Gdzie szukać darmowych ebooków? Oto nasze propozycje

Masz czytnik ebooków? Nieważne, czy to Kindle, Nook, Onyx, Sony czy po prostu tablet. Oprócz płatnych e-książek możemy w internecie znaleźć całą masę darmowych publikacji. Po polsku i w obcych językach. Radzimy, gdzie ich szukać.

Generalnie darmowe ebooki możemy pobierać na dwa sposoby. Legalnie i nielegalnie. Stron ze spiraconymi książkami jest w internecie sporo, nie zachęcam jednak do łamania prawa. Zamiast tego proponuję przyjrzeć się liście serwisów, gdzie możemy zupełnie legalnie pobrać elektroniczne książki na naszego Kindle'a czy iPada.

Polacy nie gęsi...

Zacznijmy od polskich serwisów. Jednym z lepszych adesów internetowych jest projekt WolneLektury. Mamy tutaj ponad 2 tys. utworów, "do których masz prawo", jak informują twórcy strony. Są to - jak można domyślić się po nazwie strony - w większości lektury szkolne. Ale nie tylko. Znajdziemy książki Tadeusza Boya-Żeleńskiego, opowiadania grozy Edgara Allana Poego czy powieści Stendhala. Muszę też wspomnieć o kapitalnej inicjatywie, czyli zbiorze darmowych audiobooków.

Również zupełnie komercyjne księgarnie starają się przyciągnąć do siebie klientów, oferując im darmowe ebooki. Niestety, w większości są to jedynie fragmenty książek albo też zupełnie nieciekawe publikacje. Na tym tle ciekawie wypada Nexto.pl. Wystarczy przejść do odpowiedniego działu, a do dyspozycji uzyskamy bazę książek. Znajdziemy m.in. antologię opowiadań współczesnych pisarzy Rok 2012, powieść Wichrowe Wzgórza czy przygody dzielnego indianina Winnetou. Warto wspomnieć, że Netxto ma własną aplikację na iPada i Androida. Przydatne dla użytkowników tabletów.

Ciekawy miejscem jest też portal wydawniczy Literatura.net.pl. Po zalogowaniu się do serwisu uzyskujemy dostęp do sporej bazy książek. W większości są to starocie, ale wśród nich znajdziemy sporo ciekawych pozycji - Ben-Hura, biografię Lenina czy Pod gołym niebem Marka Twaina.

Inne przydatne serwisy z darmowymi e-bookami to chociażby projekt Otwórz książkę, czyli "kolekcja książek udostępnionych publicznie przez polskich naukowców" albo Virtualo.pl. Sklep ten oferuje bardzo duży katalog darmowych (acz mało znanych) publikacji skopiowanych z Polskiej Biblioteki Internetowej. Listę darmowych e-czasopism - i nie tylko - znajdziemy zaś na Bezkartek.pl.

 

Jeszcze lepiej na Zachodzie

Jeżeli znamy język angielski, liczba darmowych ebooków, które możemy zdobyć wzrasta niepomiernie. Przede wszystkim trzeba polecić serwis Gutenberg, gdzie znajdziemy ogromną bazę e-booków po angielsku. Bardzo cieszy liczba formatów - książki znajdziemy w takich wydaniach jak MOBI, E-PUB, HTML, TXT, PDF itp. W przypadku starszych publiakacji zachwycają często dodawane oryginalne ilustracje.

Coś dla dzieci. Jeżeli chcemy naszym pociechom czytać po angielsku, możemy pobierać darmowe e-booki z serwisu International Children's Library. Oprócz katalogu tytułów czy autorów można wyszukiwać książki po wieku dziecka. 

Jeżeli zaś jesteście miłośnikami gatunku fantasy, warto zajrzeć na stronę wydawnictwa Baen. Możemy stamtąd pobrać zupełnie za darmo całkiem sporo ebooków w rodzaju 1632 Erica Flinta, On Basilisk Station Davida Webera albo wybór opowiadań Selections from The Living Dead 2. Warto zapoznać się z całym katalogiem. 

Poza tym oczywiście polecam śledzenie darmowych promocji na Amazonie. Można to robić samodzielnie z poziomu sklepu, albo też za pośrednictwem serwisów takich jak FreebooksHub.

Komentarze