iOS 10 – co nowego, kiedy będzie i jak dołączyć do bety?
iOS 10 ma być jedną z największych aktualizacji systemu pod względem technicznym. Co nowego czeka użytkowników iPhone’ów, iPadów oraz iPodów Touch? Które urządzenia dostaną aktualizację? Kiedy jej się spodziewać i jak dołączyć do testów beta?
Podczas ostatniej konferencji WWDC 2016 zostały zapowiedziane poważne zmiany we wszystkich systemach operacyjnych, którymi zarządza Apple. Oprócz iOS10 zapowiedziano także macOS Sierra (nowa wersja OS X, który teraz nazywać się będzie po prostu macOS). Apple twierdzi, że iOS 10 będzie jedną z największych aktualizacji w historii mobilnego systemu na iPhone’y, iPady oraz iPody Touch. Wprowadzonych zostanie sporo zmian, które mają na celu ulepszyć współpracę między urządzeniami z iOS, macOS (nowa nazwa OS X) i tvOS. Ucieszy to z pewnością osoby, które zakorzeniły się w ekosystemie Apple i mają więcej niż jedno urządzenie tej firmy.
Zanim jednak przejdziemy do konkretów i listy nowości, najpierw garść informacji organizacyjnych – kto dostanie nowego iOS 10 i kiedy można się go spodziewać?
Kiedy będzie iOS 10 i które urządzenia dostaną aktualizację?
iOS 10 będzie oczywiście bezpłatną aktualizacją systemową i stabilna wersja trafi do użytkowników jesienią tego roku. Publiczna wersja beta będzie jednak możliwa do pobrania znacznie wcześniej – będziecie mogli z niej skorzystać już w Lipcu. Z kolei wersja deweloperska, wymagająca płatnego konta dewelopera, jest dostępna już teraz.
Jeśli chcecie skorzystać z otwartej bety iOS 10, która rozpocznie się w Lipcu, to należy się do niej zapisać – możecie to zrobić już teraz. Wystarczy udać się do strony Apple Beta Software Program i zalogować na swoje konto Apple ID.
Jak można się było spodziewać po Apple, iOS 10 trafi na dość sporą ilość urządzeń, nawet tych starszych. Co jakiś czas odpada jednak jedna seria urządzeń z najnowszej aktualizacji i nie inaczej jest tym razem – iOS 10 oznacza koniec dalszego wsparcia dla popularnego iPhone’a 4S, który w zeszłym roku dostał jeszcze aktualizacje do iOS 9. Tym razem się już nie udało i iPhone 4S nie dostanie uaktualnienia dla iOS 10.
Lista urządzeń kompatybilnych z iOS 10:
iPhone: 5, 5C, 5S, SE, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus
iPad: Mini 2, Mini 3, Mini 4, 4, Air, Air 2, Pro 9.7, Pro 12.9
iPod: Touch 6 Gen
Na oficjalnej stronie Apple jeszcze do niedawna widniały takie urządzenia, jak iPad 2, iPad 3, iPad Mini oraz iPod Touch 5 Gen, jednak firma zdecydowała się usunąć je z listy kompatybilnych modeli. Najprawdopodobniej nie dostaną one aktualizacji do iOS 10.
Co nowego w iOS 10? Apple tym razem postawił na tzw. Continuity, czyli ciągłość. Firmie zależy na tym, aby wszystkie ich urządzenia współpracowały ze sobą bezproblemowo i łączyły się spójnie. Oznacza to znacznie zwiększoną integrację między iOS a macOS (komputery Mac) oraz tvOS (Apple TV). Nie zabrakło jednak zmian ulepszających samo korzystanie z systemu iOS – wprowadzone będą modyfikacje do centrum powiadomień, centrum akcji, ekranu blokady, widżetów oraz wielu innych elementów systemu.
1. Większy nacisk na Continuity
Nie jest to zmiana, która dotyczy bezpośrednio systemu iOS, ale wciąż warto o niej wspomnieć. Apple w tym roku postawił duży nacisk na zwiększenie integracji wszystkich swoich urządzeń. Skorzystają na tym przede wszystkim te osoby, które zakorzeniły się w ekosystem Apple – jeśli mamy w domu Maca, iPada i iPhone’a, to ciągłość korzystania z tych urządzeń będzie znacznie lepsza.
Jedną z nowości jest synchronizacja aplikacji na różnych urządzeniach Apple. Jeśli zainstalujemy jakąś aplikację na iPhone, to może ona być automatycznie instalowana również na Apple TV (tvOS). Dzięki temu wszędzie mamy dostęp do swoich ulubionych aplikacji.
