Jak aktualizować sterowniki karty graficznej dla najlepszej wydajności w grach?
Wydajność komputera w grach nie zawsze zależy tylko i wyłącznie od klasy podzespołów. Niekiedy bardzo mocny procesor, duża ilość pamięci i potężna karta graficzna nie jest w stanie rozwinąć swoich skrzydeł, jeśli w systemie rezydują przestarzałe i od dawna już nieaktualne sterowniki. Sprawdźmy więc, jaki wpływ na wydajność w grach ma aktualizacja sterowników i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
W większości przypadków początkujący użytkownicy po instalacji nowego podzespołu lub kupnie komputera w sklepie pozostawia sterowniki w ich pierwotnym stanie. Jeśli kupiliśmy mocną kartę graficzną w zeszłym roku i zainstalowaliśmy sterowniki umieszczone na dołączonej płycie CD lub DVD, do dnia dzisiejszego z pewnością pojawiło się kilka aktualizacji. Co prawda instalacja każdej aktualizacji nie zawsze ma sens, ale bardzo często zdarza się, że z każdą kolejną wydajność w niektórych grach wzrasta o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent, dzięki czemu gra, która początkowo działała niesatysfakcjonująco, po poprawkach jest płynna, a rozgrywka o wiele przyjemniejsza. Pomijanie aktualizacji sprawia, że nie będziemy w stanie odkryć wszystkich zalet najnowszych gier, nie poznamy nowych funkcji czy zastosowanych technologii.
Czy aktualizacja sterowników karty graficznej jest najważniejsza?
Cały czas mówimy o komputerze, którego głównym przeznaczeniem jest multimedialna rozrywka z naciskiem na gry komputerowe. W takich przypadkach regularna instalacja aktualizacji dla płyty głównej czy karty muzycznej jest ważna, ale nie wpłynie ona na wydajność komputera w grach – poprawiane są błędy, dodawane nowe funkcje, ulepszana jest stabilność, ale nie wydajność. W tym temacie decydujące są aktualizacje sterowników karty graficznej. Dwaj główni gracze na rynku – Nvidia oraz AMD – bardzo często publikują nowe wersje oprogramowania swoich kart graficznych, a co za tym idzie, zwiększają wydajność w najnowszych grach. Nieraz jest to zaledwie kilka procent, innym razem kilkadziesiąt. Co ciekawe, często pojawiają się poprawki dla starszych, teoretycznie dawno zapomnianych gier. Niestety w poprawkach zazwyczaj pomijane są starsze karty graficzne – producenci skupiają się na najnowszych konstrukcjach oraz modelach, które są na rynku co najwyżej rok lub dwa.
Jak zidentyfikować kartę graficzną?
Jeśli nie wiemy nic na temat karty graficznej zainstalowanej w komputerze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę tajemnicę złamać – to bardzo proste. Oczywiście możemy skorzystać z dedykowanego programu do identyfikacji podzespołów (np. Speccy), ale jeśli chcemy się tylko dowiedzieć, jaki model karty jest we wnętrzu, możemy skorzystać z systemowego Menedżera urządzeń.
Aby otworzyć Menedżera urządzeń wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę Komputera na pulpicie. Następnie wybieramy z menu kontekstowego opcję „Właściwości” i w nowym oknie po lewej stronie klikamy na „Menedżer urządzeń”. Następnie w kolejnym oknie przy pozycji „Karty graficzne” klikamy małą strzałkę, aby rozwinąć listę.
W niektórych przypadkach, np. w notebookach znajdziemy dwie pozycje. W takim wypadku oznacza to, że urządzenie korzysta z dwóch procesorów graficznych w zależności od obciążenia systemu – podczas zwykłej pracy sprzęt korzysta z podstawowej karty graficznej by oszczędzać baterię, zaś po włączeniu gry przełącza się na zewnętrzny moduł by zapewnić większą wydajność. Aby zaktualizować sterownik karty graficznej odpowiedzialną za gry, powinniśmy zainteresować się pozycję ze słowem Nvidia lub AMD.
Jak aktualizować sterowniki?
Posiadacze komputerów stacjonarnych mają sporą przewagę w swobodzie instalacji aktualizacji sterowników. Właściciele urządzeń mobilnych – notebooków, netbooków czy ultrabooków zazwyczaj muszą korzystać z aktualizacji przygotowanych przez producenta sprzętu, a te z kolei nie zawsze są najświeższe i wypuszczane zaraz po konwencjonalnych wersjach.
Najprostszym sposobem na aktualizację sterowników karty graficznej jest ściągnięcie pliku instalacyjnego bezpośrednio ze strony producenta układu graficznego i tradycyjna instalacja. Sterowniki poszczególnych producentów znajdziemy tutaj:
- Sterowniki dla układów graficznych Nvidia
- Sterowniki dla układów graficznych AMD
- Sterowniki dla układów graficznych Intel
Naturalnie przy wyborze sterowników należy kierować się modelem oraz producentem karty graficznej, którą posiadamy. W niektórych przypadkach zainstalowane oprogramowanie posiada system automatycznej aktualizacji, który informuje użytkownika o obecności nowej wersji sterownika. Pamiętajmy również, że starsze układy graficzne mogą być pomijane w aktualizacjach, więc od pewnego momentu instalowanie poprawek może być bezsensowne.
Instalować, czy nie?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – i tak, i nie. Tak, jeśli często gramy na komputerze, chcemy wykorzystać pełnię jego możliwości i zależy nam na jak najwyższej wydajności w najnowszych grach. Nie, jeśli komputer nie jest stworzony do gier, w ogóle z nich nie korzystamy, zaś sprzęt w głównej mierze służy do przeglądania Internetu, pracy i komunikacji.