Jeszcze niedawno pokazywaliśmy, jak za pomocą aplikacji Kloudless połączyć SkyDrive, Dropbox, Google Drive oraz Box z pocztą Gmail w taki sposób, aby móc zapisywać i wysyłać załączniki bezpośrednio z naszego konta w chmurze. Google postanowił pójść podobnym śladem i zaktualizował pocztę Gmail, dzięki czemu lepiej integruje się ona z Dyskiem Google.
O ile dołączanie załączników do wiadomości bezpośrednio z Dysku Google było możliwe bez żadnych dodatków, o tyle zapisywanie otrzymanych plików od znajomych czy współpracowników nie było dostępne. Jeżeli chcieliśmy otrzymany załącznik zapisać na Dysku Google, to musieliśmy go najpierw pobrać na dysk lokalny komputera, a dopiero potem samemu wrzucić go z powrotem do chmury.
Na szczęście to już przeszłość i Gmail oferuje teraz pełne połączenie z Dyskiem Google - możemy zarówno dołączać załączniki z Dysku Google jak i zapisywać otrzymane pliki bezpośrednio do chmury z poziomu widoku wiadomości. Co więcej, dzięki zwiększonej integracji z Dyskiem Google, otrzymane załączniki posiadają lepsze opcje podglądu. Nie musimy już klikać w załącznik, aby podejrzeć jego zawartość. Dla wspieranych formatów (obrazów, filmów, dokumentów PDF) wyświetlane są miniatury z podglądem pliku.
Przy każdym otrzymanym załączniku znajdziemy dwa przyciski - jeden pozwala pobrać plik na dysk lokalny, drugi z kolei umożliwia zapisanie go na Dysku Google. Wystarczy, że najedziemy kursorem myszy na miniaturę otrzymanego pliku, a Gmail wyświetli nam stosowne opcje.
W przypadku otrzymania większej ilości załączników znajdziemy dodatkowe przyciski po prawej stronie. Umożliwiają one na (kolejno): zapisanie wszystkich plików na komputerze, zapisanie wszystkich plików na Dysku Google, udostępnienie wszystkich obrazów na profilu Google+.
Gdy klikniemy w dany załącznik (np. obraz), Gmail wyświetli go w pełnej wielkości wraz z dodatkowymi opcjami u dołu ekranu. Możemy wyświetlić miniatury pozostałych załączników, zapisać plik na Dysku Google, a także otworzyć go za pomocą poszczególnych aplikacji internetowych połączonych z naszym dyskiem.
Dysk Google sugeruje konkretne aplikacje internetowe, dzięki czemu możemy otrzymany załącznik wyedytować w programie graficznym działającym w obrębie przeglądarki internetowej - wszystko to bez potrzeby pobierania pliku na dysk lokalny i instalowania programów w systemie.