Dla osób, które dużo pracują zarówno na komputerach Mac jak i na iPhone’ach / iPadach zdecydowanie przyda się nowa funkcja uniwersalnego schowka. Schowek będzie teraz wspólny dla urządzeń z macOS i iOS. Oznacza to, że jeśli skopiujemy jakiś tekst na iPhone, to możemy go od razu wkleić na komputerze Mac.
2. Nowy ekran blokady
Ekran blokady w iOS nie zmieniał się dużo przez ostatnie lata. Tym razem Apple postanowił się za niego zabrać i wprowadzić sporo zmian dotyczących podglądu i wyświetlania powiadomień na ekranie blokady.
Dodano funkcję „Raise to wake up” (podnieś, by wybudzić). Umożliwia ona podejrzenie powiadomień na ekranie blokady bez potrzeby odblokowywania telefonu (np. za pomocą TouchID). Wystarczy wyjąć telefon z kieszeni, a ekran się podświetli, dając nam wgląd w powiadomienia oraz aktualizacje bez potrzeby odblokowywania urządzenia.
Zmieniono wygląd powiadomień. Wszystkie powiadomienia są grupowane w chmurkach (każda chmurka reprezentuje powiadomienia z danej aplikacji). Chmurki wykorzystują funkcję 3D Touch, by wyświetlić dodatkowe opcje na powiadomieniach. Przykładowo, gdy mocniej przytrzymamy palec na powiadomieniu z Kalendarza, to będziemy mogli od razu np. anulować dane wydarzenie lub przenieść ja na inny termin.
Z ekranu blokady można także odpisywać na wiadomości, również dzięki funkcji 3D Touch. Gdy dostaniemy SMS i iPhone wyświetli powiadomienie, to wystarczy przytrzymać na nim dłużej palec, aby wyświetlić okienko wpisywania wiadomości. Możemy odpisać na SMS bez potrzeby odblokowywania ekranu. Można także szybko czyścić wszystkie powiadomienia – wystarczy dłużej przytrzymać palec na ikonie X.
3. Nowe centrum sterowania
Centrum sterowania to panel, który wysuwamy z dołu ekranu, aby uzyskać szybki dostęp do skrótów typu Wi-Fi, Latarka, a także do przełączania piosenek. W iOS 10 Centrum sterowania zostanie nieco odmienione pod względem wyglądu, aby było czytelniejsze i łatwiejsze w użyciu.
Przede wszystkim gdy wysuniemy Centrum sterowania, to zauważymy, że nie ma tam kontrolek do sterowania muzyką – nie martwcie się, Apple ich nie usunęło, są po prostu domyślnie schowane. Dzięki temu od razu jest więcej miejsca na pozostałe elementy. Zmiany mają na celu oczyścić menu i sprawić, że łatwiej korzysta się ze wszystkich skrótów. Ikony są większe i czytelniejsze, lepiej rozstawione i łatwiej je dotykać.
Jeśli zechcemy sterować muzyką za pomocą Centrum sterowania, to wystarczy przesunąć palcem w bok – centrum sterowania zostanie odwrócone i znajdziemy tu teraz duże, czytelne przyciski do sterowania muzyką. Wyświetla się też czytelna okładka albumu, którego aktualnie słuchamy.
4. Nowy dostęp do Aparatu i widżetów na ekranie blokady
Jeśli chcemy szybko uruchomić Aparat w iOS 9, to musimy na ekranie blokady dotknąć małej ikony kamery w dolnym prawym rogu ekranu, a następnie ją przesunąć. Apple postanowił to nieco zmienić.
Dostęp zarówno do Aparatu jak i specjalnego ekranu z widżetami jest możliwy bezpośrednio z ekranu blokady za pomocą przesunięcia palcem w odpowiednim kierunku. Jeśli na ekranie blokady przesuniemy od prawej do lewej strony ekranu, to wyświetli się od razu Aparat. Z kolei jeśli przesuniemy z lewej do prawej strony ekranu, to pojawi się ekran Apple Today z widżetami.
5. Ulepszona Siri
Od teraz ze Siri będą mogli korzystać twórcy aplikacji, integrując asystentkę głosową ze swoimi programami. Oznacza to, że będzie można poprosić Siri o napisanie wiadomości w Whatsapp, przypięcie zdjęcia na Pintereście czy zamówienie taksówki w Uber. Do listy aplikacji, które będą kompatybilne na starcie należy także zaliczyć Skype, Lyft oraz Slack. Oznacza to, że za pomocą Siri będziemy mogli także np. wykonywać połączenia na Skype.
6. QuickType, czyli zmiany w klawiaturze
Apple postanowiło dodać do klawiatury lepszą integrację m.in. z Siri, aby umożliwić np. szybsze odpowiadanie na wiadomości na podstawie kontekstu wypowiedzi. QuickType analizuje np. treść wiadomości w komunikatorach i na podstawie tego, co ktoś do nas napisał umożliwia szybkie odpisanie za pomocą gotowej formuły. Przykładowo, jeśli ktoś zapyta nas, gdzie aktualnie jesteśmy, to Siri zasugeruje szybką odpowiedź z naszą aktualną lokalizacją.
