
Na zakończenie tego poradnika warto jeszcze zwrócić uwagę, że w przypadku starszych gier powyższa metoda może okazać się nieskuteczna. Jeżeli więc przeprowadzicie cały proces poprawnie, a gra nadal nie będzie się uruchamiała - trzeba wprowadzić zmiany. Jeszcze raz ustawiamy tryb zgodności instalatora Games For Windows Live. Tym razem jednak w ustawieniach wybieramy Windows XP SP3. Pozostałe opcje zostawiamy bez zmian. To powinno pomóc w przypadku starszych gier.