iTunes, poza odtwarzaniem multimediów z dysku, radzi sobie także świetnie z płytami audio. Bez problemu możemy w nim odtwarzać naszą kolekcję piosenek - program automatycznie wykryje taką płytę po umieszczeniu jej w napędzie i zaoferuje nam odtwarzanie. Jednak korzystanie z takich nośników wdzisiejszych czasach jest niestety niezbyt wygodne - zmienianie płyt w celu posłuchania różnorodnych utworów należy już raczej do przeszłości.
Najlepszym rozwiązaniem jest przekonwertowanie naszej płyty audio do formatu MP3 lub innego, a następnie umieszczenie jej w naszej cyfrowej bibliotece piosenek tuż obok pozostałych albumów. Wszystko to zrobimy przy pomocy iTunesa.
Przygotowanie do importowania płyty audio.
iTunes automatycznie się uruchomi i wyświetli listę piosenek na płycie tuż po umieszczeniu jej w napędzie. Jeżeli jednak mamy taką możliwość to zanim włożymy płytę do napędu zachęcam do upewnienia się, że mamy dostęp do internetu. Pozwoli to iTunesowi na rozpoznanie naszej płyty oraz podłączenie się do bazy albumów i wyświetlenie wszystkich tagów (nazwy utworów, wykonawcy i albumu). W przeciwnym razie, jeżeli iTunes nie znajdzie odpowiednich informacji na płycie CD, nasze utwory będą widoczne jako Track 1, Track 2 etc. Połączenie z internetem zaoszczędzi nam sporo czasu - nie będziemy musieli później uzupełniać tagów ręcznie.
Dla przykładu włożyłem płytę Muddy’ego Watersa. Wszystkie utwory zostały wyświetlone poprawnie wraz z tagami. Na liście utworów możemy zauważyć, że po każdym numerze ścieżki widnieję ikona zaznaczenia. Oznacza to, że podczas procesu importowania iTunes przekonwertuje wszystkie zaznaczone piosenki na płycie. Jeżeli chcemy któreś pominąć to wystarczy odznaczyć niechciane pozycje z listy.
Na górnym pasku znajdziemy informacje o nazwie albumu i jego całkowitej długości, a także przyciski nawigacyjne z prawej strony. “Informacje o CD” pozwalają wyświetlić i edytować tagi, takie jak wykonawcę, kompozytora, nazwę albumu, gatunek muzyczny czy też ilość płyt, z których album się składa. “Opcje” umożliwiają ponowne pobranie nazw ścieżek (na podstawie tagów z zakładki “Informacje...”) lub zgłoszenie do moderacji istniejących.
Wybór folderu, do którego zostanie zgrany album
Wszystkie pliki multimedialne powstałe przy użyciu iTunesa (zgrywanie płyt, kupowanie albumów w iTunes Store czy ściąganie darmowych podcastów) są zapisywane w folderze iTunes Media. Domyślnie ten folder jest zlokalizowany w katalogu Muzyka (Music) na dysku C. Aby zmienić lokalizację folderu iTunes Media należy kliknąć w górnym lewym rogu okna w ikonę opcji, a następnie z rozwijanego menu wybrać pozycję “Preferencje”.
W nowym oknie udajemy się do zakładki “Zaawansowane”. W tym miejscu znajdziemy opcje ustawień folderu iTunes Media. Wystarczy kliknąć przycisk “Zmień...”, a następnie wskazać katalog, do którego chcemy zapisywać zgrywane albumy i pobrane rzeczy ze sklepiku iTunes Store (o tym w kolejnych artykułach). Po dokonaniu zmian zamykamy okno preferencji przyciskiem OK.
Wybór kodera i zgrywanie do MP3
Gdy już wybierzemy katalog, utwory i upewnimy się, że wszystkie nazwy ścieżek wyświetlają się poprawnie, możemy przejść do procesu zgrywania płyty audio do formatu MP3. W tym celu klikamy na ostatni przycisk z paska narzędzi - “Zaimportuj płytę CD”. Wyświetlone zostanie okienko z ustawieniami importu.
W pierwszym polu “Importuj używając” ustawiamy koder, który zostanie użyty podczas konwersji. Do dyspozycji oddano nam AAC, AIFF, Apple Lossless (odpowiednik FLAC), WAV oraz najpopularniejszy MP3. Decyzję pozostawiam wam, ja osobiście używam najczęściej uniwersalnego MP3. Po wybraniu kodera możemy wybrać gotowe ustawienia jakości - dobre, wysokie lub wyższe - bądź skorzystać z opcji “Własne”, co pozwala samemu dostosować szczegóły kodera, takie jak bitrate, próbkowanie, kanały bądź tryb VBR.
Po wybraniu odpowiednich ustawień klikamy OK i rozpoczynamy proces importowania płyty audio. iTunes przekonwertuje zawartość płyty na wybrany przez nas format, a następnie umieści pliki w folderze iTunes Media. Ukończenie konwertowania piosenek z płyty zwiastować będą zielone ikonki na liście piosenek obok tych pozycji, które zaznaczyliśmy do konwersji.
Wyszukanie zaimportowanych utworów w bibliotece audio
Po ukończeniu konwersji wszystkie pliki zostaną automatycznie dodane do biblioteki iTunes. Aby powrócić do swojej biblioteki należy wyjąć płytę z napędu bądź kliknąć w przycisk z nazwą albumu i ikoną płyty CD w lewym górnym rogu, a następnie wybrać folder “Muzyka”.
W bibliotece muzycznej znajdziemy zgrany przez nas album. Teraz wystarczy już tylko dodać mu okładkę i cieszyć się szybkim dostępem do w pełni legalnie utworzonych plików MP3. Jeżeli nie wiecie jak dodawać okładki, to odsyłamy do poprzedniego artykułu, w którym omówiliśmy proces edycji tagów i dodawania okładek.
W kolejnych odsłonach serii “iTunes od podstaw” pokażemy, w jaki sposób korzystać z iTunes Store, jak kupować piosenki oraz jak subskrybować i ściągać darmowe podcasty. Zajmiemy się też dokładnie tworzeniem różnego rodzaju playlist, a także przedstawimy inne interesujące funkcje programu.