GOM Media Player – poznaj ciekawy odtwarzacz plików multimedialnych
Zazwyczaj wielu użytkowników po przekonaniu się do jednego programu, korzysta z niego nieprzerwanie przez kilka lat, nawet nie zwracając uwagi na rynkowe nowości. Niestety bardzo często przyzwyczajenie przesłania nam ciekawe alternatywy, które są równie dobre, a często nawet lepsze od naszego ulubionego oprogramowania. Tym razem sprawdźmy, co oferuje GOM Media Player.
Program GOM Media Player pochodzi z Korei Południowej i w swoim rodzimym kraju bije rekordy popularności. Aplikacja jest również głównym klientem GOMTV, czyli największej sieci strumieniowego przesyłania treści multimedialnych na rodzimym rynku. Opisywany program bez problemu poradzi sobie z takimi formatami wideo, jak AVI, DIVX, MP4, FLV, MKV, MPG, MOV, WMV, TS, ASX, M4V, RM/RMVB, OGM, DAT, IFO oraz VOB. Oprócz tego GOM Media Player poradzi sobie z plikami audio MP3, AAC, OGG oraz M4A oraz wyświetli napisy w formacie SRT, SUB, SMI i RT. Na deser dostajemy obsługę playlist stworzonych w formacie ASX oraz PLS.
Po uruchomieniu programu pojawia się okno, w którym możemy wybrać tryb pracy programu. Tryb „Normal Mode” przeznaczony jest dla początkujących użytkowników, którzy oczekują od programu podstawowych funkcji i możliwości. Tryb „High-Quality Mode” oferuje wysoką jakość wyświetlanego obrazu oraz wiele zaawansowanych funkcji. Tryb ten nie jest polecany początkującym użytkownikom oraz słabszym komputerom. Ostatni tryb „TV Output Mode” odpowiada za konfigurację programu dla wyjścia telewizyjnego.
W następnym oknie wybieramy jakość wyjścia wideo, jakość napisów oraz możliwość włączania kilku kopii programu GOM Media Player jednocześnie. Po kliknięciu na przycisk „Dalej” wybierzemy opcje dotyczące kodeków i filtrów oraz ustawienia konfiguracji głośników.
Po wybraniu opcji dot. dźwięku, możemy wybrać powiązania plików z programem GOM Media Player. Następnie wybieramy czcionkę oraz priorytet programu. Po kliknięciu na „Dalej” przechodzimy do ostatniego okna i klikamy na „Zakończ”, aby zamknąć wstępną konfigurację programu.
Korzystanie z programu
1. Po uruchomieniu programu pojawi się główne okno GOM Media Player. W dolnej części znajdziemy tradycyjny panel sterowania z przyciskami Play, Stop, do przodu, do tyłu etc. Oprócz tego z poziomu głównego panelu uzyskamy dostęp do panelu sterowania, playlist oraz szczegółowych ustawień programu.
2. W panelu sterowania (pojawia się po naciśnięciu klawisza F7) znajdziemy podstawowe opcje dotyczące obrazu (jasność, kontrast, saturacja, zrzut ekranu etc.), dźwięku (dostęp do korektora graficznego oraz ustawień zdefiniowanych), napisów (wielkość czcionki, lokalizację, prędkość wyświetlania etc.) oraz kontroli tempa odtwarzania filmu.
3. Po wejściu w ustawienia (po kliknięciu w „Preferences”) mamy dostęp do bardzo rozwiniętych opcji konfiguracyjnych. Możemy między innymi wybrać skórkę programu, logo, ustawić działanie każdego przycisku myszy lub klawisza na klawiaturze, ustawić proporcje ekranu, źródła dźwięku itp.
4. Aby odtworzyć dowolny film po prostu klikamy na konkretny plik dwukrotnie (jeśli wybraliśmy powiązanie z programem GOM Media Player) lub korzystamy z techniki przeciągnij-i-upuść.
5. Podczas odtwarzania, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na okno odtwarzania uzyskamy dostęp do wielu opcji dotyczących napisów, filtrów, kodeków, dźwięku etc.
Ciekawe funkcje i dodatki
Program GOM Media Player oprócz podstawowych funkcji posiada również szereg dodatkowych opcji, które wyróżniają go na tle konkurencji.
- Wyszukiwanie brakujących filtrów i kodeków: GOM Media Player jest instalowany na komputerze z kilkoma podstawowymi filtrami i kodekami, które są najczęściej wykorzystywane przez użytkowników. Zamiast instalować wszystkie istniejące paczki kodeków i filtrów, program GOM Media Player posiada tylko podstawowe elementy. Jeśli jakiś plik nie chce się prawidłowo odtworzyć, aplikacja samodzielnie poszuka brakującego kodeka i automatycznie doda go do bazy.
- Przechwytywanie obrazu: Funkcja ta jest co prawda dostępna w wielu programach tego typu, ale GOM Media Player posiada dodatkową opcję Burst Capture, która przechwytuje wiele obrazów w krótkim odstępie czasu. Pozwala to na wybranie idealnego kadru z kilkunastu propozycji.
- Przechwytywanie dźwięku: Za pomocą programu możemy również oddzielić audio od wideo. Wystarczy wybrać docelowy format oraz lokalizację. W ten sposób możemy np. wyciąć ulubioną piosenkę z filmu itp.
- Efekty specjalne Audio i Wideo: Program GOM Media Player posiada również podstawowy edytor dźwięku i wideo, za pomocą którego dodamy proste efekty wizualne i dźwiękowe. Możemy na przykład poprawić obraz, zredukować śnieżenie i szumy, wyostrzyć kadry oraz zmodyfikować dźwięk dodając efekty 3D, filtry, echo etc.