Nawet kilka gigabajtów wolnej przestrzeni w iPhone? Kusząca propozycja, prawda? Istnieje kilka prostych tricków, które pozwolą na oczyszczenie Twojego smartfona lub tabletu z logo nadgryzionego jabłka. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Pamięć flash w urządzeniach mobilnych, podobnie zresztą, jak wszędzie indziej, wykorzystywana jest do zapisu danych i umożliwienia szybkiego do nich dostępu. Posiada jednak pewne ograniczenie - aby nadpisać jakieś dane, musimy najpierw usunąć poprzednie. W iPhone'ach oferujących np. 16 GB pamięci, zostaje ona dość szybko zapełniona przez użytkownika.

O ile jednak zwolnienie zapełnionej przez nas pamięci flash jest łatwe - wystarczy usunąć pobrane aplikacje, muzykę czy filmy - o tyle znacznie trudniej jest z plikami systemowymi. Jednak i tutaj możemy coś zrobić. Poniżej przedstawiamy dwie metody, które pozwalają na zwolnienie nawet do kilkju GB pamięci w iPhonie lub iPadzie. Wszystko za sprawą uruchomienia automatycznego porządkowania aplikacji.

Metoda pierwsza - iTunes Store

Pierwszy sposób zakłada skorzystanie ze sklepu iTunes Store - aplikacji, którą znajdziemy w naszym iPhonie czy iPadzie. Na początek należy sprawdzić, ile wolnej przestrzeni dyskowej jeszcze nam zostało. To dość ważny krok.

Możemy to zobaczyć poziomu aplikacji Ustawienia, w zakładce Ogólne > Użycie. Jeżeli np. zostało nam 2 GB wolnej przestrzeni, zapamiętujemy sobię tę cyfrę, a następnie otwieramy aplikację iTunes Store. Następnie przechodzimy do sekcji z filmami i odnajdujemy film, który ma ponad 2 GB wielkości. Czyli po prostu, zajmuje więcej, niż mamy wolnego miejsca.

Stukamy palcem przycisk "Rent" i czekamy, aż rozpocznie się pobieranie. Tak naprawdę nie zależy nam na pobraniu filmu, tylko uruchomieniu komunikatu, że nie ma miejsca na ten produkt w naszym telefonie. Skutek natomiast będzie taki, że uruchomiony zostanie proces zwolnienia pamięci flash. Bardziej szczegółowo opisaliśmy całą procedurę w osobnym naszym tekście - Jak odzyskać wolne miejsce w iPhone/iPad za pomocą sztuczki z iTunes.

Metoda druga - program iTunes

To samo możemy osiągnąć w jeszcze inny sposób - korzystając z programu iTunes w naszym komputerze z Windows czy MacBooku.

W tym celu uruchamiamy program iTunes w komputerze, a następnie podpinamy do peceta nasz iPhone - za pomocą kabla USB. Kiedy urządzenie zostanie rozpoznane, uruchamiamy synchronizację między programem, a smartfonem.

Następnie, w ogólnym widoku naszego telefonu z poziomu iTunes, w sekcji "Kopie zapasowe" wybieramy opcję "Ten komputer". Następnie, wybieramy polecenie "Szyfruj kopię zapasową iPhone'a" i wprowadzamy hasło, które będzie chroniło naszą kopię zapasową. Na koniec wciskamy przycisk "Archiwizuj teraz". Proces tworzenia kopii zapasowej zostanie rozpoczęty, a my cierpliwie czekamy na jego zakończenie.

Gdy tylko kopia zapasowa naszego iPhone'a lub iPada zostanie wykonana, przechodzimy do sekcji "Odtwórz kopię" i wciskamy przycisk odpowiedzialny za przywrócenie backupu naszych ustawień i danych w telefonie. To również może potrwać dobrą chwilę. Na koniec podłączamy ponownie iPhona do komputera i sprawdzamy, jak dużo pamięci flash zostało zwolnionej. Za jakiś czas, kiedy pamięć urządzenia znowu się zapełni, czynność można powtórzyć.

Metoda trzecia - zwalnanie pamięci RAM

Na zakończenie mamy jeszcze jeden prosty trick, który pozwoli nam na uwolnienie nieco pamięci RAM w naszym urządzeniu. Jest to pamięć podręczna, odpowiedzialna m.in. za szybkość dostępu do niektórych procesów. Jej zapełnienie może skutkować zwolnieniem pracy iPhona.

W celu szybkiego oczyszczenia pamięci RAM należy skorzystać z prostego tricku. W tym celu odblokowujemy urządzenie i przechodzimy do ogólnego widoku aplikacji. Następnie przytrzymujemy przycisk wyłączania iPhone'a tak długo, aż na ekranie urządzenia pojawi się pasek z napisem "wyłącz".

Jednak, zamiast wyłączać smartfon, w momencie pojawienia się powyższego napisu, wciskamy i przytrzymujemy przycisk Home. Czyli przycisk u dołu ekranu iPhone'a. Trzymamy go tak długo, póki ponownie nie pojawi się ekran główny naszego smartfonu. To wszystko, teraz możemy już korzystać z naszego telefonu, który będzie miał oczyszczoną pamięć RAM.

W starszych iPhonach można zauważyć sporą różnicę w działaniu po wykonaniu tej czynności. W nowszych i najnowszych, raczej nie będzie to miało dużego wpływu na płynność działania smartfonu. A to dlatego, że nowsze iPhony mają więcej wbudowanej pamięci RAM. Oczywiście, za jakiś czas sytuacja ulegnie zmianie i dzisiaj nowe telefony również pewnie będą borykać się z tym samym problemem.

Czynność z oczyszczaniem RAM-u można powtarzać co jakiś czas, jeżeli zaczniemy zauważać zwolnienie pracy urządzenia. W przypadku, gdy mimo wykonania tej czynności nasz iPhone nadal będzie działał bardzo wolno, warto skorzystać z innego rozwiązania. Zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych bądź też - jeżeli problem tkwi w sprzęcie - udać się do serwisu, aby tam ustalono przyczyny naszych problemów ze smartfonem.

Na koniec zachęcamy oczywiście do komentowania tego tekstu - zwłaszcza, jeżeli będziecie mieli poważniejsze problemy z działaniem iPhona.