Udostępnienie biblioteki w sieci niesie ze sobą wiele korzyści. Jeżeli mamy w domu kilka komputerów, to po udostępnieniu nie będziemy musieli tworzyć oddzielnych kopii piosenek czy filmów na każdym z nich. Udostępnione biblioteki wyświetlają się w iTunes, a wszystkich piosenek bądź innych współdzielonych materiałów możemy słuchać bezpośrednio z komputera osoby udostępniającej. W iTunes znajdziemy dwie funkcje, które umożliwiają dzielenie się piosenkami w domu czy sieci - klasyczną funkcję udostępniania oraz tzw. “Kolekcję domową”.
Udostępnianie biblioteki w sieci.
Tradycyjna funkcja udostępniania biblioteki w sieci działa dość prosto - po jej uaktywnieniu, wszyscy użytkownicy znajdujący się w tej samej sieci lokalnej zauważą naszą bibliotekę. Każda osoba, która włączy iTunesa, znajdzie w zakładce “Udostępniane” odnośnik do naszej kolekcji muzyki, filmów, podcastów i playlist. Dostęp do naszej zawartości będą mieć wszyscy, chyba, że ustawimy blokadę hasłem - wtedy dostęp będą mieć tylko osoby znające hasło.
Aby włączyć tradycyjne udostępnianie, należy z rozwijanego menu iTunesa (górny lewy róg okna) wybrać opcję “Preferencje”. Wyświetlone zostanie okno z opcjami, w którym skonfigurujemy udostępnianie. W zakładce “Ogólne” możemy określić nazwę naszej biblioteki - nazwa będzie widoczna na innych komputerach. Następnie udajemy się do zakładki “Udostępnianie”.
Pierwszą rzeczą, która musimy zrobić, jest zaznaczenie opcji “Udostępnij bibliotekę w sieci lokalnej”. Następnie możemy wybrać, czy chcemy udostępniać wszystko (muzyka, filmy, podcasty, playlisty), czy też chcemy ograniczyć udostępnianie do poszczególnych list utworów. Jeżeli chcemy udostępniać wszystko, to pozostawiamy zaznaczoną opcję “Udostępnij całą bibliotekę”. Z kolei jeśli chcemy ograniczyć udostępnianie do konkretnych elementów (np. tylko do muzyki), to zaznaczamy opcję “Udostępniaj zaznaczone listy utworów”, a następnie zaznaczamy na liście te pozycje, które chcemy, aby były widoczne dla innych użytkowników.
Opcjonalnie możemy także ustawić hasło dostępowe. Jeśli chcemy zabezpieczyć naszą bibliotekę przed niepowołanym dostępem, to zaznaczamy opcje “Wymagane hasło”, a następnie ustalamy hasło, które inni użytkownicy będą musieli podać, aby połączyć się z naszą biblioteką. Po wszystkim potwierdzamy ustawienia przyciskiem OK.
Od teraz nasza udostępniona biblioteka wyświetli się innym użytkownikom sieci na liście bibliotek programu iTunes (zakładka “Biblioteki udostępnione”). Należy jednak pamiętać, że aby inne osoby mogły widzieć i przeglądać naszą bibliotekę, na naszym komputerze musi być uruchomiony cały czas iTunes.
Udostępnianie za pomocą “Kolekcji domowej”.
Jeżeli nie chcemy udostępniać biblioteki wszystkim użytkownikom sieci lokalnej, to do dyspozycji mamy jeszcze jeden sposób na odtwarzanie muzyki czy filmów między komputerami w domu - skorzystanie z tzw. “Kolekcji domowej”. Kolekcja domowa również pozwala na strumieniowe przesyłanie muzyki do innych komputerów w sieci, z tą jednak różnicą, że dodatkowo komputery muszą być zalogowane na to samo konto (Apple ID). Funkcja działa tylko na komputery, które zautoryzowano na danym koncie (do jednego konta możemy mieć przypisane maksymalnie 5 urządzeń). Kolekcja domowa umożliwia także automatyczne synchronizowanie zakupionych w iTunes Store materiałów (oraz aktywnych subskrypcji) na każdym urządzeniu podłączonym do kolekcji.
Aby włączyć funkcję kolekcji domowej, należy udać się do ustawień programu iTunes (przycisk w górnym lewym rogu okna programu), a następnie udać się do zakładki “Biblioteka” > “Włącz Kolekcję domową”.
Wyświetlony zostanie ekran logowania, w którym musimy podać login (Apple ID) a także hasło do zalogowania. Dane są takie same, jak do konta w iTunes Store. Podajemy dane dostępowe, a następnie klikamy w “Włącz kolekcję domową”.
Jeżeli nie posiadamy jeszcze identyfikatora Apple ID, to należy go stworzyć - wystarczy kliknąć w odnośnik “Nie masz Apple ID?”, a program automatycznie rozpocznie proces rejestracji. Po poprawnym zalogowaniu, należy powtórzyć tę czynność na pozostałych komputerach i zalogować się na to samo konto. Po zalogowaniu pozostałych komputerów, iTunes powinien wyświetlić komunikat z prośbą o autoryzacje każdego z nich. Potwierdzamy chęć autoryzacji przyciskiem “Autoryzuj”.
Od teraz wszystkie biblioteki są widoczne w zakładce “Kolekcje domowe”. Aby ją wyświetlić, należy kliknąć w przełącznik bibliotek znajdujący się po lewej stronie, tuż pod przyciskami “Play / Pause”.
Tradycyjne udostępnianie czy Kolekcja domowa?
Obie funkcje oferują bardzo podobny efekt i wymagają, aby komputery znajdowały się w obrębie tej samej sieci lokalnej. Tradycyjne udostępnianie nie wymaga logowania się na to samo konto na wszystkich komputerach, a zatem pozwala strumieniować muzykę szybko i praktycznie bez konfiguracji do wszystkich komputerów w sieci - bez ograniczeń.
Kolekcja domowa działa tylko i wyłącznie w obrębie komputerów znajdujących się w tej samej sieci lokalnej oraz wymaga dodatkowo zalogowania się na to same konto Apple ID. Konfiguracja wymaga nieco więcej czasu, niż w przypadku zwykłego udostępniania, ale za to oferuje kilka dodatkowych funkcji, takich jak synchronizowanie do lokalnej biblioteki każdego komputera wszystkich zakupionych w sklepie iTunes Store materiałów. Korzystając z Kolekcji domowej mamy też pewność, że biblioteka udostępniana jest tylko i wyłącznie w obrębie komputerów, które sami zautoryzowaliśmy na koncie.