Ślady po naszym surfowaniu w internecie są dostępne dla każdego, kto uzyska dostęp do naszego komputera. Sposobów na zwiększenie prywatności jest wiele, a jednym z nich jest korzystanie z trybu incognito (prywatnego) w przeglądarce, dzięki czemu system nie sporządzi rejestru z naszych wirtualnych podróży.
Większość przeglądarek internetowych posiada tryb, który po uaktywnieniu sprawi, że w systemie nie zostaną zapisane żadne informacje na temat tego, jaką stronę odwiedzaliśmy bądź czego wyszukiwaliśmy. Zwiększa się zatem nasza prywatność, łatwiej ukryć naszą tożsamość i nie zostawiamy na stronach śladów naszej obecności. Jednak żeby z niego korzystać, musimy za każdym razem uruchamiać go ręcznie, co jest nieco uciążliwe.
Rozwiązaniem na ten problem jest - w przypadku przeglądarki Chrome - rozszerzenie o nazwie Incognito-Filter. Umożliwia ono ustawienie listy stron, które mają być automatycznie uruchamiane w trybie incognito. Dzięki temu nie musimy uruchamiać osobnego trybu ręcznie - rozszerzenie samo zadba o to, aby wybrane strony otwierały się w prywatnym trybie, nawet wtedy, gdy wywołujemy je z poziomu zwykłego okna.
Po zainstalowaniu, Incognito-Filter doda przycisk z ikoną szpiega obok paska adresu. Gdy w nią klikniemy, to na ekranie rozwinie się niewielkie menu z listą opcji. Możemy z jego poziomu dodać aktualnie otwartą stronę do listy witryn, które mają się uruchamiać w trybie incognito (przycisk Add Website).
Możemy także z poziomu ikony szybko otworzyć nowe, puste okno przeglądarki w trybie prywatnym (New Incognito Window), a także uzyskać dostęp do opcji rozszerzenia (Show Options). W opcjach znajdziemy instrukcje dotyczące działania rozszerzenia, a także zakładkę “Manage Websites”, która umożliwia dodawanie stron do listy bez potrzeby ich wcześniejszego odwiedzania.
Aby dodać stronę na listę z poziomu ustawień, wystarczy, że wpiszemy jej adres i potwierdzimy wpis przyciskiem “Add Website”. W sekcji “Incognito Websites” znajdziemy wszystkie strony, które automatycznie uruchamiają się w trybie incognito. Jeżeli zechcemy którąś z nich usunąć z tej listy, to wystarczy, że najedziemy na wybrany adres i wykasujemy go z listy za pomocą przycisku “X”.
Użytkownik ma także możliwość skorzystania z bardziej zaawansowanych opcji. W zakładce “Manage websites” możemy zaznaczyć funkcję “Show advanced options”, która doda przycisk o nazwie “Add RegExp” (Dodaj regularne wyrażenie). To specjalne wyrażenia, które możemy dopisać do wybranych stron, aby wymusić konkretne zachowanie przeglądarki po otwarciu konkretnej witryny z listy. Umożliwia to np. wymuszenie otwarcia strony w oparciu o szyfrowany protokół HTTPS.
Incognito-Filter okaże się bardzo przydatnym narzędziem w przypadku, gdy często korzystamy z trybu incognito do odwiedzania poszczególnych stron. Dzięki niemu nie będziemy musieli za każdym razem pamiętać, aby otwierać tryb prywatny ręcznie - rozszerzenie zrobi to automatycznie za nas.