Jak zmienić iPhone w kamerę do monitoringu na żywo

Jeżeli masz starego iPhone'a albo - jeszcze lepiej - nadprogramową liczbę smartfonów w domu, można prosto przerobić je na kamery do monitoringu. W tym prostym poradniku chcielibyśmy pokazać Wam, jak to zrobić - za darmo.

Jakiś czas temu pokazywaliśmy Wam prosty sposób, jak przekształcić smartfon z Androidem w kamerę przeznaczoną do monitoringu. W ten sposób można użyć starszych lub niepotrzebnych urządzeń do zabezpieczenia swojego domu przed złodziejami czy śledzenia snu małych dzieci. Sposobów na wykorzystanie darmowej kamery jest sporo.

To samo możemy osiągnąć, jeżeli do dyspozycji mamy iPhone'a lub iPada, z którego nie korzystamy. Takich urządzeń jest coraz więcej - zwłaszcza iPhone 4 i iPhone 4s, które od jakiegoś czasu można nabyć za całkiem niską cenę. Dzięki (jeszcze) solidnym podzespołom urządzenia te mogą być wykorzystywane do dodatkowych celów w naszym gospodarstwie domowym. Przejdźmy jednak do samego poradnika.

iPhone jako kamera do monitoringu

Aby zmienić nasz telefon w kamerę nagrywającą obraz w domu czy w innym dowolnym miejscu, musimy jedynie zainstalować darmową aplikację. Jest ona dostępna w sklepie App Store - to Manything. Narzędzie posiada całkiem sporo ciekawych rozwiązać, warto więc pochylić się nieco nad nim.

W podstawowej wersji narzędzie do monitoringu pozwala na bezpłatne skorzystanie z 1 kamery w sieci z opcjami takimi jak:

Za większą liczbę podłączonych urządzeń itp. przyjdzie nam już zapłacić miesięczny abonament. Po pobraniu i zainstalowaniu uruchamiamy Manything w naszym urządzeniu, przyznając wszystkie wymagane przywileje (np. dostęp do Aparatu). Musimy też zarejestrować się w aplikacji (przycisk Register), podając adres e-mail i hasło.

W podstawowym widoku Manything mamy dostęp do dwóch głównych przycisków - Viewer i Camera. Pierwszy to lista wszystkich naszych aktywnych i nieaktywnych kamer podpiętych do monitoringu. Możemy tutaj zobaczyć obraz przesyłany przez wszystkich urządzenia. Z kolei Camera pozwala na przekształcenie iPhone'a, z którego korzystamy w kamerkę do monitoringu. Dostępne są też wideo poradniki (Support & Tutorials), plan subskrypcji (pierwszy miesiąc to darmowa wersja pro), a także akcesoria i możliwość integracji z usługą IFTTT.

Przejdźmy do przycisku Camera. Oprócz samego przycisku nagrywania posiada on funkcję Standby, a także koło zębate (prawy górny róg ekranu) odpowiedzialne za ustawienia kamery. Możemy z poziomu ustawień ustalić takie kwestie jak np. nagrywanie po wykryciu ruchu (jest domyślnie aktywne), wyciszenie audio, aktywny flesz, czułość i zakres czujnika ruchu, a także wysyłanie powiadomień i alarmów.

 

Powiadomienia mogą być wysyłane na inne urządzenia bądź też jako e-maile na naszą skrzynkę pocztową. Manything pozwala też na ustalenie jakości wideo - domyślna to 300k, ale może być ona powiększona do 700k). Nagrania wideo mogą być przesyłane za pomocą sieci WiFi oraz 3G.

 

Jak sprawdzić swój monitoring z poziomu komputera? Wystarczy za pomocą przeglądarki internetowej zalogowć się do swojego konta na manything.com. Możemy tam zobaczyć listę wszystkich podpiętych do sieci iPhone'ów, a także przejrzeć nagrania klipów wideo, które zostały uruchomione po wykryciu ruchu w zasięgu smartfona. W ten sposób można łatwo sprawdzić, jeżeli coś niepokojącego dzieje się domu.

A na koniec jeszcze dobra wiadomość. Aplikacja Manything dostępna jest też na Androida :)

Komentarze