7. Funkcja wspomnień w aplikacji Zdjęcia
Zmiany wejdą także do aplikacji Zdjęcia, gdzie pojawi się nowa zakładka „Memories”, czyli Wspomnienia. Będzie ona automatycznie wypełniana naszymi zdjęciami na bazie różnych algorytmów, które mają za zadanie grupować powiązane ze sobą zdjęcia.
Oznacza to, że jadąc na wakacje możemy swobodnie pstrykać zdjęcia, a następnie nie musimy się martwić o ich katalogowanie – funkcja Wspomnienia zrobi to automatycznie za nas. Analizując miejsce i czas wykonania zdjęcia, „Memories” automatycznie je pokataloguje nasze zdjęcia w spójne wspomnienia z danego miejsca.
8. Nowy wygląd Map Apple
Apple Maps w Polsce są znacznie mniej popularne niż Mapy Google, jednak jeśli z nich korzystacie, to ucieszą was nowe zmiany. Ulepszone mają zostać sugestie na bazie naszej lokalizacji np. odnośnie restauracji w pobliżu. Będzie można nałożyć filtry, które wyświetlają konkretne restauracje (np. tylko z Sushi).
Drugą zmianą jest lepsza pomoc w trakcie jazdy samochodem. Interfejs aplikacji jest znacznie czystszy i łatwiej czytelny, a Mapy lepiej analizują ruch drogowy. Działanie Map ma być „proaktywne”, czyli ma nam pomóc w zapobieganiu problemów. Na bieżąco analizowana będzie trasa, którą mamy do przebycia, a jeśli Mapy wykryją alternatywną, szybszą drogę, to zaoferują kierowcy skorzystanie z niej.
9. Zmiana interfejsu Apple Music
Apple Music ma być teraz znacznie łatwiejsze w obsłudze dzięki zmianie wyglądu. Nadal u dołu ekranu znajdziemy standardowe zakładki, jednak każda z nich wyświetli informacje w dużo bardziej czytelny sposób. Przez dłuższy czas zarzucano Apple, że aplikacja muzyczna jest mało czytelna i zagmatwana. Teraz ma to ulec zmianie.
W każdej zakładce informacje wyświetlane są większą czcionką, a elementy są od siebie odpowiednio oddalone. Co więcej, dodano także nowe funkcje, takie jak możliwość podglądu tekstu piosenki oraz tworzenie codziennych list na podstawie naszych gustów.
10. Nacisk na emoji w Messages (Wiadomości)
Aplikacja do Wiadomości będzie teraz nieco przyjemniejsza dla oka – pojawi się znacznie więcej animacji oraz kolorów. Aplikacja wydaje się podążać szlakiem wyznaczonym przez inne komunikatory typu Facebook Messenger – podobnie jak w Messengerze postawiono większy nacisk na emoji.
Tekst wpisywany przez nas będzie na bieżąco analizowany i jeśli wpiszemy coś, co można zamienić emotikoną, to system wyświetli nam taką propozycję. Ikonki emoji są teraz znacznie większe – powiększono je trzykrotnie i rozmiarem przypominają bardziej naklejki z Facebook Messengera. Można także dodawać animowane GIFy z zewnętrznych aplikacji.
Oprócz zmian dla fanów ozdabiania swoich wiadomości dodatkowymi grafikami, nowa aplikacja Wiadomości ma także wyświetlać podgląd odnośników, które wklejamy.
11. Ochrona przed SPAMem w aplikacji Telefon
Jeśli nie lubicie otrzymywać połączeń telefonicznych od osób, które na siłę wciskają wam oferty kredytowe lub specjalne garnki, to możecie się cieszyć z nowej funkcji w aplikacji Telefon. Ma ona automatycznie sprawdzać numer, z którego przychodzi połączenie i wyświetlać ostrzeżenie o niechcianym połączeniu.
12. Możliwość usuwania aplikacji systemowych
W porównaniu do Androida, w urządzeniach Apple nie znajdziemy aż tak dużo niepotrzebnych aplikacji. Są jednak osoby, które z wielu aplikacji od Apple nie korzystają. Firma wprowadzi w iOS 10 możliwośc usuwania aplikacji systemowych. Jeśli nie korzystacie z jakiś appek, to będziecie mogli je teraz usunąć. Wszystkie usunięte aplikacje w razie potrzeby będzie można pobrać z AppStore'a.
Wszystkie powyższe zmiany możecie wkrótce przetestować w wersji beta iOS 10. Z pewnością pojawią się także mniejsze zmiany w innych aplikacjach.